Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gusteru8073
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 06 Mar 2009, 16:12

transforma farurile seatului tau in faruri de audi

07 Mar 2009, 21:10

buna din nou ,daca dorici sa aveti sirul acela de leduri (audi)la faruriaici va las o mica prezentare

Imagine


se gasesc de vanzare fasii de leduri de diferite marimi ,se dezmonteaza farul (imipare rau dar nu dispun de poze ),pasticul farului (sticla) se poate scoate in 2 feluri : daca aveti un cuptor cu microunde mai mare introduceti farul in cuptor incalzindu-l cteva minutele(nu prea recomandat dar functioneaza) sau cu mai putine riscuri umpleti vana sau un vas mai mare cu apa calda si introduceti farul astfel siliconul cu care este lipit se va inmuia si veti putea desface plasticul cu usurinta, las acest subiect in speranta de a lamurii una dintre probleme , un salut
 
gusteru8073
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 06 Mar 2009, 16:12

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

07 Mar 2009, 21:13

era sa uit dupa care normal se fixeaza sirul de leduri pe partea interioara a plasticului transparent prin diferite modalitati dupa care se incepe montarea farului si conectarea
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

08 Mar 2009, 21:34

interesant,dar continuarea...?
dupa ce am scos sticla,what's next?
cum fixam ledurile?legaturile?
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
vali_mad xl
Mesaje: 45
Membru din: 21 Mai 2008, 22:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

08 Mar 2009, 21:48

Salut,
am si eu cateva intrebari:
cat de calda sa fie apa sau la cat sqa dai cuptorul?
si dup ce termini cum lipesti farul (silicon sau ...)?
stiu ca vor zice unii ca copiem (audi), da arata bine.
Altea XL 1.6
Candy white
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

08 Mar 2009, 22:03

Doar farurile de audi au fata prinsa cu un lipici topit la cald, cele de seat au partea transparenta prinsa cu cleme, deci se poate sari peste balaceala in apa fierbinte. Mihai are bagate barete cu leduri in faruri, arata bine cei drept, dar se numeste modificare la instalatia electrica si un garcea mai zelos te poate trimite la rar, dupa ce retine talonul. :shock:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
vali_mad xl
Mesaje: 45
Membru din: 21 Mai 2008, 22:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

08 Mar 2009, 22:09

Ai dreptate cu garcea. Da poate ai o relate la nino-nino sau poate pui un buton si le stingi si mai poti spune ca sunt custom.
Altea XL 1.6
Candy white
 
gusteru8073
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 06 Mar 2009, 16:12

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

09 Mar 2009, 11:22

BALTAZAR2003, nush prietenul tau ce faruri dar ale mele sant si cu cleme si cu silicon,in legatura cu garcea tot ce e posibil caci la noi in tara politia e cu ochii numai dupa bani desi u asiguri un iluminat ai bun al masinii ei isi baga nasul nush asa e la noi in tara,fasiile de leduri se pot prinde cu plastic topit (tuburi de plastic & pistol) depinde

la noi nu te trece inspectia tehnica daca montezi ledurile la far ?

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

09 Mar 2009, 12:11

Nu treci de inspectie, intrucat se numeste modificarea instalatiei de iluminat, lucru interzis.
Eu am picat cu o masina la inspectie, intrucat nu am avut montat capacul de la sigurante! si au considerat ca este improvizatie. :shock:
In plus stiu si ei sa citeasca etichetele de codificare lipite in portbagaj, iar daca nu sunt se ia de bun modelul de referinta omologat de importator in romania, deci se stie cu ce model de faruri si stopuri a fost echipata masina.
:)
Decat sa stau sa ma tiganesc cu toti disperatii, si sa pierd timp aiurea pe marginea drumului, mai bine le las asa cum sunt din fabrica. :D Parerea mea!.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

09 Mar 2009, 16:20

BALTAZAR2003 scrie:
Nu treci de inspectie, intrucat se numeste modificarea instalatiei de iluminat, lucru interzis.
Eu am picat cu o masina la inspectie, intrucat nu am avut montat capacul de la sigurante! si au considerat ca este improvizatie. :shock:
In plus stiu si ei sa citeasca etichetele de codificare lipite in portbagaj, iar daca nu sunt se ia de bun modelul de referinta omologat de importator in romania, deci se stie cu ce model de faruri si stopuri a fost echipata masina.
:)
Decat sa stau sa ma tiganesc cu toti disperatii, si sa pierd timp aiurea pe marginea drumului, mai bine le las asa cum sunt din fabrica. :D Parerea mea!.



pai nu este acelasi lucru si daca ai pune farurile de la Dectane, sa zicem, pe masina ?
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

09 Mar 2009, 16:58

Va faceti griji total degeaba pentru pozitiile alea! Doar nu iti montezi inca 3 faruri si 2 proiectoare sa luminezi ca farul de la Constanta!
Eu am fost la RAR cu angel eyes puse pe masina(ce mi-e angel eyes ce mi-e bagheta aia de leduri) tot modificare asupra instalatiei este, si nu mi-a zis nimeni absolut nimic!

Trebuie sa faci multe nenorociri ca un militian sa se lege de tine pt bagheta aia de leduri!
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews
 
gusteru8073
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 06 Mar 2009, 16:12

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

09 Mar 2009, 17:10

Bogdan ,in sfarsit unu care nu se streseaza degaba :)), un salut
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

10 Mar 2009, 11:31

crysu scrie:
pai nu este acelasi lucru si daca ai pune farurile de la Dectane, sa zicem, pe masina ?

In principiu nu, ca au omologare TUV, adica street legal.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
gusteru8073
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 06 Mar 2009, 16:12

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

30 Mar 2009, 15:30

BALTAZAR2003 scrie:
Doar farurile de audi au fata prinsa cu un lipici topit la cald, cele de seat au partea transparenta prinsa cu cleme, deci se poate sari peste balaceala in apa fierbinte. Mihai are bagate barete cu leduri in faruri, arata bine cei drept, dar se numeste modificare la instalatia electrica si un garcea mai zelos te poate trimite la rar, dupa ce retine talonul. :shock:

colega nush la tine dar la mine farurile sant si lipite si cu cleme , poate ai dat de ceva faruri facute in graba si le-au mai lipit :D, un salut
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: transforma farurile seatului tau in faruri de audi

27 Aug 2013, 09:40

crysu scrie:
pai nu este acelasi lucru si daca ai pune farurile de la Dectane, sa zicem, pe masina ?


cele de la dectane au certificat TUV,ca de altfel ca orice accesoriu de la firmele de profil
farurile de 1p au si adeziv cat si cleme


Subiect ridicat ultima oară de gusteru8073 27 Aug 2013, 09:40.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator