Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Matrixu
Subiect Autor
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cartea de service la Leon 1p

25 Feb 2011, 10:42

Am vazut multe discutii, contraziceri verbale sau doar pur si simplu ai cumparat un Leon 1P, nu ai cartea de service si nu ai idee ce si cand se schimba.

In baza acestei idei m-am gandit sa trec aici (conform manualului de la Leon-ul personal - valabil deci in 2007 cel putin - ).
Acestea sunt date univeral valabile indiferent daca ai benzina sau motorina. Manualul de service este acelasi si trebuie sa il citesti sa vezi ce ti se aplica tie si ce nu.

Hai sa vedem ce zice manualul si sa ne lamurim asupra schimbarii distributiei, a uleiului etc.

1. Programul de revizie in Romania spune ca revizia se face la fiecare 15.000km (sau mai putin) sau 1 an de la ultima revizie (ori care dintre cele doua se implineste prima). In cazul in care ai cumparat masina noua si nu ai facut 15.000km dar faci 1 an de la cumparare, trebuie sa faci revizia.

Acum ca am vazut CAND trebuie sa faci revizia, sa vedem ce se face la fiecare revizie in parte.


2. Ce se verifica/inlocuieste la fiecare revizie

a) service la fiecare 15.000km sau o data pe an se efectueaza urmatoarele lucrari:
- autocolantul "Urmatorul service" pe care se noteaza data efectuarii reviziei, nr. de km parcursi. Se lipeste pe rama usii (desi la mine s-a lipit numai in compartimentul motor)
- uleiul motor si filtrul de ulei: inlocuire
- placutele de frana fata/spate: verificare
- indicatorul intervalelor de service din tabloul de bord: resetare
- pneuri (inclusiv roata de rezerva): verificare profil, suprafata de rulare si presiune
- luminile din interior, lampa din torpedou (nu e cazul la 1P), bricheta, lampi de control, claxon: verificarea functionarii.
- iluminarea fata si spate din portbagaj, semnalizatoarele si lampile de avarie: verificarea functionarii.
- stergatoarele de parbriz si instalatia de spalare a farurilor (numai pentru cei cu instalatie XENON): verificarea functionarii si a posibilelor defectiuni, eventual completarea cu lichid (e bine sa te duci la service cu vasul de lichid aproape plin deoarece vei fi taxat in cazul anumitor service-uri pentru lichidul folosit la completare)
- instalatia de evacuare a gazelor: controlarea fixajelor si verificarea pentru depistarea neetansietatilor si defectiunilor.

b ) service inspectie la fiecare 30.000km sau din 2 in 2 ani.
- autocolantul "Urmatorul service" pe care se noteaza data efectuarii reviziei, nr de km parcursi. Se lipeste pe rama usii (desi la mine s-a lipit numai in compartimentul motor)
- uleiul motor si filtrul de ulei: inlocuire
- placutele de frana fata/spate: verificare
- indicatorul intervalelor de service din tabloul de bord: resetare
- pneuri (inclusiv roata de rezerva): verificare profil, suprafata de rulare si presiune
- luminile din interior, lampa din torpedou (nu e cazul la 1P), bricheta, lampi de control, claxon: verificarea functionarii
- iluminarea fata si spate din portbagaj, semnalizatoarele si lampile de avarie: verificarea functionarii
- stergatoarele de parbriz si instalatia de spalare a farurilor (numai pentru cei cu instalatie XENON): verificarea functionarii si a posibilelor defectiuni, eventual completarea cu lichid (e bine sa te duci la service cu vasul de lichid aproape plin deoarece vei fi taxat in cazul anumitor service-uri pentru lichidul folosit la completare)
- instalatia de evacuare a gazelor: controlarea fixajelor si verificarea pentru depistarea neetansietatilor si defectiunilor.
- bateria: verificare
- autodiagnoza: citirea memoriei de erori a tuturor sistemelor
- cureaua multicanal: verificarea starii
- in cazul in care s-au facut 2 ani este obligatorie schimbarea lichidului de frana

c) service la fiecare 60.000 sau din 4 in 4 ani.
- instalatia de evacuare a gazelor: controlarea fixajelor si verificarea pentru depistarea neetansietatilor si defectiunilor
- articulatiile directiei: controlarea punctelor de fixare si verificarea pentru depistarea neetansietatilor si defectiunilor. Verificarea jocului directiei
- autocolantul "Urmatorul service" pe care se noteaza data efectuarii reviziei, nr de km parcursi. Se lipeste pe rama usii (desi la mine s-a lipit numai in compartimentul motor)
- cutia de viteze automata (diferentialul): controlarea nivelului uleiului eventual completare (deci nu se inlocuieste complet decat la cerere)
- cutia de viteze automata (transmisia): controlarea nivelului ATF (nu stiu ce inseamna)
- cutia de viteze manuala: verificarea nivelului uleiului (numai daca se observa ulei scurs)
- bateria: verificare
- instalatia de frana: verificarea pentru depistarea neetansietatilor si defectiunilor
- placutele de frana fata/spate: verificare
- nivelul lichidului de frana in functie de uzura placutelor de frana: verficare
- diagnoza proprie: citirea tuturor memoriilor de erori ale sistemelor
- iluminarea fata si spate din portbagaj, semnalizatoarele si lampile de avarie: verificarea functionarii
- cureaua multicanal: verificarea starii
- cureaua multicanal: verificarea intinderii (numai pentru motoarele fara rola de intindere automata)
- sistemul de racire: controlarea nivelului lichidului de racire si a gradului antigel
- motorul si componentele din compartimentul motor: controlarea pentru depistarea fisurilor si defectiunilor
- motorul si componentele din compartimentul motor, cutia de viteze si articulatiile directiei: controlarea pentru depistarea fisurilor si defectiunilor
- uleiul motor si filtrul de ulei: inlocuire
- deplasarea de proba: verificarea functionarii instalatiei de frana, a franei de stationare, a cutiei de viteze, a directiei, a dispozitivului Kick-down (cutia de viteze automata), a instalatiei de climatizare, a plafonului glisant (daca a fost pus ca optional)
- luminile din interior, lampa din torpedou, bricheta, lampile de control si claxonul: verificarea functionarii
- pneurile, inclusiv roata de rezerva: verificare profil, suprafata de rulare si presiunea in pneuri
- farurile: controlarea reglajului
- stergatoarele de parbriz si instalatia de stergere a farurilor (numai pentru cei cu XENON): verificarea functionarii si a posibilelor defectiuni, eventual completare cu lichid
- plafonul glisant (pentru cei cu aceasta optiune): verificarea functionarii, curatarea canalelor pentru apa si gresarea ghidajelor
- indicatorul intervalelor de service din tabloul de instrumente: resetare
- balamalele usilor si hayonu: gresare
- protectia podelei: examinare vizuala pentru depistarea defectiunilor

3. Pe langa operatiunile de mai sus mai sunt necesarea lucrari suplimentare in functie de km parcursi sau durata in ani
Hai sa vedem care sunt acestea:

a) la fiecare 7500 km.
- uleiul de motor si filtrul de ulei: inlocuire (numai la motoarele alimentate cu carurant diesel cu continut ridicat de sulf). (cred ca acest lucru e valabil numai daca pleci cu masina prin africa sau rusia. In europa continutul de sulf este foarte scazut si acest punct nu se aplica in Romania)
- filtrul de carburant: inlocuire (numai la motoarele TDI alimentate cu carburant diesel cu continut ridicat de sulf)

b ) la fiecare 30.000 km
- filtrul de carburant: inlocuire (numai la motoarele Biodiesel sau cand se alimenteaza carburant care nu corespunde normei DIN EN 590)

c) la fiecare 60.000 km
- filtrul de aer: curatarea carcasei si inlocuirea elementului filtrant (numai la motorul diesel cu 125kW)
- cutia DSG: inlocuirea uleiului si a filtrului de ulei al cutiei de viteze
- filtrul de praf si de polen: inlocuire
- bujiile: inlocuire (exceptie motorul 2.0 TFSI)

d) la fiecare 90.000 km
- filtrul de aer: curatarea carcasei si inlocuirea elementului filtrant (exceptie motorul diesel cu 125kW)
- filtrul de carburant: inlocuirea (numai la motoarele diesel care se alimenteaza cu carburant care corespunde normei DIN EN 590)
- bujiile: inlocuire (exceptie motorul 2.0 TFSI)

e) la fiecare 90.000 km (prima data) apoi la fiecare 30.000 km
- cureaua dintata a arborelui cu came: controlarea starii si eventual inlocuire (numai la motoarele pe benzina)

f) la fiecare 120.000 km
- filtrul diesel de particule: controlare (numai la motorul diesel cu 125kW)
- cureaua dintata a arborelui cu came: inlocuire (numai la motorul diesel cu pompa-injector)

g) la fiecare 150.000 km
- filtrul diesel de particule: controlare (exceptie motorul diesel cu 125kW)

h) la fiecare 180.000 km
- cureaua dintata a arborelui cu came: inlocuire (motorul 2.0 FSI si TFSI)i. la fiecare 240.000 km
- rola de intindere a arborelui cu came: inlocuire (numai la motoarele diesel cu pompa-injector)

j) la fiecare 2 ani
- lichidul de frana: inlocuire
- filtrul de praf si de polen pentru interior: inlocuire

k) la fiecare 4 ani
- setul pentru repararea pneurilor: verificarea termenului de valabilitate a sticlei cu substanta de etansare, eventual inlocuire
- bujiile: inlocuire (exceptie motorul TFSI)

l) la fiecare 6 ani
- filtrul de aer: curatarea carcasei si inlocuirea elementului filtrant
- bujiile: inlocuire (numai la autovehiculel cu motor TFSI care au parcurs mai putin de 90.000 km)
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
bobicraioveanu
Mesaje: 7
Membru din: 31 Ian 2011, 20:30

Re: Cartea de service la Leon 1p

06 Mar 2011, 12:48

foarte util threadu! multumesc e bine sa ai rezumatul asta la indemana

eu am avut o experienta neplacuta pe care cred ca au avut-o si altii in sensul ca atunci cand am cumparat leonul dealerul mi-a spus ca nu imi poate da manual din cauza ca acum au formate mai mici si nu stiu ce. Intr-adevar mi-au dat manualul dar dupa vreo 2 luni si era un format mai mic decat cel vechi.
 
Avatar utilizator
Adizuz
Mesaje: 63
Membru din: 26 Feb 2009, 20:40
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Re: Cartea de service la Leon 1p

25 Iul 2011, 09:03

Uite ca ma apropii si eu de reveizia de 60k si nu stiu de unde am auzit ca si la motorul meu 1,6 benzina trebuie schimbata distributia. Nu am citit in manual dar oricum info de aici sunt f bune. O sa pun un post dupa ce o fac.
Merci.
Leon - from a different world!
1P - 1.6 Snow
 
alex_lion_king
Mesaje: 15
Membru din: 26 Noi 2014, 15:19
Localitate: Iasi

Re: Cartea de service la Leon 1p

04 Dec 2014, 14:22

Un manual in romana pt Leon 1.2 TSI (105cp) unde as putea gasi?
Seat Leon COPA 1.2 TSI (105CP)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori