Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
GtSport
Subiect Autor
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Modificarea raspunsului directiei cu Vag-Com

18 Ian 2010, 15:24

In urma cu cateva zile niste prieteni au incercat o procedura de ajustare a raspunsului directiei, cu rezultate foarte bune. Din pacate se pare ca merge doar la masini construite inainte de 2007, oricum sper sa ma insel sau sa descoperim o alta procedura.
Mie intotdeauna mi-a placut mai mult directia de pe Golf decat de pe Leon. Se pare ca taria directiei se poate seta din Vagcom pe o scara de la 0-10. Prietenii mei au vazut ca desi suspensia era aceeasi, directia la Octavia Rs era mult mai vaga si transmitea mult mai putine informatii decat cea de pe Golf Gti. Se pare ca in acea scara de la 0-10 era setata pe 10 (probabil din motive de marketing, confort) iar la Golf pe 5. Din pacate, la Octavia, care era model 2008 nu a mers, dar la Golf au ajustat valoarea de la 5 la 2 iar directia care oricum era buna, are un raspuns absolut excelent. La mine nu am incercat inca pentru ca am masina in service (prin "bunavointa" unei doamne cu RCA la Astra), dar deabia astept, inainte avand un Golf iar directia mi s-a parut intotdeauna mai buna. Pana atunci incercati voi:

VAG-COM > SELECT > 44 - Steering Assist (Drivetrain) > Adaptation - 10 > Channel 001
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Modificarea raspunsului directiei cu Vag-Com

19 Ian 2010, 13:12

Welcome to the club, Teo! :bounce: :bounce: :bounce:

Buna idee! La mine se misca destul de greu, poate si datorita noilor bare de torsiune, care sunt mai tari. Dar oricum, cand ma mut pe alta masina, invart cu degetul mic de volan. Cand ma intorc intr-a mea, trag si cu dintii.

Hai cu poze cu masinuca si cu o prezentare! Felicitari pentru alegere!
 
Avatar utilizator
GtSport
Subiect Autor
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: Modificarea raspunsului directiei cu Vag-Com

19 Ian 2010, 14:34

Mersi, mersi,

O sa vin cu poze imediat dupa ce iese de la operatie, probabil mai dureaza vreo 3 saptamani, atunci va fi si o prezentare si o descriere a aspiratiilor. :D :wink:
 
Avatar utilizator
rycco4u
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2009, 14:58

Re: Modificarea raspunsului directiei cu Vag-Com

06 Mai 2012, 10:17

Salut,

Va rog, la un Leon 1P din 2009 unde se afla mufa de diagnoza?

Multumesc!
Seat Leon 1P Stylance 1.4TFSI, Magico negro, +ESP
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Modificarea raspunsului directiei cu Vag-Com

06 Mai 2012, 12:10

nu e foarte potrivita intrebare aici. dar pe scurt:
- cauti in manualul masinii (daca nu ai, gasesti pe aici linkuri catre manualul online)
- sau direct, in masina te uiti sub blocul de lumini, ai sa vezi ca bordul e decupat in stanga volanului. bucata aia iese daca tragi in partea stanga (ai sa vezi niste ghidaje) si acolo gasesti mufa.
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Modificarea raspunsului directiei cu Vag-Com

06 Mai 2012, 13:32

Deci pana la urma functioneaza procedura de mai sus si pentru FL, dupa 2009? A incercat cineva cu succes?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori