Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: conexiune telefon

05 Dec 2011, 09:29

Toofast, cum banuiam, nu ai bluetooth. Nu mai incerca.
Volanul e identic la modelul facelift la toate versiunile, de aia vezi tastele pt. telefon si apelare vocala.

Kaiser, valabil si pt. tine.. Daca telefonul nu a gasit nici un dispozitiv care in denumire contine "Seat", nu te mai chinui. Nu ai asa ceva.

O alta metoda (mult mai simpla) de a identifica daca masina are sau nu o anumita dotare e citirea stickerului de pe prima pagina a caietului de service sau cel lipit langa roata de rezerva. E un cod PR dintr-o combinatie de 3 cifre si / sau litere. Orice delaer ar trebui sa fie in stare sa "traduca" codul respectiv. Cine nu se descurca, sa scrie pe topicul din semnatura mea.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
toofast
Mesaje: 12
Membru din: 27 Noi 2011, 21:05

Re: conexiune telefon

05 Dec 2011, 09:55

Multumesc pentru raspuns Cosmin.. m-ai luminat :)
 
Avatar utilizator
kaiser
Mesaje: 144
Membru din: 10 Iul 2010, 14:08
Localitate: Bucuresti-Rahova

Re: conexiune telefon

05 Dec 2011, 22:54

ok
multam cosmin. ai idee ce inseamna sa montez asa ceva pe masina???

hai spor
link---> Exeo STYLE 2.0 TDI 143HP <---link
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: conexiune telefon

06 Dec 2011, 09:38

Da, retrofitul BT se face destul de usor.
Ai nevoie de:
- unitate BT
- Cablaj
- Microfon
- VCDS

La exeo sincer sa fiu nu stiu unde afiseaza agenda telefonica, insa la Leon / Altea e afisata pe displayul maxidot din ceasurile de bord (daca masina are asa ceva). In functie de unitatea audio, se poate ca agenda sa fie afisata si pe ecranul unitatii audio.

Cauta in topicul din semnatura mea, tin minte ca am mai detaliat odata procedura de retrofit BT.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
kaiser
Mesaje: 144
Membru din: 10 Iul 2010, 14:08
Localitate: Bucuresti-Rahova

Re: conexiune telefon

06 Dec 2011, 19:25

ok
am sa incerc sa caut aceste componente sa vad la ce pret se ridica moftul meu. va tin la '220v'.


hai spor
link---> Exeo STYLE 2.0 TDI 143HP <---link
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: conexiune telefon

07 Dec 2011, 10:08

Daca vrei sa le iei noi, de la dealer, sunt vreo 5.700 de lei.
Insa gasesti piesele OEM si mai ieftin. Cauta pe net. Am vazut si la 350 de euro, cu tot cu cablaje si microfon.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
kaiser
Mesaje: 144
Membru din: 10 Iul 2010, 14:08
Localitate: Bucuresti-Rahova

Re: conexiune telefon

07 Dec 2011, 10:48

:shock: 5.700 la d..... cu ei
o sa caut .
multam de informatie

hai sport
link---> Exeo STYLE 2.0 TDI 143HP <---link

 
Avatar utilizator
farkas_levi
Mesaje: 85
Membru din: 20 Mai 2013, 19:55
Localitate: Brasov

Re: conexiune telefon

20 Mai 2013, 21:15

Un link cu device-urile compatibile cu kit-ul Bluetooth / Multimedia pt diverse modele Seat:
http://www.firstforseatcars.com/seat-bluetooth-multimedia-guides/
 
Avatar utilizator
Gh0st
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: conexiune telefon

11 Iun 2013, 12:18

Aceeasi problema o am si eu, pot lega telefonul, vad apeluri formate/primite/ratate - doar numelere de telefon. Phone book-ul este empty. E nasol ca nu vezi numele apelantului/epelatului doar numele de telefon. Detin un Nokia e6-00 firmware symbialn belle 130 - poate cu update-ul belle refresh se rezolva (1.40 ) - momentan nu-l pot face - telefon blocat in orange.

O sa incerc si cu un Iphone 3G si revin cu informatii.
 
Avatar utilizator
farkas_levi
Mesaje: 85
Membru din: 20 Mai 2013, 19:55
Localitate: Brasov

Re: conexiune telefon

11 Iun 2013, 15:20

Salut, din auzite si incercate cu diverse modele, mai toate telefoanele cu Symbian sunt cu du-te vino la dintisorul albastru de fabrica pe modelele 2006 - 2009 montate pe tot gupul VAG... incercat pe Leon, Golf5, Octavia 2. Din auzite, dar nu am avut ocazia sa testez personal, modulele de bluetooth mai noi merg cica merg si cu Symbian.

Daca te uiti pe link-ul postat de mine si cauti dupa data de fabricatie a masinii, ai sanse sa gasesti modelul tau de telefon sau unul similar cu sistem de operare apropiat.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: conexiune telefon

12 Iun 2013, 07:58

Luati in considerare ca unitatile BT Seat (cele cu cod 5P0 xxx xxx X) NU afiseaza info pe displayul RNS 510 (daca exista RNS pe masina, fie din fabrica, fie montat ulterior) si NU suporta control vocal pt. unitatea RNS, doar pt. apeluri, chiar daca byte 5 din coding e 0 (modulul codat "voice control off or via external device") si microfonul conectat la RNS.

Agenda telefonica si lista apelurilor sunt afisate doar pe maxidot iar comenzile vocale functioneaza doar pt. telefon (dial, redial, play phonebook, etc).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
farkas_levi
Mesaje: 85
Membru din: 20 Mai 2013, 19:55
Localitate: Brasov

Re: conexiune telefon

12 Iun 2013, 12:57

Nu stiu daca G0st are sau nu RNS, eu m-am referit la 5P0 xxx xxx X si afisarea datelor pe maxidot. (cred ca e cel mai comun pe Seat/Skoda, evident care nu a venit dotat cu RNS din fabrica, din acesta am si eu si inca 2 prieteni) De fapt ce am observat, ca multe versiuni Symbian nu stiu sa trimita informatii despre date din agenda prin stack-ul BT intr-un format interpretabil de modulul de pe masina (pot trimite doar fisiere in format .vcf). M-am chinuit un pic cu diverse modele de telefon si am ajuns la concluzia ca nu modulul de pe masina e de vina.
 
Avatar utilizator
Gh0st
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: conexiune telefon

15 Iun 2013, 09:26

farkas_levi scrie:
Nu stiu daca G0st are sau nu RNS, eu m-am referit la 5P0 xxx xxx X si afisarea datelor pe maxidot. (cred ca e cel mai comun pe Seat/Skoda, evident care nu a venit dotat cu RNS din fabrica, din acesta am si eu si inca 2 prieteni) De fapt ce am observat, ca multe versiuni Symbian nu stiu sa trimita informatii despre date din agenda prin stack-ul BT intr-un format interpretabil de modulul de pe masina (pot trimite doar fisiere in format .vcf). M-am chinuit un pic cu diverse modele de telefon si am ajuns la concluzia ca nu modulul de pe masina e de vina.



Am rezolvat problema in felul urmator : contactele de pe sim le-am copiat in memoria telefonului si acum pe MDI imi afiseaza agenda din telefon cu numele fiecarui contact.
AM facut acest lucru deoarece pe un Iphone contactele erau deja in telefon si le afisa pe MDI. Cred ca asta este rezolvarea la aceasta problema de afisare a contactelor.
 
Avatar utilizator
farkas_levi
Mesaje: 85
Membru din: 20 Mai 2013, 19:55
Localitate: Brasov

Re: conexiune telefon

15 Iun 2013, 09:39

Uff, nici nu m-am gandit ca nu sunt in memoria telefonului. Mai toate telefoanele le salveaza direct acolo. :oops: face mult sens ce zici si bine ca e documentata informatia si pentru alti colegi! :headbang:
 
Avatar utilizator
Gh0st
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: conexiune telefon

15 Iun 2013, 10:19

farkas_levi scrie:
Uff, nici nu m-am gandit ca nu sunt in memoria telefonului. Mai toate telefoanele le salveaza direct acolo. :oops: face mult sens ce zici si bine ca e documentata informatia si pentru alti colegi! :headbang:


Iphone-ul ( un model mai vechi 3G simplu) avea contactele direct in memoria telefonului si odata ce am vazut ca masina ,,imi vede" contactele pe afisajul dintre ceasurile de bord, am zis ca de ce sa nu incerc si cu Nokia e6-le meu. Zis si facut : merge .
Contacte puse in memoria telefonului si totul e ok.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori