Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Bogdan28
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2015, 19:12

Ambreiaj

23 Mai 2017, 16:35

Va salut! Detin o Ibiza 6L 1.4 TDI 51kW, cod motor BNM. De curand am sesizat ca incepe sa patineze ambreiajul, nu mereu, uneori la peste 2500 ture parca trage in gol. In fine...
Merg la mecanic sa cer o parere avizata: Niste domni imi spun ca DA, cred ca e discul de ambreiaj dus, ca tine sus, ca daca e sa il schimb sa schimb tot kit-ul(placa de presiune, rulment si disc) si ca 80% e si volanta. Ok, ma apuc sa caut volanta, nu gasesc nicaieri (autokarma, epiesa etc.). Sun la autokarma si imi spun ca imi pot aduce doar originala la 1200 ron. Un var lucreaza la epiesa, il sun si ii dau seria de sasiu sa vada la ei cat costa. Surpriza: Imi zice ca nu are volanta ca e cu masa simpla sau ceva de genul. Ma poate lamuri si pe mine cineva care este defapt adevarul?

Va multumesc anticipat si sper ca am detaliat destul de mult.
 
Alexboangher
Mesaje: 45
Membru din: 03 Ian 2017, 18:43

Re: Ambreiaj

26 Mai 2017, 12:10

Parerea mea este ca volanta, daca este cu masa simpla, nu trebuie schimbata. Care e problema cu volanta daca patineaza ambreiajul? Inseamna ca trebuie un nou kit de ambreiaj, ce treaba sa aiba volanta? Du-te la un service serios, asa am fost si eu inainte cu caseta de directie(curgea) si mi au zis la service ca pompa ramane fara ulei ca e stricata, si era 2500 de lei o pompa noua... repet, cauta un service serios sa te lamureasca, insa imi mentin parerea, n-are nimic volanta
Seat ibiza 1.9 tdi, 101cp, cod motor ATD
 
Romeo1410
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2017, 12:00

Re: Ambreiaj

29 Mai 2017, 16:08

Si eu am acelasi model de Ibiza (1.4tdi 51kw), si am volanta cu masa dubla, stiu ca am schimbat-o acum 2 ani. Acum nu stiu ce sa-ti zic doar sa mai verifici la un service mai serios cum zice si Alex mai sus.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori