Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

12 Oct 2015, 14:56

Pai problema e ca nu stiu cum sa desfac fețele de la usi nici din fața nici din spate de aia am intrebat si de un tutorial ceva. Abia am luat masina asta de 2 saptamani si n-as vrea sa stric ceva:-)) am sunat la cateva magazine care se ocupa cu asa ceva si mi s-a parut cam scump asa ca as vrea sa le schimb eu. Multumesc pt raspunsuri!
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

12 Oct 2015, 19:51

Eu n-am pus inele la niciuna din cele 3 ibize ; baiatul de la beloud mi le-a pus asa fara probleme, a batut putin pe ele pe margine si stau foarte ok ; eu nu ma bag sa le montez, am dat ~ 75 lei / set de montaj ; daca nu stii nici sa desfaci fata de usa eu zic sa te duci la servis ; decat sa rupi cleme si sa legi fire aiurea…si asa nu beneficiezi nici de garantie, parerea mea.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

12 Oct 2015, 20:59

daca ar fi fost asa ieftin si aici m-as fi dus imediat la service dar am sunat azi la vreo doua si ma ajunge 180£ toate 4 sa le schimb :shock:
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

12 Oct 2015, 21:06

Da dar daca tu castigi 3000£ numai pare asa scump :)))) fata de usa nu se da jos greu ; e prinsa in suruburi in partea de jos si mai are unul sau doua in maner ; apoi se tine in cleme ; dar trebuie sa faci lipiturile la tweetere cred, sa legi firele la player ( daca ai legaturi facute la toate boxele numai e cazul ) si sa le fixezi in usa ; cauta ceva tutoriale pe youtube, ori pt fabia sau polo ca sunt la fel.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

12 Oct 2015, 21:14

pai nu pot folosi aceleasi fire care sunt deja lipite la difuzoarele stock? trebuie sa trag altele? n-am chiar salariul de 3000 :lol: tot caut pe youtube dar nu gasesc cine stie ce tutoriale...am gasit pentru usa din stanga care la mine e pasager dar pentru partea din spate unde n-am usi nu cred ca o sa gasesc. cred ca tot la service ajung pana la urma :? mai am o intrebare care e offtopic dar ca sa nu mai deschid alt topic..unde se afla filtrul de polen la masina asta?
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

13 Oct 2015, 06:47

La " piciorul pasagerului stang " ; pe consola, sun torpedo in partea stanga jos.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

25 Oct 2015, 21:05

Revin cu o intrebare :yah :D Astazi mi-am facut timp sa schimb difuzoarele la usile din fata pentru ca am comandat 2 deocamdata cele de la hertz diec dsk 165.3. Am reusit sa schimb doar cel de pe usa pasagerului pentru ca n-am avut timp sa-l mai schimb si pe cel de pe usa soferului. Mi-a luat undeva la vreo 3 ore pentru ca a fost destul de complicat si anume: difuzorul original era prins pe un suport/inel capsat in acel inel din fabrica si acel suport era prins in nituri de tabla aceea. M-am chinuit am stricat acel suport am scos difuzorul din fabrica si l-am montat pe cel hertz pe acel suport pentru ca nu puteam sa-l prind direct de tabla portierei ca era prea mare si nu permitea de acel plastic care sustine motorasul geamului. in fine am improvizat am mai taiat din tabla usii ca sa pot pune suportii aceia mici din metal ca sa pot insuruba niste suruburi si l-am fixat. Acuma am mai primit niste crossovere dx300 de la hertz si nu stiu exact pentru ce sunt acestea pentru ca nu l-am mai montat. Am citit ca trebuie montat doar daca ai amplificator si e pentru sonorizare mai buna si mai clara. Intrebarea mea e daca ar fi trebuit sa-l montez? eu am lasat acelasi tweeter(stock) si aceleasi cabluri care veneau de la playerul meu. Ce ziceti ar trebui sa montez acel crossover? si daca da unde trebuie sa-l amplasez si daca ma ajuta cu ceva. Sunetul nu pot sa zic ca e prea diferit fata de cum se auzea cu difuzorul original doar ca acelea din fata cam gajaiau si de asta am vrut sa le schimb mai mult. Astept raspunsuri! Multumesc!
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005

 
Avatar utilizator
doomduke
Mesaje: 531
Membru din: 22 Feb 2011, 21:34
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

26 Oct 2015, 09:41

Din player sau din amplficator iti vine semnal cvasi-full range (in functie de eventualele limitari sau taieri pe care le-ai facut din setarile amp sau player). Crossover-ul intervine si imparte acest semnal in frecvente inalte pe care le directioneaza spre tweetere si frecvente medii si joase pe care le directioneaza spre woofere (difuzoare). Unele boxele au crossover pentru a separa semnalul spre difuzor (bass) si inspre tweeter (inalte) pentru a nu arde tweeter-ul.

Recomandat sa montezi cele doua cutii crossover.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ
 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

26 Oct 2015, 09:58

Deci pot sa le montez chiar daca nu am amplificator separat? Eu m-am uitat in manual..nu scrie mare lucru doar arata o imagine sa le folosesti dupa amplificator. Acum cele stock au un crossover? Ca as vrea sa stiu daca trebuie sa trag alte fire pentru ca eu cand am schimbat acel difuzor le-am pastrat pe aceleasi din fabrica. Multumesc pentru raspuns!
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005
 
TFL-SUSPENSION
John
Mesaje: 274
Membru din: 28 Noi 2007, 10:38
Localitate: VL

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

26 Oct 2015, 18:23

Salut , vezi ca sunt si adaptoare speciale ptr 6L pentru fata , am aflat si eu dupa ce le-am montat,decupat pe ale mele :))
Imagine


Eu le-am luat pe cele de pe spate si le-am decupat , difuzoare am pus unele de la JBL CS 760C
Niturile de la cele oem se dau jos foarte usor , dai cu bormasina intr-o parte pana se rupe capu de la nit , dai boxa jos dupa le tragi cu un patent ceva sau le impingi

Imagine

initial am pus unele de VW ( golf ,bora ) sunt prea mari (late) , loveste fata de usa in ele
Imagine

Imagine



legat de cabluri eu am ramas pe cele originale ,
in schimb am tras fire pentru fiecare usa de la amplificator (portbagaj) pana in spate la DVD si am pus o mufa iso ca sa pot face schimbu intre amplificare de la amplificator si mufa dvd-ului in caz ca mi se arde amplificatoru ca sa nu raman fara muzica ...cea ce am si patit :(
Imagine

Imagine

Imagine
Seat Cordoba 6L2 1.4 BNM TDI
 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

26 Oct 2015, 21:46

Multumesc pentru raspuns si detalii insa eu nu am amplificator si nici nu cred ca o sa-mi pun ca nu am nevoie sa-mi bubuie capul de muzica.. Vreau doar sa folosesc playerul si sa schimb difuzoarele stoc in caz ca s-ar auzi un sunet clar si cu putin bass,medii si inalte adica putin din toate. Acum eu as pune acele crossovere pe cablul original dar nu stiu exact de unde vine cablul de la tweetere si cele de la difuzoare ca acele crossovere ar trebui legate dinainte de difuzoare si tweetere. Ele sunt izolate si nu stiu de unde-s legate :roll:
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005
 
TFL-SUSPENSION
John
Mesaje: 274
Membru din: 28 Noi 2007, 10:38
Localitate: VL

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

27 Oct 2015, 21:26

Sincer sa fiu la mine nu mi se pare o diferenta asa mare la difuzoare , doar la tweetere se aud mai bine , altfel si mult mai puternic fata de cele oem.....difuzoarele se aud la fel ca cele oem , le testat de la 40hz la 80hz

Daca nu sunt sparte eu zic ca nu are rost sa le schimbi daca nu o sa le legi la amplificator ...daca baraie sau altceva da

vezi ca te uiti exact la mufa de la cd player si la mufa din stalp pentru ca la mine de exemplu plusul din mufa de la cd player era verde/alb si in stalp se schimba in alta culoare , cel mai bine folosesti un multimetru daca ai daca nu scoti mufa din stalp si urmaresti firu de la boxa unde ajunge


sper sa te ajute schema asta ...
Imagine
Seat Cordoba 6L2 1.4 BNM TDI
 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

27 Oct 2015, 22:37

Am inteles cam ce ai explicat tu acolo dar eu ma gandeam sa fac altfel si anume: sa comand adaptoare care sa intre in mufele oem care intra in difuzoare care au la capete papuci si ma gandeam sa le conectez in mufele oem care vin de la player spre boxe sa tai papucii si acolo sa conectez crossoverul din care sa duc firele spre boxe si spre tweetere. Mai pe inteles vine cam asa: difuzoarele originale sunt conectate la o mufa. Eu cumpar adaptor care sa intre in mufa ce intra in difuzoarele originale la care sa conectez crossoverul si abia apoi boxele si tweeterele. Nu stiu daca sunt de inteles dar nu stiu cum sa explic mai bine. Multumesc!
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005
 
TFL-SUSPENSION
John
Mesaje: 274
Membru din: 28 Noi 2007, 10:38
Localitate: VL

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

27 Oct 2015, 23:23

pai mai exact vrei sa faci cum am facut eu in acea schema doar ca nu tai firele si pui o mufa ca asta :)
asa am vrut si eu sa fac initial dar nu erau pe stoc si nu am mai avut rabdare .. sunt 10 lei 2 mufe
Imagine
Seat Cordoba 6L2 1.4 BNM TDI
 
Avatar utilizator
AndreiRobert
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2015, 10:34
Localitate: Birmingham, UK

Re: Sfat Achizitie Difuzoare!

28 Oct 2015, 08:57

Da Exact cu mufa din aceea vreau sa fac. Am vrut sa pun o poza aseara dar eram pe telefon si aici vad ca nu pot uploada din telefon direct poza. Da si din acea mufa unde-s papucii ii tai si leg cele 2 fire care intra in crossover iar cele 4 care ies, 2 le leg la difuzoare si 2 trag alte fire pana la tweetere. E corect nu?
Ce nu inteleg e cum sunt legate tweeterele si boxele oem la player. Vine un cablu cu 2 fire din player si undeva de el sunt legate direct de el alte 4 care 2 se duc la tweetere si 2 la boxe? Sau au vreun crossover de care se leaga pe undeva ascuns? Scuze am multe intrebari ca nu prea ma pricep la electronica dar vreau sa invat sa le fac singur, nu sunt nici chiar batut in cap ca inteleg, mai greu dar inteleg pana la urma :D
SEAT IBIZA REFERENCE (64),1.2, 12V, 2005

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori