Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Andrei53
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 14 Iun 2016, 19:45

Stergatoare | Service Mode

11 Oct 2017, 10:47

Salut, cum se pozitioneaza stergatoarele in Service mode pentru a fi schimbate? Am incercat cu tutorialele de pe Youtube cu: pus contact, apasat o data pe maneta stergatorului, luat contact, apasat iarasi, dar stergatoarele nu se misca.
Le-am pozitionat 'fortat', prin luarea contactului exact in momentul in care ele sunt in pozitie verticala, dar as vrea sa stiu o metoda mai 'ortodoxa' de a le schimba, pentru ca si-asa au iesit destul de greu cele vechi.
Noile stergatoare sunt Bosch Aerotwin, dar se pare ca se demonteaza foarte usor, apasand pe acel clips chiar si in pozitie orizontala.

Tipul de prindere este cel de mai jos:
Imagine

Multumesc
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Stergatoare | Service Mode

11 Oct 2017, 11:10

Eu fac asa: pun contact, iau contact si trag de maneta stergatoarelor o data in jos, si stergatoarele intra in mod service. Functioneaza si daca pun contact, iau contact si scot si cheia. Ptr a reveni, pui contact si mai tragi o data de maneta.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Andrei53
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 14 Iun 2016, 19:45

Re: Stergatoare | Service Mode

11 Oct 2017, 13:12

Exact asa am incercat, conform tutorialelor de pe YT, dar nu functioneaza. Am incercat sa dau maneta si in sus, si in jos.
In schimb, geamurile electrice functioneaza pentru inca aprox. 30 secunde - 1 minut de la luarea contactului.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Stergatoare | Service Mode

11 Oct 2017, 18:12

Nu cred ca 6L are service mode la stergatoare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori