Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bgd_ul
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 29 Aug 2011, 11:01
Localitate: Galati
Contact:

Spalam masina iarna ?

10 Feb 2012, 09:32

salutare
nu am gasit un topic pe tema aceasta, asa ca m'am gandit sa initiez eu unul.

Spalam masinile iarna ? Mai ales acum cand sunt minus multe grade ? Eu ma tot uit la masina mea ca este plina de sare adunata de pe strada, si stiu ca este foarte coroziva pentru vopsea, dar de asemenea mai stiu ca nu este indicat sa speli masina cand este foarte frig afara ca ingheata pe vopsea si strica lacul.

Care este raul mai mic ? Spalam masina sau asteptam sa se mai incalzeasca si apoi mergem la spalatorie ?

va salut
Cine tace face primul pas spre evolutie.
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Spalam masina iarna ?

10 Feb 2012, 09:34

eu prefer sa stau cu ea asa. o sa o spal cand ajunge temperatura pe la 5 grade.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spalam masina iarna ?

10 Feb 2012, 10:12

din punctul meu de vedere e mai ok sa o speli decat sa stea tot timpul murdara de sare si de alte solutii cu care au dat astia pe strada. si mizeria de pe masina intra in lac si in vopsea( de asta se face polish, prima mana este de curatare a vopselei/lacului). Acum nu te apuci si speli masina 1data pe saptamana, dar la 1 luna eu cred ca este ok. La spalatorie dau si cu ceara pe masina, care mai protejeaza putin si poti vb cu baietii sa insiste la sters.

Asa ca din partea mea, raul mai mic e spalatul, pt ca-l faci la o perioada mai lunga de timp, decat mizeria de pe masina, care ataca tot timpul vopseaua.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Spalam masina iarna ?

10 Feb 2012, 10:53

Eu spal masina iarna, este de preferat sa dau sarurile adunate de pe carosabil jos, decat sa cauzeze pagube la caroserie si piesele de cauciuc.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Spalam masina iarna ?

11 Feb 2012, 13:01

Chestia alba nu este (nu ar trebui sa fie) sare, ci o subst "bio" care cica nu ataca vopseaua.
Eu spal masina ca nu am incredere in substantele lor. Pe temperaturile astea trebuie spalata si uscata la spalatorii inchise, cum e cea din parcarea de la Unirii. Atentie la chedere, trebuie tratate impotriva inghetului si uscate bine, altfel se deschide usa cu tot cu bucati de cheder.
De evitat spalatoriile tip tunel, zapada + noroi + perii proaste = matuirea lacului.
Prostia aia cu care dau la sfarsit nu e ceara, este un agent de uscare cu efect zero de protectie. Pt protectie trebuie un strat de sealant aplicat ori acasa cu mana (cam 3-4 ore) ori la un centru de detailing gen Zone Protect.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Spalam masina iarna ?

11 Feb 2012, 13:39

Chestia aia alba este tot o sare, doar ca teoretic nu sare de bucatarie amestecata cu nisip. :lol:
Vorbim de spalat masini, maisinile sunt construite sa ruleze in toate conditiile climatice si sa reziste la multi agenti chimici.
Ce dau pe strada este nimic pe langa acizii rezultati in urma arderilor si care se elimina pe tevile de esapament.
Substanta denumita ceara lichida este o substanta ce adera la porii vopselei si asigura o protectie suplimentara, cat, depinde de calitatea ei. Mai mult efect placebo. :yh
Cum sa stai pe frigul asta 3-4 ore sa aplici straturi de ceva pe masina?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori