Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re:

21 Ian 2009, 14:27

Testosul scrie:
Dupa experientele de non frinare si de ne plecare de pe loc de iarna asta pe care le-am avut cu cauciucurile mele de vara Pirelli (asta pentru ca am fost chitros si incapatinat), mi-am promis ca in toamna o sa-mi achizitionez un set de Nokian-uri WR, despre care am citit review-uri si am vazut niste rezultate la teste si sunt geniale, par chiar mai bune decat Vredestein Wintrak Extreme designed by Giugiaro.


Dupa mai multe review-uri si calcule de buge am renuntat la ce voiam sa-mi achizitionez ca si cauciucuri de iarna si mi-am luat Nankang Winter, de care pot sa spun ca sunt foarte multumit...le-am testat pe zapada la intilnirea ClubSeat de la Rucar, iar acum ma joc cu ele prin Predeal si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele.
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Cauciucuri de iarna

21 Ian 2009, 15:03

The teacher scrie:
Sa nu luati in seama , ce am spus mai sus , era o gluma............ :wink: :lol:


M-am cam speriat. :P
Nu stiam ce s-a intamplat cu tine. :lol:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Re:

21 Ian 2009, 16:51

"cauciucuri de iarna si mi-am luat Nankang Winter,"

Salutare,

imi poti spune de unde le-ai achizitionat si cat te-au costat?

10x
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Cauciucuri de iarna

23 Ian 2009, 17:21

@Testosul

Parca aveai si recomandai niste Nokian-uri WR G2, sau am inteles eu gresit?.....
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Cauciucuri de iarna

27 Ian 2009, 09:11

Eu am luat Nokian WR (fara G2).
Pe zapada si ceva gheata nu am avut probleme. Insa nu fac fata cuplului, rup aderenta la greu. Pe traseul Bran-Predeal, la iesirea din curbele in ac de par (pe jos era putin umed), nu puteam sa fortez ca mergeau rotile in gol si martorul de la ESP se aprindea ca instalatia de pom de craciun. Iar pe asflat uscat, la plecari mai tari de pe loc pierd aderenta si in treapta II, desi ESP este cuplat.
Bine, la urma urmei trebuie sa isi faca treaba pe zapada, dar tinand cont ca au coeficient de viteza 210 km/h ma asteptam sa fie mai aderente.
Este prima data cand merg cu anvelope de iarna si nu pot compara cu altceva.
 
Avatar utilizator
AndreyWoB
Mesaje: 187
Membru din: 16 Aug 2008, 17:39
Localitate: Rm. Valcea - Pitesti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

27 Ian 2009, 18:57

Eu am incaltat masinuta cu Fulda Kristal 205/55/16 si sunt foarte ok cauciucurile.
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Re:

27 Ian 2009, 22:05

mirceamircea scrie:
"cauciucuri de iarna si mi-am luat Nankang Winter,"

Salutare,

imi poti spune de unde le-ai achizitionat si cat te-au costat?

10x


Le-am achizitionat de la o firma care are magazinul in tirgul de la Vitan, iar pretul cu factura si certificat de garantie a fost de 1500 lei....pentru dimensiunea noastra, eu zic ca este un pret ok.

 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

27 Ian 2009, 22:08

michee scrie:
@Testosul

Parca aveai si recomandai niste Nokian-uri WR G2, sau am inteles eu gresit?.....


Nu am spus niciodata ca am, ci ca am de gand sa achizitionez si chiar facusem comanda cand am luat decizia sa imi pu Nankangurile....m-a ajutat in aceasta alegere multi colegi pasionati de pe forumuri din State si din Australia, unde aceste gume nu sunt privite chiar ca niste petarde.

Nokian-urile poate ca le voi achizitiona cand se vor toci cele existente, care crede-ti-ma ca si-au facut datoria foarte bine si pe zapada si pe gheata.
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Re:

28 Ian 2009, 16:36

Testosul scrie:
mirceamircea scrie:
"cauciucuri de iarna si mi-am luat Nankang Winter,"

Salutare,

imi poti spune de unde le-ai achizitionat si cat te-au costat?

10x


Le-am achizitionat de la o firma care are magazinul in tirgul de la Vitan, iar pretul cu factura si certificat de garantie a fost de 1500 lei....pentru dimensiunea noastra, eu zic ca este un pret ok.


Da e super la dimensiunea asta, eu gasisem niste preturi de m-a luat durearea de cap.... :evil:
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

28 Ian 2009, 16:39

Intr-adevar preturile pentru aceasta dimensiune sunt cam maricele.
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

17 Oct 2009, 10:13

my friends,

aici e tot ce am gasit despre cauciucuri de iarna. insa cum este iarna trecuta ma gandeam sa il reactivam pe asta, ca tot e aici. asa ca hai sa discutam despre cauciuce ca tot a venit iarna si destui de multi dintre noi au nevoie. ce e mai bun, ce e mai ieftin, ce se potriveste..... ca doar vrem sa mergem la arieseni si cu cauciuce de vara nu cred ca avem sanse. ce-am gasit pe net m-a speriat un pic, jenti + gume ma duce pe la 1800 si nu stiu de unde sa ii scot. cred ca ma apuc de tiparit ca nu am alta sansa. haideti cu sfaturi idei..... ca e mare criza

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Cauciucuri de iarna

17 Oct 2009, 10:16

uraaaa, deci , eu am gasit 4 cauciucuri, de iarna , pe 15 VREDESTEIN SNOWTRAC 2 la 500 lei, folosite 3000 km, se merita oare?
P.S.Le pun pe jantele actuale, ca nu am bani de table :lol:
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

17 Oct 2009, 10:34

si de vredenstein am auzit numai de bine :wink:
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

17 Oct 2009, 18:35

Inc-o data, cea mai fidela fata...s-a intors s-arate la cauciuce ce poa' sa faca.

Nu stiu mare lucru nici eu, decat ca diferenta majora intre o anvelopa de iarna si una de vara este compozitia materialului, in sensul ca anvelopele de iarna sunt mult mai moi, cu un continut ridicat de cauciuc.

O anvelopa de vara devine ca un plastic la temperaturi scazute, unii zic ca sub 7 grade celsius ar trebui sa trecem la anvelope de iarna. Anvelopele de iarna au si profilul / floarea menita sa ajute tractiunea pe zapada. La polei, cam toate anvelopele se comporta identic, mai putin cele cu nituri/cuie etc. Acest tip de anvelope nu sunt populare, in unele tari fiind interzise.

Cel mai bine ar fi sa studiati diversele scoringuri ale anvelopelor, nu neaparat o anvelopa de marca este mai buna decat una mai putin populara. Anvelope foarte reusite de iarna sunt cele facute de Nokian. Eu mi-am luat doar doua anvelope de iarna anul trecut, numai pentru rotile fata, ca alea trag. Dimensiunea e aceeasi cu cea stock, 225/40R18, in cazul meu.

Daca puteti, incercati sa folositi anvelope mai subtiri (masina inainteaza usor prin zapada) si mai inalte (se fac sleauri sau zapada nu e curatata pe toate strazile si veti avea garda mai mare la sol), ideal ar fi sa aveti o pereche de jante din tabla sau altele decat cele de vara, chiar daca sunt din aliaj.
Mare atentie cu anvelopele de vara cand temperaturile sunt scazute, nu o sa mai aveti aderenta la fel de buna, atentie la franari si la viraje bruste. Daca mai si ploua, cu atat mai mare atentie (efectele unei ploi de vara la 25 grade sunt complet diferite de cele ale unei ploi de toamna-iarna la 2-3 grade).

Any questions, let me know.
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Cauciucuri de iarna

17 Oct 2009, 18:41

INTREBARE:
TREBUIE NEAPARAT JANTE DE TABLA?!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori