Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

17 Aug 2008, 22:34

Normal ar fi sa scada consumul la folosirea unei benzine cu cifra octanica mare.
Cifra octanica da rezistenta la detonatii, dar normal ar fi sa fie si o benzina superioara cu o energie degajata in momentul arderii mai mare, lucru care probabil nu se intampla.
Are cifra octanica mare din cauza aditivilor dar benzina de baza este tot una inferioara fara putere calorica.
Asa se explica cresterea de consum....cred. :shock: :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
dogbv77
Mesaje: 336
Membru din: 07 Dec 2008, 21:47
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Ce benzina folosim?

07 Dec 2008, 23:06

mda...
benzina, bat-o vina.

Am inceput cu Tempo Plus 95 MOL. (cam 2 plinuri)
Apoi am trecut la EVO 5 MOL (echivalentul lui OMV 100).
Dupa 25.000 km un injector a cedat (benzina prea puternica).
Am schimbat injector, am bagat Tempo Plus 95 MOL. Merge Bibiza de zici ca e avion. Am mai incercat EVO 5, dar fara rezultat.
Drept e ca pana sa cedeze injectorul, tragea masinuta, n-am ce zice...dar mai zic: daca producatorul scrie pe usita de la rezervor benzina fara plumb 91 sau max 95, noi de ce sa ne batem joc de Bibizele noastre???

Posed: Ibiza 1.4, 85 cp (iulie 2007)
New Ibiza 1.4 86 cp PearlOrange
Imagine
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Ce benzina folosim?

08 Dec 2008, 07:40

Rompetrol sau OMV - doar de 95.
cand am avut dacia am incercat odata OMV 100 Carrera. Intr-adevar, se simtea un plus de iuteala, dar s-a consumat si mult mai rapid.
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: Ce benzina folosim?

08 Dec 2008, 14:34

Eu de cand am luat-o am bagat numai 99+ de la petrom,si deocamdata e ok si demaraj si consum,dar ideea e ca si in celelalte masini tot 99+ am bagat.Acum o fi bine...n-o fi bine ....'om vedea.Niciodata de la Luck oil.Daca nu am petrom in zona caut rompetrol,altfel altceva nu prea am bagat in ea,asa ca sa stiu care sunt diferentele.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.
 
Puffy

Re: Ce benzina folosim?

08 Dec 2008, 15:43

Cand am fost Duminica la Sf. Gheorghe, am bagat benzina de la Petrom de 95... Masina a mers foarte bine, sta marturie comentriul lui Niky :lol:

Mai bag din cand in cand si Efix, tot de 95 de la Rompetrol.... buna si aia, dar parca s-a simtit mai bine masina cu asta de la Rompetrol... parerea mea :)
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Ce benzina folosim?

13 Dec 2008, 21:46

In general bag de la petrom de 95!Din cand in cand pun si efix 95 de la rompetrol....in rest nimic altceva...multumit pana acum cu toate ca am senzatia ca efixul e papat mai usor....poate doar e iluzia mea
White Ibiza ;1.2 70 cp
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce benzina folosim?

13 Dec 2008, 22:35

Aseara sticla de aditiv 2+2 si peste ea un plin de Petrom Top Premium 99+. :wink:

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce benzina folosim?

15 Dec 2008, 09:19

parca nu e bine de pus aditivi !!!!!!asa stiam nu?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce benzina folosim?

15 Dec 2008, 09:40

bamse scrie:
parca nu e bine de pus aditivi !!!!!!asa stiam nu?


Poate ca ai dreptate, insa inca nu mi s-a rezolvat problema cu "datul in nas" al motorului pe care o stii bine si pentru ca am mai citit chiar si la noi pe forum ca s-a mai intimplat si altor colegi acelasi lucru ca si mie, iar raspunsul service-ului a fost.."nu apare nici o eroare, deci masina merge perfect"...m-am gandit sa incerca si aceasta solutie gandindu-ma sa nu fie vreun gunoi care sa obstructioneze buna functionare.
Daca stii tu alta solutie, o astept cu nerabdare.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Ce benzina folosim?

15 Dec 2008, 09:57

Ai inercat sa citesti daca apar erori si cu interfata lui Cristi?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Pite
Mesaje: 91
Membru din: 15 Aug 2008, 09:14
Localitate: Ilfov

Re: Ce benzina folosim?

15 Dec 2008, 10:19

Top Premium 99+ Petrom , de cand am cumparat masinutza merge brici. Asta vara in Turcia 2 plinuri Shell V-Power buna benzina dar...parca sa consumat prea repede.... :shock: dehh...6 benzi si asfaltul ca-n palma :D
Ibiza 1.2 70CP Negresa
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce benzina folosim?

15 Dec 2008, 10:28

BALTAZAR2003 scrie:
Ai inercat sa citesti daca apar erori si cu interfata lui Cristi?


Cei de la PBV2 au pus-o pe VAG Com care poate citi inclusiv erori stocate de mult timp si care nu sunt anuntate prin iluminarea vreunui martor in bord si mi-au spus ca nu exista nici un fel de eroare stocata si ca masina este perfecta.
Cu Can Bus-ul lui Cristi am anulat doar eroarea de exces de gaze care imi aprindea martorul in bord. Alte erori nici device-ul lui Cristi nu imi vedea....deja am ajuns la exasperare si nu stiu ce sa mai fac, pentru ca aceasta problema nu este constanta, apare doar din cand in cand si mi-e foarte greu sa estimez cand imi va aparea urmatoarea data astfel incat sa merg repede la service ca sa le-o pot arata celor de acolo.
Poate mai gasesti tu prin informatiile tale ceva despre aceasta problema, mi-ar fi de mare ajutor.
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Ce benzina folosim?

22 Dec 2008, 20:13

Azi, pentru un drum lung galati-bucuresti - galati, am facut plinul cu petrom de 95. (ca era mai ieftina) la un moment dat, iar a facut ca data trecuta - un uruit gen roti dintzate incalecate, uruind intr-un tub. dar...de data asta nu am mai oprit...ci am accelerat. nu s-a mai auzit nika.
in conditiile de masina noua, singura chestie variabila a fost benzina...de acum raman fidel rompetrol sau omv.
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Ce benzina folosim?

22 Dec 2008, 21:49

Testosul, la ce bestie de motor ai tu, nu ma pot gandi decat la putine cauze, prima ar fi aer in instalatia de alimentare, ori apa, :shock: valva EGR, clapeta de acceleratie, ori, de ce nu o eroare de soft!, au mai fost cazuri in care aleator, datele din memoria computerului nu erau citite corect, una s-au doua locatii erau defecte fizic si atunci ce se stoca la adresele respective nu se putea citi. La tine cel mai usor de depistat ar fi sa folosesti un computer portabil pe post de data-loger conectat cu o interfata la magistrala, sa culeaga datele in timp real si sa le stocheze, in mod sigur cand apare problema se vor modifica brusc anumiti parametri. :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Cartman
Mesaje: 79
Membru din: 02 Aug 2008, 15:48
Localitate: Constanta

Re: Ce benzina folosim?

09 Ian 2009, 23:23

a mea "soarbe" doar carrera 100 nu pentru ca are cifra octanica mai mare si e mai nervoasa ci pentru ca am aflat ca este mai bine filtrata si este singura benzina de la omv care vine din austria

incerc sa o menajez cat mai mult, azi am curatat incuietorile cu spray de dezghetat si ii fac tot ce doreste
Imagine
Seat Ibiza 1.4 85hp 16v
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori