Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cosmyn_alx
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 01 Mar 2011, 19:56

vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

01 Mar 2011, 20:03

Salutare, as dori sa imi achizitionez in curand un seat ibiza(second hand). dilema apare la ce variante sa optez un 1.4 sau altceava..aici am refer neaparat la benzian, problema e ca nush dak mai exista alta motorizare pe benzina? m-ar interesa niste avanateje dezavantaje.
Masina pe care am pus ochi arata cam asa:
-ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, scaune incalzite, ESP, proiectoare ceata, cadru de protectie, geamuri colorate
46 000 km 2006, pret 4900 euro, pretul e cam fix fix zice proprietarul;))
CE SFATURI AVETI PT MINE? va multumesc anticipat
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

01 Mar 2011, 21:20

Salut! Alte alternative la motor ar fi cel de 1.2 si 70 CP sau cel de 1.6 101 CP. Motorul de 1.4 benzina e suficient pentru ibiza si in plus e foarte dotata. Eu zic ca e o alegere buna, chiar daca e din 2006, datorita numarului mic de kilometri. E o masina in general fiabila, dar cam ca orice Seat pe benzina(in afar de cele TSI cu turbina), o sa consume un pic cam mult - acum depinde si de picior si de unde va fi folosita urban/extraurban. Bafta la cumparat! :wink:
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

01 Mar 2011, 22:13

Esti sigur ca are controlul tractiunii si ESP? Poate EPC. Am vazut confuzia asta la destui pana acum. ESP nu-i acelasi lucru cu EPC.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
prapadila
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

01 Mar 2011, 22:49

cosmyn_alx scrie:
Salutare, as dori sa imi achizitionez in curand un seat ibiza(second hand). dilema apare la ce variante sa optez un 1.4 sau altceava..aici am refer neaparat la benzian, problema e ca nush dak mai exista alta motorizare pe benzina? m-ar interesa niste avanateje dezavantaje.
Masina pe care am pus ochi arata cam asa:
-ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, scaune incalzite, ESP, proiectoare ceata, cadru de protectie, geamuri colorate
46 000 km 2006, pret 4900 euro, pretul e cam fix fix zice proprietarul;))
CE SFATURI AVETI PT MINE? va multumesc anticipat

Salut!...
Eu am avut un Seat Ibiza din 2005 cu aceiasi motorizare (1.4- benzina). Mi-a placut masina, chiar e o alegere buna dar poate cred asta deoarece mie nu imi plac motoarele diesel. Eu zic ca este suficient de ''vioi'' motorul pentru Ibiza si la capitolul consum e ok. Dotari chiar are masina si daca km sunt doar atatia...cred ca merita sa o iei dar negociaza pretul dar cu banii la vedere ca e mai convingator.Sa ne anunti daca ai luat-o intr-un final!
Bafta la negocieri!
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

02 Mar 2011, 17:39

s-ar putea sa aibe tcs, mare atentie, orice ibiza 2006 daca are un alt sistem in afara abs-ului ar trebui sa aibe un buton langa frana de mana pe care sa scrie in functie de ce sistem are TCS sau ESP.

ce ai dat detaliile din postul tau sunt copy paste de pe pagina de autovit....sa te uiti atent, si sa scrii cam ce dotari ai vazut ca ar avea masina.
daca ai oglinzi incalzite ar trebui sa ai la butonul de reglare oglinzi pe pozitia centrala (nu L si nici R) o pictograma ce seamana cu cea de dezaburire luneta.
Computer de bord nu are sigur masina, decat daca este vreun nivel de echipare superior, poti s avezi daca are computer de bord daca ai butonasele pe maneta de la stergatoare.

bafta si tine-ne la curent.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Titix88
Mesaje: 95
Membru din: 20 Oct 2010, 19:20
Localitate: Cluj
Contact:

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

02 Mar 2011, 20:11

in primul rand:
http://www.motorstory.ro/2010/08/cum-ve ... cumparare/

dupa care
1= sunt km reali ? carte service si - mai important - istoric service verificabil ?
2=verificare optica-verifici vizual masina ( daca a fost lovita si reparata ieftin se observa destul de usor daca stii unde sa te uiti vezi link de mai sus)
3= diagnoza computerizata la reprezentanta
4= constatare pe rampa si la ochiul unui meserias vopsitor-tinichigiu
5= ITP valabil, RECENT, sau chiar refacut in ziua vanzarii
6= Drivetest. Sa iti placa sa o conduci si sa te simti bine in ea.

daca respecti sfaturile astea nu ai cum sa dai gres!

daca pe anunt scrie ca are soft close crezi? majoritatea scriu in plus dotari...documenteaza-te inainte!
Nissan Primera Acenta 1.6i 109 cp 2007
Seat Leon 2.0 TDI 140 cp 2007
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

02 Mar 2011, 20:24

cosmyn_alx scrie:
Salutare, as dori sa imi achizitionez in curand un seat ibiza(second hand). dilema apare la ce variante sa optez un 1.4 sau altceava..aici am refer neaparat la benzian, problema e ca nush dak mai exista alta motorizare pe benzina? m-ar interesa niste avanateje dezavantaje.
Masina pe care am pus ochi arata cam asa:
-ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, scaune incalzite, ESP, proiectoare ceata, cadru de protectie, geamuri colorate
46 000 km 2006, pret 4900 euro, pretul e cam fix fix zice proprietarul;))
CE SFATURI AVETI PT MINE? va multumesc anticipat

Iti dau Seatul meu daca vrei :)

Imagine

 
cosmyn_alx
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 01 Mar 2011, 19:56

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

02 Mar 2011, 21:29

mda....am primit azi o lovitura sub centura...banca nu imi acorda creditul decat pe 1 mai, asa ca ramane sa mai astept 2 luni pina o sa imi iau masina, si pina atunci mai am timp sa ma documentez.
Va multumesc frumos tuturor care m-au ajutat cu sfaturi:) si pareri, si o sa va tin la curent dak o sa fiu in curand posesor de SEAT:D!!!!!
 
Avatar utilizator
ionutbest2008
Mesaje: 452
Membru din: 18 Ian 2010, 11:24
Localitate: Pitesti

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

03 Mar 2011, 10:51

benzina, 1.4 75 CP din 2005 am eu. ce te-ar interesa in mod special? e o masinuta super daca nu esti genul care vrea sa mearga la 2 centimetrii deasupra solului si sa te iei la intrecere cu tot ce mai ruleaza pe strada.am scos consum si 4.8 la mare vara trecuta. mi se pare super ok motorul si ce optiuni are ea ca masina.eu am cumparat-o pe 22 ianuarie 2010 si am dat 4350 euro pe ea (negociat de la 4900 ca avea calburile de la frana de mana rupte,sabotii pe spate dusi de tot si o bieleta antiruliu cam pe duca).deci daca mai negociezi putin la pretul de ai zis tu,mi se pare ok raportandu-ne la an si numar de kilometrii. asteptam alte intrebari :)
 
Andreea89
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iun 2011, 09:58
Contact:

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

20 Iun 2011, 10:02

Si eu imi doresc sa cumpar un Seat Ibiza second hand. Momentan conduc un VW Golf. Credeti ca este mai bun un Ibiza? Daca da, din ce puncte de vedere?
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

20 Iun 2011, 11:07

ce generatie de golf conduci?
 
Florin_florin
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mai 2018, 05:26

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

01 Mai 2018, 05:33

Salut ma poate ajuta cineva cu o descriere despre seat ibiza 1.4benzina 2007 formula sport 100 de cai ?as vrea sa stiu daca sunt pacatoase aceste motoare și cât de recomandată ar fi (specific ca am cumparat deja aceasta masina ieri dar încă nu circul cu ea ca nu am actele în regulă) multumesc frumos
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: vreau sa cump un Seat ibiza 1.4 benzina..sfaturi va rog

01 Mai 2018, 10:18

Cat de recomandata ar fi ce? Daca tot ti-ai cumparat masina, mai bine deschizi un topic in care sa ii faci tu o descriere pe baza experientelor pe care o sa le ai cu masina, ca acum, impresiile sunt oricum impartite si irelevante odata ce ai achizitionat-o. Treaba cu motoarele "pacatoase" tine foarte mult de cum a fost folosita masina pana acum. Drumuri bune iti doresc si km fara probleme !
.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori