Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
asabau
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2009, 08:38

Re: Modificare faruri

11 Mai 2011, 08:30

Salutare
am Ibiza din 2000 si am trecut de la un bec pe faza scurta si lunga la 2 becuri pe faze. Va rog sa ma ajute cineva cu modificarea pe care trebuie sa o fac in tabloul de sigurante ca nu am o schema electrica sigurante. Va multumesc anticipat.
 
asabau
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2009, 08:38

Re: Modificare faruri

03 Sep 2011, 12:25

am reusit cu ajutorul unui electronist sa fac o modificare si merge foarte bine acum. e o chestie relativ simpla si putin costisitoare
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Modificare faruri

01 Noi 2011, 20:14

am zis sa nu mai deschid un nou thread.O intrebare , reglajul manual al farurilor , se poate face si pentru becurile de faza lunga?din ce am incercat , pot doar sa reglez tot faru , sus jos si stanga dreapta, nu sunt multumit de faza mea lunga , bate in cer.mentionez ca am faruri duble, multumesc.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare faruri

02 Noi 2011, 23:02

bate in cer???? si nu esti happy?? i love my headlights!

nu se pot regla individual....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Modificare faruri

02 Noi 2011, 23:06

Ai montat becul gresit ori ai un bec contrafacut care nu se incadreaza in focar.
Reglajul se face pe faza scurta, faza lunga trebuie sa indeplineasca ninimul impus de lege.
Daca faza scurta este ok, PE APARAT, atunci vinovat de eroare este becul.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Modificare faruri

03 Noi 2011, 00:52

Multumesc de informatii baieti , am sa verific becurile , tocmai ce reglasem farurile cand am facut itp-ul si d'asta intrebam de faza lunga , poate o fi si din cauza ca farurile in cauza sunt after market.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare faruri

03 Noi 2011, 15:57

cat a fost un far?..ca idee.

pentru ca e posibil ca sa iti fi tocmai dat singur raspunsul.

dar acuma intreb altceva.....cand dai faza lunga.....se face un perete de lumina in fata ta??? daca da, atunci de ce te-ar deranja, ca oricum nu mergi constant cu faza lunga, cea scurta sa nu fie problematica sa nu deranjezi ceilalti participanti.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Modificare faruri

10 Noi 2011, 23:46

Bamse , farurile le-am luat de la colegul bondi , mi le-a dat cu ceva gen 250 lei ambele si oricum sunt foarte multumit de ele , ca idee mi se par oglinzile mai misto ca la cele originale , adica bat foarte departe si nu orbesc pe faza scurta.Faza lunga , becul de la sofer parca este inexistent si cel de la pasager bate cam foarte in laterala ,Ma gandeam dc se pot regla in ideea in care cand merg prin afara si nu vine nimnic imi place sa vad calumea:)))
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare faruri

11 Noi 2011, 17:38

poate reusesti sa ma misti putin becul...poate nu sta asa cum trebuie in soclu!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Modificare faruri

12 Noi 2011, 13:59

asta o sa incerc , multumesc de sfaturi. drumuri bune :cheers
 
Costea.Razvan
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iul 2018, 10:22
Localitate: Brasov

Re: Modificare faruri

26 Sep 2018, 20:54

Buna ziua Club.
Am si eu o problema/nelamurire.
Detin un Seat Ibiza 6L 2005 1.2 12v benzina. Atunci cand comut de pe faza scurta pe lunga, se stinge scurta. Mentionez ca e modelul cu doua oglinzi in far. Ideea este ca daca tin de maneta de flash trasa, merg amandoua, iar tinuta de drum si iluminarea in fata e splendida.
Tin sa spun ca am verificat blocul de lumini din bord si la pinul 7 nu am nici un fir. Tabloul de sigurante nu l-am mai desfacut pentru ca, din ce am vazut are niste hartii pe marginea imbinarii interioare, ca un sigiliu. Masina asa am luat-o de la un prieten foarte bun, care o luase rulata din reprezentanta, si nu a umblat la faruri si bloc de lumini. Dar unul din ele fiind crapat, dintr-o intamplare nefericita, eu le-am schimbat cu altele la fel.
As putea face ceva ca in momentul in care aprind faza lunga sa ramana si faza scurta aprinsa?
Toata stima si drumuri cat mai bune.
Seat Ibiza 6L 1.2 12v AZQ, 12.2005

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori