Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
FlorinFR
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2016, 01:43
Localitate: Italia

Reparatii si modificari

05 Mai 2016, 04:16

Salut. Sunt nou pe forumul acesta.

Ma prezint prin a spune ca am cumparat masina pe care o am acum, acum 2 ani, imi trebuia ceva urgent pentru a ma deplasa spre servici(70km dus/intors+30km dus/intors la sala).. Fiind cam 100 km pe zi. Dat fiind timpul scurt, nu am avut timp sa caut prea mult, asa da am avut de ales intre doua modele: fiat grande punto, etc.. Nu prea ma interesa, pentru ca fiat(nu zic nimic de motoarelenfiat, ca sunt geniale, dar restul...), si actuala ibiza 6l 1.4 tdi cu 77k km (acum am 150000), ex75 hp, acum 110.
Per total ma reclam foarte multumit, trage bine, consuma putin, fiabila. Nu am bagat mult in ea in afara de ulei, motorina si consumabile.

In ultimul timp ma cam supara trenul de rulare. Precizez ca abia am schimbat amortizoarele si arcurile, si deja bate. O sa verific sabotii.

Intrebarea mea e alta: cand o sa am concediu si o sa imi permit sa vin cu masina in romania, trebuie neaparat sa gasesc o tichingerie buna, ca sa repar aripa dreapta spate, o sgarietura/indoitura urata si adanca. Si logic ar fi ca dupa reparatie sa vopsesc masina, dar in loc sa o vopsesc as prefera sa o colantez, pentru ca economie.. D'oh!! As prefera ca baietii care pun folie sa aiba si tichingerie. Va rog daca puteti spune daca cunosstrti pe cineva, si daca da, ce pret?

In al doilea rand, vreau sa tin masina asta pana o muri, si dupa ce moare, sa o resuscitez, transplant de inima. Pe scurt, i-as schimba motorul. Ma intereseaza in special motorul de cupra tdi(da, stuu ca benzina e sfanta, dar fac mult km). Ma intereseaza cam cat ar costa motorul complet, si costul per total si cu parti complementare(frane majorate, ambreiaj reinfortat, sistem de racire, etc). In alternativa a motorului de cupra ar fi 1.8t(chiar daca e benzina)
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
FlorinFR
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2016, 01:43
Localitate: Italia

Re: Reparatii si modificari

05 Mai 2016, 04:21

A da, ca bonus am dat comanda de bara fata si bara spate de ibiza facelift. Nu de alta, dar cu suspensii sport si bara fata cu preoungirea grilei vopsita cu negru, cred ca vine ceva frumos.. Elegant... Cat de cat
Imagine
 
FlorinFR
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2016, 01:43
Localitate: Italia

Re: Reparatii si modificari

05 Mai 2016, 20:02

Se raspunde la greu pe forumul asta...
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Reparatii si modificari

05 Mai 2016, 20:24

De obicei se raspunde la minut :)) probabil inca se fac calcule pt transplant(in italia sau romania)
Atelier de colantare nu o sa gasesti cu tinichigerie(pt reparat aripa trebuie vazut de un mester si el iti poate estima pretul), degeaba iti recomandam un service din bucuresti daca tu stai in iasi! Nu?
Iar pt transplantul de motor in mod legal in romania nu se poate omologa pt diferenta prea mare de putere iar ca si costuri o sa depaseasca valoarea masinii...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori