Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Zippy
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 26 Iul 2008, 14:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sfaturi achizitionare Ibiza

26 Iul 2008, 14:49

Va salut,sunt nou aici (e primul meu mesaj) desi va citesc de ceva vreme.
Ideea e in felul urmator, vreau sa-mi schimb masina, bugetul e in jur de 10.000 euro si am cam urmatoarele variante:

Suzuki Swift 1.3 92 cp AC, ABS,EBD, 2 airbaguri,etc - 9850 euro
Opel Corsa 1.2 16v 80 cp, AC, ABS, mp3+4 boxe, 2 airbaguri, etc 10.500 euro
Seat Ibiza Fun 1.2 sau 1.4 http://www.porscheromania.ro/resurse/FUN.pdf

La Opel am fost ieri, mi-a placut, interior bun, design frumos, dotari ok, Swift e masina mea de suflet de cand a aparut. Cu toate astea, nu stiu de ce ma atrage Ibiza foarte mult.E o masina tinereasca, interiorul e genul mai spartan dar asa imi si place, din ce citesc pe aici tinuta de drum e foarte buna.

Acum as dori niste pareri de la voi.Eu as opta pentru motorul 1.4 85 cp, e normal vreau ceva mai mult, solenza care o am acum are 1.4 si 75 cp. Dar cu banii pe care ii dau pe 1.4 pot lua 1.2 cu ABS si vopsea metalizata.
Cum se misca 1.2-ul? Asa din ce scrie in datele tehnice nu ma incanta, e mai slab ca motorul de pe solenza de exemplu. 14.2 pana la 100 si reprize foarte slabe. Solenza face 13 pana la suta. Motoarele in 3 cilindri stiu ca sunt destul de zgomotoase si produc vibratii mai ales ca trebuiesc turate serios pentru a obtine ceva din ele.

Voi folosi masina preponderent pentru mersul de zi cu zi prin Bucuresti, o data la o luna poate voi mai face o iesire in afara orasului.

Si acum intrebarile:
1.Cum se misca 1.2 12v?
2.Voi ce ati alege 1.2 12v +abs+vopsea metalizata sau 1.4 16v alb sau galben?
3.Cat consuma 1.2-ul in Bucuresti.Dar 1.4-ul?
4.Care e treaba cu garantia de 2 ani?Pana si Dacia mai nou are 3 ani. Sunt nefiabile, dupa 2 ani incep sa pice?Care ar fi problemele cele mai comune la masina asta?
5.Ce dealer recomandati? (eventual as vrea sa fac si un test drive inainte ca sa ma edific cu privire la motorizare).Dupa capul meu as da abs-ul si culoarea pe motorul mai mare.

Va rog sa nu imi cereti sa iau 1.4 + abs ca ajung in 11.000 euro si deja sunt intins la maxim in 10.500.Nu vreau sa fac credit ca sa o iau.

6.Cat e un casco la Ibiza?


7.Si acum obiectiv privind, voi daca ati avea 10.000 euro ce masina v-ati lua? Ca variante ar fi: Suzuki Swift, Mazda 2, Clio 3 Cosmopolitan, Dacia Sandero, Opel Corsa, Citroen C3, Seat Ibiza, Ford Fiesta si cam toate au dotari de bun simt gen AC, ABS, 2 airbaguri, muzica si motoare mici pe benzina cu puteri cuprinse intre 70 si 95 cp.

Va multumesc. :!:
Maine ma las de fumat.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Iul 2008, 15:11

salut.....
uite ce iti recomand eu....cel mai important cred eu este ca e bine sa ai abs la o masina....sincer.
asa ca mai bine iti iei motorasul de 1.2 cu abs, costa 10100 euro.fara culoare.

poti sa vii la mine sa faci un drive test cu aceasta masina...cu motor de 1.2.

are consum acceptabil pt benzina, si plus ca trage unpic mai jos in ture decat un motor de 1.4...iti spub din propria experienta.

plus ca din toate modelele exemplificate de tine mai sus, nici una nu se ridica la standardele ibizei..ma refer la cum stai in masina, la portbagaj, spatiu interior, si ergonomie la volan.

eu personal am o ibiza din asta, cu motor de 1.4 tdi si sunt extrem de multumit de ea, mai ales cum se asaza in asfalt.
sta super, asta datorita rotilor mai late si a suspensiilor ceva mai rigide decat la restul modelelor.

o singura problema ar fi....ibiza fun nu prea exista pe stoc, doar cu livrare undev ain octombrie.

ai la topicul confidential membri numarul meu de telefon, suna-ma sa discutam mai multe.

by the way, lucrez la pbv 2 dealer de seat.

bafta
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

26 Iul 2008, 18:55

total de acord cu bamse-IBIZA-are un "look power" cum zic eu pe care toate masinile pe care le ai enumerat nu le au(ma refer la modelele cele ieftine din gama) incearca daca se poate cumpara motorul de 14. si PROBEAZA si TESTEAZA ibiza ca tot ai ocazia(daca bamse te ajuta).SPER SA TE "MOLIPSESTI" DE seat-EMOCION.ai grija cu produsul final cumparat,sper sa spui mandru "AICI SE DUC BANII DUMNEAVOASTRA".SUCCES!
 
Avatar utilizator
razvy*
Mesaje: 44
Membru din: 06 Iul 2008, 12:37
Localitate: Cluj

sal

26 Iul 2008, 19:03

deci asta e parerea mea . avand in vedere ca matusa mea are o ibiza dinasta de 1.2 . Optiunile nu le stiu in fine nu conteaza alea . Vreau sa spun despre motor... ca pe mine nu ma incantat am facut vreo 2 curse de la cluj la alba-iulia si retur cu 4 persoane in ea + bagaje . Masina pana pe la 80-85 la ora e destul de silentioasa....si sta bine. dar dak vrei sa faci o depasire de pe la 95-100 de Km/h . iti da emotii ca te prinde ala din fata :)) .

Si ink un sfat . Dacia sandero...nu-ti lua :)) practic e un golan cu o noua caroserie . are un consum enorm in oras la motoru de 1.4 de cca. 9-10 l/100 .

plus k dak iti bagi picioru in ea creste... :)

dar dupa.. ce ai spus tu ca numa in oras o folosesti . Ibiza e foarte buna plus ca arata mult mai bine ca celalalte .
Seat cordoba 1.4 , 101 CP

Imagine
 
Avatar utilizator
Soche
E L F
Mesaje: 436
Membru din: 14 Mai 2008, 00:32
Localitate: Baia Mare
Contact:

26 Iul 2008, 20:17

Hai sa-ti zic si eu cateva sfaturi :)

Opel Corsa.... ok, masina arata bine dupa cum ai zis si tu, interior ok, exterior ok dar tabalria slaba... In fata casei mele a facut "poc" un VW Pasat si un Corsa. Pasatul avea bara spate putin crapata si un bandou de pe bara rupt. Corsa, dezastru; radiator spart, baia de ulei sparta, motoru serios afectat, de tabla nu mai vorbesc. Precizez ca accidentul a fost in localitate la o viteza nu prea mare.

De suzuki nuj ce sa zic pt c anu am testat-o sau nu am prieten sa aiba. De aratat arata ok si am auzit ca merg si bine dar, tot mai multa incredere am in ceva nemtesc iar Ibiza e pe putin 70% Made in Germany. Sti cum e, toate merg bine dar in timp se vede diferenta.

Eu am Ibiza 2007 1.4 TDI si sunt extrem de multumit. Iar visavi de ce zicea domnu de deasupra mea de motor e o mare prostie. Eu am 70 cp si trage in depasiri de rupe, bine nu ca un motor de 2L dar trage super. Ori e terminat motoru din ibiza matusii lui ori nus tie el conduce... cand schimb din a 4-a la 3000 si 100 km/h in a 5-a trec linistit.

Totul depinde de tine, sunt doar niste pareri proprii. Oricum, sper sa faci alegerea cea mai buna. Salutari
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

26 Iul 2008, 20:39

de acord cu Soche...ibiza la 3000 de rotatii (vorbesc de benzina) are un demaraj bestial...si chiar nu imi e frica cu ea in depasiri...ca sa nu zic ca in serpentine la brasov...nu mi-a fost deloc frica cu ea. are o stabilitate super...chiar am vrut sa vad ce poate in curbele alea...si cu o exceptie cand a derapat putin pe pietris, in rest s-a comportat excelent, si numai eu stiu cat am tras de ea :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Iul 2008, 22:27

erick...cred ca ai destule motive de alegere.....referitor la ce zice soche cu accidentul vw corsa, nu prea cionteaza cat de distrusa e masina, ci cat de bine e interiroul si soferul.......

antway, t epot ajuta si cu 1.2 si cu 1.4 , dapr parerea mea este ca mai bine iti iei 1.2 si ii pui si abs, decat 1.4 fara abs, plus ca majoritatea masinilor comandate pe stoc sunt cu abs........important e ca se poate comanda, pt ca la polo happy nu se poate!

think well......
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
Avatar utilizator
Zippy
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 26 Iul 2008, 14:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Iul 2008, 23:19

Ok, o sa ma mai gandesc, saptamana viitoare te sun bamse pentru un test-drive.Va multumesc pentru pareri.

Nu mi-ati raspuns, cam care e consumul (urban mai ales)?
Maine ma las de fumat.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

26 Iul 2008, 23:33

la 1.4 si 85 cp..mixt e 7...urban sa zic ca vreo 9
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

26 Iul 2008, 23:54

ZIPPY-tu probeaza ibiza,ca incercarea moarte n-are.
si daca se poate probeaza 12cmc si 14cmc doar asa iti faci o idee.
si dupa probe mai vorbim(sper sa impartasesti parerile si cu noi) :twisted:
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
Soche
E L F
Mesaje: 436
Membru din: 14 Mai 2008, 00:32
Localitate: Baia Mare
Contact:

27 Iul 2008, 01:41

luci_ct scrie:
d.ca sa nu zic ca in serpentine la brasov...


Serpentinele intr-o Ibiza sunt orgasmul maxm al plimbarii cu Ibiza :)) scuzati termenii dar altfel mai bine nuj cum sa va explic senzatia :D de cate ori am ocazia sa merg pana la munte cu prietenii profit din plin si sunt f multumit de stabilitatea ei :X

la 1.4 TDI consumul merge asa:
drum intins 4,1
oras 5,9
mixt 5
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi achizitionare Ibiza

29 Iul 2008, 10:20

Zippy scrie:
Va salut,sunt nou aici (e primul meu mesaj) desi va citesc de ceva vreme.
Ideea e in felul urmator, vreau sa-mi schimb masina, bugetul e in jur de 10.000 euro si am cam urmatoarele variante:

Suzuki Swift 1.3 92 cp AC, ABS,EBD, 2 airbaguri,etc - 9850 euro
Opel Corsa 1.2 16v 80 cp, AC, ABS, mp3+4 boxe, 2 airbaguri, etc 10.500 euro
Seat Ibiza Fun 1.2 sau 1.4 http://www.porscheromania.ro/resurse/FUN.pdf

La Opel am fost ieri, mi-a placut, interior bun, design frumos, dotari ok, Swift e masina mea de suflet de cand a aparut. Cu toate astea, nu stiu de ce ma atrage Ibiza foarte mult.E o masina tinereasca, interiorul e genul mai spartan dar asa imi si place, din ce citesc pe aici tinuta de drum e foarte buna.

Acum as dori niste pareri de la voi.Eu as opta pentru motorul 1.4 85 cp, e normal vreau ceva mai mult, solenza care o am acum are 1.4 si 75 cp. Dar cu banii pe care ii dau pe 1.4 pot lua 1.2 cu ABS si vopsea metalizata.
Cum se misca 1.2-ul? Asa din ce scrie in datele tehnice nu ma incanta, e mai slab ca motorul de pe solenza de exemplu. 14.2 pana la 100 si reprize foarte slabe. Solenza face 13 pana la suta. Motoarele in 3 cilindri stiu ca sunt destul de zgomotoase si produc vibratii mai ales ca trebuiesc turate serios pentru a obtine ceva din ele.

Voi folosi masina preponderent pentru mersul de zi cu zi prin Bucuresti, o data la o luna poate voi mai face o iesire in afara orasului.

Si acum intrebarile:
1.Cum se misca 1.2 12v?
2.Voi ce ati alege 1.2 12v +abs+vopsea metalizata sau 1.4 16v alb sau galben?
3.Cat consuma 1.2-ul in Bucuresti.Dar 1.4-ul?
4.Care e treaba cu garantia de 2 ani?Pana si Dacia mai nou are 3 ani. Sunt nefiabile, dupa 2 ani incep sa pice?Care ar fi problemele cele mai comune la masina asta?
5.Ce dealer recomandati? (eventual as vrea sa fac si un test drive inainte ca sa ma edific cu privire la motorizare).Dupa capul meu as da abs-ul si culoarea pe motorul mai mare.

Va rog sa nu imi cereti sa iau 1.4 + abs ca ajung in 11.000 euro si deja sunt intins la maxim in 10.500.Nu vreau sa fac credit ca sa o iau.

6.Cat e un casco la Ibiza?


7.Si acum obiectiv privind, voi daca ati avea 10.000 euro ce masina v-ati lua? Ca variante ar fi: Suzuki Swift, Mazda 2, Clio 3 Cosmopolitan, Dacia Sandero, Opel Corsa, Citroen C3, Seat Ibiza, Ford Fiesta si cam toate au dotari de bun simt gen AC, ABS, 2 airbaguri, muzica si motoare mici pe benzina cu puteri cuprinse intre 70 si 95 cp.

Va multumesc. :!:


Zippy, categoric as opta pentru Ibiza. Galbena evident. :wink:
Detalii cred ca Bamse ti le poate acorda fara probleme.
Din cate am experimentat eu pana acum, nu se pune problema ca masina sa pice dupa 2 ani. Nu renunta la ABS.
Sa ne tii la curent asupra a ceea ce te-ai decis sa iti iei. Si orice ai lua, sa fie intr-un ceas bun! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

04 Aug 2008, 03:18

Zippy:

1. Trebuie sa se miste. Este o Ibiza. Masina usoara fara prea multe kg. Rachetele le gasesti la un alt pret. :P

2. 1.2 12v +abs+vopsea metalizata, fara discutii. Cum a spus si bamse ABS-ul face toti banii. ( si eu vin de pe o Solenza Scala pe care am tinu-o 3 ani jumatate si mai dupa Logan ABS +, pentru doar 4 luni)

3. 1,4/85 CP de pe Leon-ul meu (ca idee, masina are 1175 kg)
- extraurban - 6,0/6,4
- urban - 8,0/8,5
- mixt - 7,0/7,2

4. 2 ani garantie, pur si simplu. Manopera gratuita doar consumabilele le platesti in perioada asta de 2 ani. 3 ani la Dacia sa se vanda. Norocul, este cheia fiabilitatii la o masina. Depinde pe unde mergi cu masina (starea drumuriilor tale zilnice).

5. bamse stie.

6. Daca la 14.200 platesc 600 euro, tu ar trebuii sa platesti undeva sub 300 de euro. Dar, bamse stie mai bine.

7. Bine ai venit pe CLUB SEAT Forum. :wink:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

04 Aug 2008, 08:14

Florin&David scrie:
Zippy:2 ani garantie, pur si simplu. Manopera gratuita doar consumabilele le platesti in perioada asta de 2 ani. :wink:

nu prea e adevarat florine cu mana de lucru gratuit in perioada garantiei. De ce atunci la revizie platesti si mana de lucru?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Aug 2008, 08:40

pt ca revizia nu se considera garantie, ci lucrare de intretinere.! :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori