Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Bogdan_C
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 28 Aug 2012, 11:06
Localitate: Bucuresti

Ibiza 1.2, intra greu in viteza a 5a

29 Aug 2012, 14:52

Salutari si bine v-am gasit (sunt nou pe forum)

Am vazut un Seat Ibiza 1.2, 2007, interior foarte bun, exterior "de Bucuresti" - mici zgarieturi, etc.. motorul suna ok, reviziile sunt la zi, km putini, a stat in fata blocului mult, este condusa de sotia proprietarului => vreau sa o cumpar
DAR cand cuplez a 5a, trebuie sa imping mai tare in maneta, nu intra lin, ca in primele 4 trepte (proprietarul zice ca e normal, ca nu a folosit mult treapta a 5a, el nu a sesizat nimic). Am programat un test de verificare la Porsche Aviatiei,, inainte sa o cumpar, si as vrea sa va intreb:
- a mai intalnit cineva problema asta?
- treapta a 5a intra mai greu pt ca e cum zice proprietarul? sau urmeaza sa merg la test sa aflu ca e cutia distrusa, si trebuie reparata cu multi multi bani?

Multumesc
 
Avatar utilizator
Lion SAM
Mesaje: 56
Membru din: 21 Mar 2009, 13:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza 1.2, intra greu in viteza a 5a

11 Sep 2012, 19:37

Nu stiu daca are o relevanta ceea ce voi spune dar uite ce am patit eu.

Am o ibiza 1.2 2007 cumparata noua, dupa un an am dus masina la un service AUTORIZAT dealer SEAT nu la coltz de strada si am facut mentenanta. Fiind incepator nu am simtit mare lucru, dar o ruda care a condus masina cand am cumparat-o de la reprezenta stia cum mergea din prima zi si s-a uitat urat la mine si mi-a zis " ce draq ai facut ma de merge asa, ai stricat masina noua intr-un an ", eu pur si simplu nu stiam ce sa zic m-am blocat. Dupa putin timp am sesizat si eu ca nu imi intra bine in a 4-tra si trebuia sa o bag in a 3-a si dupa in a 4-tra, ma rog calvar naspa cand intram in depasiri si nu imi intra in viteza.

Oricum ca sa ajung la concluzie, dupa ceva cercetari si cateva intamplari random, am ajuns la concluzia ca aia nu mi-au schimbat uleiul si mergeam pe ulei vechi si nivelul nu era ok, asa ca m-am enervat si am mers la niste prieteni care au o spalatorie si mi-au schimbat uleiul Mobil 1 5W30 esp formula schimbat de reprezentata cu Castrol Edge 5w30 VW 507 00.

Ca sa iti dai seama ce efect a avut iti voi spune ca am fost la bunica mea sa o duc la piata si chiar si ea mi-a zis fara sa stie ca am fost sa schimb uleiul ca se misca foarte bine masina + ca ruda care mi-a zis ca am stricat masina noua si-a cerut scuze cand a mers cu masina.

Sper sa fie o problema de genu asta, dar poate sa fie si ceva mai complex.
Seat Ibiza 1.2 12v
 
Bogdan_C
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 28 Aug 2012, 11:06
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza 1.2, intra greu in viteza a 5a

21 Sep 2012, 13:53

Salut,

Pana la urma am cumparat-o. Am facut peste 1000km cu masina :yah , si vreau sa zic ca am avut noroc: a 5a intra normal, cred ca masina avea nevoie "sa-si intina putin picioarele". Am "incins-o" putin pe autostrada si acum se comporta perfect.

Acum o pregatesc de iarna : I-am schimbat toate filtrele, i-am schimbat uleiul, urmeaza sa ii schimb si placutele. Sper sa fie bine..
Ibiza 1.2 12V 2007

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori