Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

09 Mai 2012, 17:58

Am facut la reprezentanta Seat din Timisoara si revizia de 2 ani (26.000 km).

Preturi fara TVA:
- filtru de aer inscriptionat original VW: 72 RON
- filtru de polen inscriptionat original VW: 45 RON
- filtru de benzina 6.6 bari inscriptionat original VW: 113 RON
- filtru de ulei inscriptionat original VW: 58 RON
- 5 x ulei Castrol Magnatec Professional C3 5W-40 (bidon 1 litru): 35 RON per bidon
Imagine

Total cu manopera si TVA: 750 RON.

Pe diagnoza nu a aparut nici o eroare. Ulei s-a consumat aproximativ 250 ml (intr-un an si 14.000 km). Filtrul de aer era curat. Filtrul de polen era extrem de murdar.

Personalul mi s-a parut de treaba, ca si la prima revizie. Mai revin la ei si la revizia de 3 ani.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Revizia

09 Mai 2012, 21:42

Scump dom'le,scump. O revizie m-a dus 350-390lei,cu manopera 40lei.
Ulei castrol magnatec 5l si filtre mann.
La dealeri eu nu mai calc de cand am platit inlocuirea unui filtru ,iar el nu a fost schimbat.
Plus ca anumite filtre le poti schimba chiar tu,treaba de 5minute...pana se raceste cafeau,le ai pe masina.

Mentionez ca nu ma intereseaza inscriptia cat nici faptul ca in service-plan nu este stampila dealerului.Le fac la 10.000km
La dealer sunt mecanici doar cu titlul,ei fiind de fapt niste ''schimbatori de piese''.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
ALYon
Mesaje: 270
Membru din: 09 Sep 2010, 11:30
Localitate: IF.Magurele
Contact:

Re: Revizia

10 Mai 2012, 11:57

asa este,ff scump la ei. si piesele de la MANN FILTER sunt foarte ok.
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

10 Mai 2012, 13:50

Bine, asta este o intreaga discutie si eu unul am mai multe motive pentru care merg la reprezentanta. :)

1) Mai am inca 2 ani de garantie si cam orice se strica la masina ar costa mai mult decat cei 300-400 RON castigati anual daca m-as rezolva altfel de revizie.
2) Nu prea-mi place sa-mi duc masina in ateliere mai "obscure" si sa-mi gasesc tapiteria patata, pe cand la reprezentanta se lucreaza cu manusi, folie pentru scaune etc.
3) In cazul in care o piesa este montata gresit (filtru de ulei - lucru care s-a mai intamplat de altfel la diversi "mesteri" si cunosc si cazuri) si se strica ceva la masina, le dau cheile si le spun sa ma sune cand masina este din nou in stare perfecta de functionare (cum era inainte sa ajunga la ei).
4) La reprezentanta in general se cam stiu "bubele" unui anumit model (ca la Leon dupa X km se slabesc nu stiu ce suruburi pe dedesupt si trebuiesc verificate etc).
5) Pentru lucrari mai complexe (schimbat uleiul la DSG) nu m-as duce in ateliere neautorizate VW.
6) Daca ai noroc, mecanicii de la reprezentanta sunt chiar surprinzator de amabili. Mai treci pe la ei in timp ce lucreaza, iti arata filtrele vechi si uleiul vechi, iti arata cum le monteaza pe cele noi, iti explica cum fac diagnoza etc. Eu am fost norocos si m-am simtit si confortabil (ai unde sa servesti o cafea, un sandwich etc).

Cele scrise mai sus se aplica in cazul meu. Daca ati avut experiente nefericite la reprezentante, va recomand sa schimbati dealerul sau poate atitudinea voastra fata de oamenii de acolo. :)

Mecanicii de la reprezentante sunt si ei tot niste oameni, eu ii numesc "doctori de masini". Unii sunt mai bine pregatiti si mai implicati in munca pe care o fac, iar altii nu ...

Daca am dat 14.000 - 15.000 Euro pe un Leon nou (cat costa minim unul), atunci faptul ca pot sa "fentez" revizia si sa economisesc aproape 100 Euro anual nu ma da pe spate. Acuma conteaza si ce vechime are masina, pentru ca de la un anumit numar de ani nu mai prea renteaza sa fie dusa la reprezentanta pentru revizii.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Revizia

10 Mai 2012, 14:33

Salut,

singurul motiv pentru care e mai OK să te duci la un dealer autorizat pentru revizie este ștampila aia de pe cartea de service, atâta timp cât mașina mai este în garanție. Prețurile la manoperă și piese în reprezentanțe este nejustificat de mare --> piesele au aceeași proveniență peste tot in RO, la orice dealer.

Bineânțeles că nu e OK nici să duci mașina la cine știe ce ”Gigi” de la colțul blocului, dar fiecare dintre noi (ăștia mai pasionații) avem un prieten care are un prieten care are un garaj... :drive
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
maker
Mesaje: 10
Membru din: 04 Mai 2009, 23:25

Revizie !

10 Mai 2012, 23:00

Salutare,

Creez acest post in sperata de a gasi un pic de ajutor din partea voastra si anume : am un seat leon 2009 1.6 102 cp, si urmeaza sa ii fac cea de-a treia revizie, aveti cumva idee de un service din Bucuresti bunicel in afara de cei de la metrotehnica si alto care au preturile destul de mari dupa parerea mea?

Va multumesc anticipat,
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Revizie !

11 Mai 2012, 06:16

Mai este un topic pe aceasta tema,9pagini are. Nu ai gasit nimic acolo?
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Revizia

11 Mai 2012, 16:13

Vol-vol chiar crezi ca daca este in garantie ti se si schimba?Astia fac tot posibilul sa se scape pe maini de responsabilitati.Sunt lapte si miere cu tine pana le cumperi o masina,dupa te privesc de sus.Sunt patit si la golf(fosta) si la polo.
Candva gandeam si eu ca tine,pana ce au trebuit sa-mi rezolve ceva si au ridicat din umeri.
Solutia am primit-o din alta treaba.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Revizia

11 Mai 2012, 18:45

TIBI scrie:
Vol-vol ...Sunt lapte si miere cu tine pana le cumperi o masina,dupa te privesc de sus....


+1 @TIBI - pot confirma cu anumite întâmplări neplăcute de când aveam Leonul, la AltoSyncro :(
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Revizia

11 Mai 2012, 19:57

legat de reprezentante, nu e cazul acum de Seat. Am un prieten ce si-a luat un ford. Ca noi toti, in garantie s-a dus la dealer 3 ani cat a avut garantie. Apoi...am zis noi sa facem revizia in spatele blocului, deoarece masina tragea rau de tot, nu avea vlaga si am zis sa ne uitam mai atent la mai multe...am ramas extrem de surprins sa vad ca la filtrul de aer pur si simplu nu i se mai vedeau cutele propriu zise. Era tot acoperit de moloz. Am scos fara exagerari aproape 3 maini de praf si ce naiba mai era acolo. Cu el in mana, ne-am dus la dealer si sub pretextul ca vrem sa luam un ford Sh care are filtrul de aer in halul asta, am intrebat cam de cand nu a fost schimbat de arata asa. Raspunsul a fost cum ne asteptam...nu luati domne masina asta ca nu si-a schimbat filtrul de cel putin 3 ani :shock: Nu mai zic ca pe factura au fost trecute de fiecare data inlocuirile filtrului de aer
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

12 Mai 2012, 02:01

Am schimbat un difuzor pe garantie. :tongue Probleme mai grave sper sa nu am la masina, insa daca de exemplu s-ar strica travelling-ul la xenoane si nu ar mai fi adaptive in curbe, ma indoiesc ca nu vor schimba toate piesele necesare pe garantie. Unele probleme/piese sunt discutabile, dar la altele este evident ca trebuiesc inlocuite si sunt acoperit macar pentru acelea. :) Si mai am si alte motive (le-am prezentat mai sus) pentru care fac reviziile la reprezentanta, nu doar garantia.

Cu scatzaiturile de la usi, am tot fost la dealer si baietii de acolo au tot reglat la inchizatori pana cand zgomototele au disparut complet - acuma parca am Audi. Trebuie doar sa fi rabdator si calm pentru ca la un moment dat se satura de tine si iti fac pe plac. :) In felul asta chiar ajungi sa-i cunosti mai bine pe oamenii de acolo ... si ei pe tine ... si altfel esti servit pe viitor.

Pentru cum sunt unele servicii pe la noi (atat in domeniul public, cat si privat), ma declar multumit de servicile dealerului. Pile si cunostinte nu am la ei, deci ar trebui sa fiu chiar super multumit pentru "tratament". :) M-am "autoeducat" sa nu am niciodata asteptari mari si atunci nu este dificil sa-mi faci pe plac. :D

Exemplele cu filtre neschimbate mi se par de neinteles (adica cum poti sa ajungi in situatia aia), din moment ce eu am vazut mereu cum aratau filtrele vechi si cum se monteaza cele noi. Trebuie sa-ti pese putin de masina si sa le spui asta mecanicilor, sa "insisti" sa poti vedea cum se lucreaza la masina daca vrei. Nu trebuie sa fi rusinos. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Revizia

12 Mai 2012, 07:30

volvol scrie:
Trebuie doar sa fi rabdator si calm pentru ca la un moment dat se satura de tine si iti fac pe plac. :) In felul asta chiar ajungi sa-i cunosti mai bine pe oamenii de acolo ... si ei pe tine ... si altfel esti servit pe viitor.

Exemplele cu filtre neschimbate mi se par de neinteles (adica cum poti sa ajungi in situatia aia), din moment ce eu am vazut mereu cum aratau filtrele vechi si cum se monteaza cele noi. Trebuie sa-ti pese putin de masina si sa le spui asta mecanicilor, sa "insisti" sa poti vedea cum se lucreaza la masina daca vrei. Nu trebuie sa fi rusinos. :)


Mi se pare absurd sa stau sa ma milogesc sa catadicseasca unu sa se uite la masina.Chiar daca ar fi o inchipuire a mea ,care nu ar fi in concordanta cu realitatea.Nu o verifica/repara din buzunarul lor,ci pe banii mei.

De ce ti se par de neinteles? Nu am putut sa intru acolo,pe motiv ca nu as fi in siguranta si ca pot sa-mi vad masina de la un geam.Chiar crezi ca e cineva aici caruia sa nu-i pese de masina lui?Cu mecanicii nu discuti,ci cu cel de la receptie service.
Pe foaia completata de ei este trecut ce vreau sa fac. Daca sunt oligofreni nu-s de vina eu.
Pana la urma e meseria lor...cum ar fi sa vin sa-i spun ce cum sa faca? tie ti-ar placea sa se bage in ''bucataria'' ta? E ca si cum ar veni un pacient la mine sa-mi zica ce tratament sa-i dau. :lol:

Poate ca mecanicii din vestul tarii or fi altfel,in sud (B, PH,BZ etc) sunt aerieni.Cum ar fi zis la In puii mei: ''dati-mi voie pt ca sa va explic'' :tongue :lol:

-La polo imi intra apa in faruri,fiind in garantie m-am dus la dealer. Imi zice ca se rezolva si ma programeaza.Cand ajung in ziua programarii si dupa ce a desfacut bara,farurile ,imi zice ca e perfect normal sa mai faca condens(sa transpire). Acum nu stiam ca scot o cana cu apa in urma ''transpiratiei'' farului. Eu nu aveam 5-8broboade de apa,la propriu am scos cate o cana din
ele.Acelasi lucru a patit tatal meu la avensis si farul a fost schimbat.Aceeasi problema tratata in mod diferit,e firesc nu?

-La golf nu-mi functiona ACul. Ma duc la un dealer si-l pun in tema.Mi se spune ca nu as mai avea freon,motiv pt care ma duc in alta parte si-l incarc,verific daca am pierderi. Tot nu mergea,ajung iar la ei.Mi se spune ca e nu stiu ce releu,care pica in draci la golf 4/bora. Zic ok,daca il ai in stoc pune-l pe masina. Pus insa tot nu pleca, imi spune ca mi-e dus compresorul de aer si ca trebuie comandat.Toate parca le scotea din burta.
Am plecat de la el si m-am dus la mecanicul din DB, care m-a rezolvat in 10min. Buba: un carbune dus/ars de la un ventilator.

-la leon am avut probleme cu un injector(aveam o valoare mare,3.02) .La indemnul unei colege de forum,ajung in BZ la un dealer. O verifica vreo 40min si vine cu vestea: una bucata injector are valori crescute! ...hai sa mori tu acum ca asa e! Omul imi spunea ce eu stiam. Mi-a zis ca a scos masina in test si ca e praf,nu trage, ca merge prost motorul...o lasi la noi! Aveam valoarea mare pe injectorul unu,insa masina nu-mi dadea niciun semn din ce-mi spusese Gigi de acolo. Ajung acasa si ma pun pe cautat preturi pt injector: Cardinal motors 4900lei,Pex 2200,mobel avea cel mai bun pret.Ajung sa-l comand ,dupa o ora de asteptat(si nu era aglomerat) imi raspunde unu cu o sila groaznica: ''Noi nu reparam seat,doar skoda!!!'' Wtf? BKD au si ei pe skode .In fine am rezolvat-o la mecanicul meu,imi facuse rost de piesa originala.
La 3luni aflu cu stupoare ,de la un amic ca a avut probleme cu un injector(un fr 2.0tdi).Culmea ca i-a fost comandat,montat la Mobel! ''Pt unu e ciuma,pt altu e muma''

In conditiile astea de ce m-as duce la dealeri? Sa invete mecanica pe masinile mele,pe banii mei?
Treaba mai buna faci cu un mecanic intr-un service mic.Cand mai e si pasionat...
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Revizia

12 Mai 2012, 09:29

da, mare delasare la dealeri pentru service sau orice altceva cand ai tu nevoie dar cand e sa-ti vanda o masina...eheeee...
generalizand, tara asta nu stiu cand se va face bine la cap.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Revizia

12 Mai 2012, 12:19

@mususk266 - mai bine zis "tara asta nu stiu DACĂ se va face bine la cap"
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
Artanis
Mesaje: 238
Membru din: 19 Oct 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Revizia

01 Noi 2012, 19:17

Revizia a 3-a la PBN, ~27000 km la bord.
Ulei Castrol, filtre, lichid de frana inlocuit, antigel, sampon de parbriz completat. Tester, test de rampa, pus rotile de iarna si alte maruntisuri: 10 mil.

Desi mi-au inlocuit nu stiu ce siguranta ca actiune suportata din partea producatorului, cred ca e ultima revizie la reprezentanta datorita manoperei f. scupe pentru ce ofera...
LEON ST 1.4 ACT
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori