Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
 
albertissimo
Mesaje: 1
Membru din: 30 Dec 2017, 09:34

Re: Ce ulei folosim ?????

30 Dec 2017, 19:50

Salutare...!Am cumparat de curand un Seat LEON 1M / Decembrie 2004,si vreau sa-i fac schimbul de ulei+filtru.Motorul este de 1.6 tip BCB,77kw...Îmi poate spune cineva ce cantitate de ulei trebuie folosita...?
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Ce ulei folosim ?????

17 Ian 2019, 19:41

Salutare, am luat astazi de la autokarma piesele pentru revizie si cum deobicei luam ulei Liqui Molly la 4 l , azi am luat 3 cutii de 1l ca mai aveam ramas 1 l de data trecuta, ideea ca mi-au sarit in ochi ambalajele cam dubioase, difera practic intre ele bidoanele(iar 2 au aceea stanta cam difuza ca sa zic asa), iar tot ce inseamna scris sunt putin diferite fata de ce am vazut la ei pe site si pe net.
Le-am dat si lor email sa vad ce zic, voi ce parere aveti e contrafacut?
Cel cu rosu incercuit e poza de pe site-ul lor.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Ce ulei folosim ?????

21 Ian 2019, 11:42

Interesant. Urmaresc cu interes continuarea, respectiv raspunsul lor. Intr-adevar pare mai necizelata a doua sticla, folosita o matrita indoielnica, pana si culorile de pe etichete sunt diferite total
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Ce ulei folosim ?????

22 Ian 2019, 13:37

Am vorbit cu cei de la automoly care sunt importatorii in Romania, ei nu distribuie catre autokarma deci au alta sursa, si au zis ca din poze pare a fi alt lot dar ca nu poate da un verdict sigur ca este fake si sa il dau retur daca nu sunt sigur de el.
Azi am fost la autokarma sa il dau retur si l-au primit fara nici o problema inapoi, mai aveau in magazin un bidon ca cel care arata ok si au vazut si ei diferentele intre ele dadeau din umeri dar nu au zis nimic , din ce am inteles l-ar lua de la o firma gen autoconex sau conex.
Cei din Germania au raspuns mai repede ca cei de la automoly si le-ar trebuie o poza cu batch numberul care este pe spate, iar eu idiot este singura poza care nu am facut-o, doar stiu ca era acel cod dar diferea la forma literelor fata de bidonul ok si parea mai sters stantat.
O sa imi aduca cei de la autokarma maine alt ulei (sper sa fie bun, mi-a zis tipul din germania sa ii trimit codul de la acesta fiind acelasi furnizor sa il verifice) si o sa ii rog sa ma lase sa fac poza la bidoanele respective sa le trimit in germania daca le mai au in magazin.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Ce ulei folosim ?????

13 Apr 2019, 20:57

Uitasem sa vin cu raspuns aici, am elucidat treaba cu uleiul cu cei de la liqui molly care in urma verificarii codurilor de pe ambalaje(m-am dus la autokarma si le-am cerut un bidon de ulei ca cel luat de mine si am facut o poza la eticheta, m-am mirat si eu ca mi-au dat sa fac poze) a reiesit ca este original doar ca sunt doua loturi diferite, asta mai dubios fiind pt piata din rusia.
Cum a ajuns la noi naiba stie,de acum o sa cumpar doar de la importator automoly asa mi-au recomandat si cei de la liqui molly din germania.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
sandu333
Mesaje: 36
Membru din: 05 Iun 2021, 21:20

Re: Ce ulei folosim ?????

21 Iul 2021, 19:36

gamer555 scrie:
am trecut pe Liqui Moly TopTec 4100 5w40 (tot asa, pt ca era laudat de toti). pt masina mea nu s-a potrivit chiar asa bine cum speram dupa ce citisem la altii
acum sunt pe Motul X-Clean 8100 5w40, motorul suna mai bine decat la LM, sa vedem cum se comporta in timp.


Motul X-c 8100 am ales si eu, banuiala mea pentru zgomot, este ca Motul X-c are norma A3/B4 in timp ce LM TopTec are doar norma C3.
A3/B4 mai bun ca C3 pentru masinile mai vechi.
Testat la Logan si cu Magnatec C3 si un Efl C3, dupa 5-6000km uleiul devine f subtire, f/f negru si senzorul de ulei ramane aprins 5-6s. Cand am pus Ravenol VDL A3/B4 becul ala din bord se stingea in 2s.
De la Castrol Magnatec, e bun Magnatec A3/B4 iar de la LM e bun High Tech care e 250lei....
 
sandu333
Mesaje: 36
Membru din: 05 Iun 2021, 21:20

Re: Ce ulei folosim ?????

21 Iul 2021, 19:50

gabi1988 scrie:
, din ce am inteles l-ar lua de la o firma gen autoconex sau conex.
.


De la Conex din Iasi vine 100% am cutie acasa(ambalaj de la alte piese) de pe autokarma cu LM 4x5l 10w40 si eticheta Conex, astia au o filiera chinezeasca ca sa zic asa, adica aduc foarte mult din China. Sunt recunoscuti ca aduc piese de slaba calitate. Am luat de la un magazin pe care il aprovizioneaza ei, un bidon de ulei Elf cu eticheta de Conex alba si scris ceva de genu "ulei reambalat din bidon de 60l". Nu mi-a venit sa cred cand am vazut, deja il pusesem la masina. Oricum astia sunt la limita legalitatii aduc doar piese dubioase.

 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ce ulei folosim ?????

06 Aug 2021, 20:34

Eu am avut 4 ani doar castol LL, care nu mi sa parut cine stie ce, dupa 7000 incepea sa se auda lantul, dupa am avut ravenol dedicat, tot LL, parca o idee mai ok, Lantul se auzea mai tarziu, dupa am avut lm top tec 4200 parca, acela era dedicat, tot LL, mi sa parut f ok, acum am pus motul specific tot LL, dar este doar de cativa km in masina, daca nu va fi ok, voi trece inapoi la lm.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
sandu333
Mesaje: 36
Membru din: 05 Iun 2021, 21:20

Re: Ce ulei folosim ?????

30 Apr 2023, 17:04

mumus scrie:
Eu am avut 4 ani doar castol LL, care nu mi sa parut cine stie ce, dupa 7000 incepea sa se auda lantul, dupa am avut ravenol dedicat, tot LL, parca o idee mai ok, Lantul se auzea mai tarziu, dupa am avut lm top tec 4200 parca, acela era dedicat, tot LL, mi sa parut f ok, acum am pus motul specific tot LL, dar este doar de cativa km in masina, daca nu va fi ok, voi trece inapoi la lm.


Tu erai userul de pe un alt forum care ai un Toledo luat de nou, alb (sau argintiu nu mai retin) si stai la casa?
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ce ulei folosim ?????

22 Mai 2023, 15:36

Da
Seat toledo nh 1.2 Tsi
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori