Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Liviu95
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2017, 20:11

Sfat achizitie Seat Ibiza/Cordoba

05 Apr 2017, 20:25

Salut tuturor! Dupa cum spune si titlul doresc sa achizitionez o masina Seat. Imi plac foarte multe aceste masini si recunosc ca in primul rand imi plac datorita design ului. As vrea sa stiu daca imi recomandati aceasta masina. Banii pe care sunt dispus sa i dau sunt circa 3500 euro. Ideal ar fi daca as gasi un 1.4 Cordoba pt ca am nevoie de ceva spatiu iar Ibiza are portbagajul cam mic ma gandesc. Nu o iau sa car cartofi cu ea dar nici foarte mic nu vreau sa fie portbagajul. :)) credeti ca gasesc ceva bun la banii astia? Ar trebui sa ma uit si dupa alte masini? Mi ar mai fi placut si un Opel Astra G sau H, Skoda Fabia berlina si in ultima faza Logan. Ce puteti sa mi spuneti despre consumul acestei masini pt un motor 1.4? E o masina fiabila, la piese e scumpa? Si daca are cineva una pe GPL cum vi se pare ca se comporta? E foarte pututroasa sau nu se simte difernta? Multumesc anticipat si sper ca am scris unde trebuia. :)
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Seat Ibiza/Cordoba

11 Apr 2017, 20:33

Cel mai ok raport calitate / pret / fiabilitate / spatiu / motorizare / consum este astra G 1.6 16v 105 cp twinport ; este mult mai fasnet ca ibiza / cordoba, suspensia mai confortabila, mai spatioasa, clasica, fara probleme de fabricatie, ieftina la intretinere, durabila ; cordoba / ibiza sunt mai placute la condus dpdv cutie / frana / directie. Consumul este mai mic la opel cu ~1L/100 km si mai fasnet, trage foarte ok in plaja 2300-3000 rpm, acolo unde o folosesti 98% din timp. Ca si buget te incadrezi pt toate ; vezi ce iti place mai mult si ce gasesti in stare mai buna. Loganul nu este o alegere buna pt ca nu exceleaza la nimic. Pretul este nejustificat de mare pe piata sh pt logan, parerea mea. Confortul / motorizarea / insonorizarea / stabilitatea / calitatea materialelor, lasa de dorit.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Liviu95
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2017, 20:11

Re: Sfat achizitie Seat Ibiza/Cordoba

11 Apr 2017, 23:22

bgd_b92 scrie:
Cel mai ok raport calitate / pret / fiabilitate / spatiu / motorizare / consum este astra G 1.6 16v 105 cp twinport ; este mult mai fasnet ca ibiza / cordoba, suspensia mai confortabila, mai spatioasa, clasica, fara probleme de fabricatie, ieftina la intretinere, durabila ; cordoba / ibiza sunt mai placute la condus dpdv cutie / frana / directie. Consumul este mai mic la opel cu ~1L/100 km si mai fasnet, trage foarte ok in plaja 2300-3000 rpm, acolo unde o folosesti 98% din timp. Ca si buget te incadrezi pt toate ; vezi ce iti place mai mult si ce gasesti in stare mai buna. Loganul nu este o alegere buna pt ca nu exceleaza la nimic. Pretul este nejustificat de mare pe piata sh pt logan, parerea mea. Confortul / motorizarea / insonorizarea / stabilitatea / calitatea materialelor, lasa de dorit.

Multumesc de raspuns! Intradevar, la Opel ma gandeam in ultima faza. Ibiza/Cordoba cum am mai spus imi plac foarte mult pt design ul lor dar cam atat. Opel astra 1.4:/16 cred ca era foarte ok. In special 1.6 dar sa l fi gasit si pe gpl. Acum 2 zile un coleg mi a spus ca el ar fi dat banii pe care ii am si ar fi facut un imprumut de vreo 3-4k euro sa ia masina noua, mai exact un logan2. Mi ar fi placut ideea asta mai ales ca este o masina noua pana la urma. 4 ani stateam linistit. Ma mai gandesc sa vad ce fac. Ori imi iau una noua ori ceva sh pana in 3500-4000 euro.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Seat Ibiza/Cordoba

13 Apr 2017, 06:57

Asa crezi tu ca stai linistit. Ce, o masina noua nu se poate strica? Mai ales la cum se fac in ziua de azi? Eu as alege oricand astra G bine dotat, dar 1.6 z16xep cod motor, pt ca este diferenta foarte mare fata de 1.4 care are cuplu maxim la 4000 rpm si consuma si mai mult, in detrimentul unui logan nou ; se misca mai bine 1.6 pe astra g decat 0,9 tce pe llogan, e mai bine antifonata, mai sigura, parca arata si mai dragut chiar daca este fabricatie 97-98, adica 20 ani..loganul este foarte scump pt ce ofera..calitate slaba, masina instabila, slab dotata, tabla subtire, inalta..plus ca devalorizarea este foarte mare la o masina noua..sa faci si imprumut..cand piata sh iti ofera atatea solutii..chiar nu vad vreun rost ; benzinarele aspirate sunt masini clasice..plus ca opelul astra G si-a dovedit fiabilitatea in timp ; parintii mei au astra G luat de nou acum 9 ani, si vreo 70k km. Singura problema a fost termostatul..si chiar daca ar aparea probleme..piesele sunt foarte ieftine si gasesti peste tot ; consumul mediu..cam 8 anual. Ce este mai scump la opel ca si consumabil ar fi rulmentul de ambreiaj..in jur de 700 lei..dar nu il schimbi o data cu uleiul :) in rest, schimb de consumabile 200 lei, placute 70 lei, articulatii ieftine..spor
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori