Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Bogdan28
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2015, 19:12

Țăcanit recirculare

30 Oct 2018, 09:25

Salutare! De ceva vreme am o problema la ibiza mea 6l: de fiecare data cand opresc recircularea sau dau cu spatele incepe sa țăcane ceva undeva sub torpedo. Din ce am mai citit pe net, ar fi motorasul de la clapeta de recirculare, dar nu am gasit nicaieri piesa si nici pe cineva sa stie sa schimbe...
Ma poate ajuta ajuta cineva, contra cost bineinteles?
Sunt din Popesti Leordeni, deci zona Bucuresti Ilfov ar fi ideal.
Multumesc.
 
Dorin8484
Mesaje: 14
Membru din: 24 Apr 2018, 11:34

Re: Țăcanit recirculare

12 Noi 2018, 14:54

este un ventilator secundar ca sa nu iti intre gazele in masina , trebuie dat bordul jos , in constanta ca sa iti dea bordul jos si sa il.pun cer asta 6 7 mil
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Țăcanit recirculare

12 Noi 2018, 15:13

Ce ventilator secundar? Este exact ce a zis Bogdan - motorasul care plimba cele 2 clapete pentru recirculare. Defect arhicunoscut - ansamblu cu probleme: ori e crapata roata mare in zona axului ce o invarte, ori potentiometrul de confirmare pozitie nu face contact/este stricat. Motorasul e in partea dreapta a bordului, se vede si se schimba destul de greu din cauza pozitiei. Plus ca cele 2 clapete trebuie fazate intre ele, ceva in genul distributiei. In rest corect - clima comuta pe recirculare cand dai cu spatele. Fa o diagnoza si vei avea confirmarea despre defectul motorasului respectiv.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Bogdan28
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2015, 19:12

Re: Țăcanit recirculare

12 Noi 2018, 15:37

Merci de raspunsuri. Stiti cumva unde gasesc piesa sau codul? Am cautat pe net de mi-a venit rau...
@dany19940 esti din Bucuresti? Te pricepi sa schimbi asa ceva? Contra cost, normal.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Țăcanit recirculare

12 Noi 2018, 16:14

Nu stiu codul...logic. Si nu, nu sunt din Bucuresti...si nici in tara momentan. De schimbat stiu cum, dar ar trebui sa se priceapa orice electrician auto de la un service mai rasarit.
https://www.servicetutorials.com/ro/201 ... in-3-pasi/
Este ceva similar si la Ibiza/Fabia cu climatic.
https://www.scribd.com/document/3481791 ... ecirculare
Imagine
Din cate imi aduc aminte, parca asa arata la Fabia si Polo. Il poti da jos pe al tau, blochezi clapetele pe pozitia "aer proaspat" si vezi daca poate fi reparat sau comanzi altul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Țăcanit recirculare

13 Noi 2018, 10:10

tare aia cu ventilatorul secundar...
Zic ca ii avion sa aibe motor auxiliar :D
Poti incerca intai sa desfaci tabla care desparte compartimentul motor de locul unde este montat ansamblul stergatoarelor de parbriz si acolo vei gasi gaura pe unde intra aerul proaspat in masina.
Intrucat la masinile aduse la noi Nu se monteaza grila de plastic ce previne intrarea frunzelor ai crengutelor uscate in ventilator este posibil ca acea clapa sa fie blocata cu frunze.
O grila poti cumpara de la porsche ori orice dealer skoda si era cam 30 de lei. Ca daca tot desfaci acolo o poti monta sa previi intrarea gunoaielor in ventilator si apoi spre filtrul de polen.
Cu ocazia asta poti verifica si gaurile de scurgere a apei pluviale sa nu fie colmatate. :) ...sa ungi articulatiile care misca stergatoarele... :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Bogdan28
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2015, 19:12

Re: Țăcanit recirculare

13 Noi 2018, 10:20

Am inteles... sa vad ce-mi iese. Poti sa-mi pui o poza cu tabla la care te referi, te rog?
Nu as vrea sa desfac cine stie ce altceva :)). Multumesc frumos de ajutor!

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Țăcanit recirculare

13 Noi 2018, 10:29

Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Bogdan28
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2015, 19:12

Re: Țăcanit recirculare

13 Noi 2018, 12:50

Merci frumos. Dau o bere

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori