Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

22 Oct 2010, 12:14

bibixxx scrie:
Pentru cei interesati de anvelope ,am observat ca au preturi foarte bune aici http://www.cauciucuridirect.ro
si http://www.anvelopejantepromotii.ro


Merci bibixxx, am gasit pe al 2-lea site ceea ce cautam :) :cheers
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
bibixxx
Mesaje: 96
Membru din: 13 Oct 2010, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

22 Oct 2010, 16:40

Cu placere.Bafta
 
Avatar utilizator
AdrianNFS
Mesaje: 32
Membru din: 26 Oct 2010, 20:01
Localitate: Galati
Contact:

Jante de tabla.

23 Noi 2010, 08:31

Avand in vedere ca iarna trecuta mi-am prapadit o janta de aliaj prin gropile de pe autostrada si am fost nevoit sa-mi schimb jantele de aliaj, am decis sa caut jante de tabla pe 16 (pentru ca am deja cauciucuri de iarna pe 16), dar la mana a doua (pentru ca unele noi sunt km scumpe).Am avut surpriza sa gasesc numai la unul prin targu mures care pe deasupra mai vrea si bani in avans.Dimensiunea jantelor este: R16, j 6,5, et 42, 5X100.
Daca stiti pe cineva care vinde sau stiti vreun anunt pe internet dati-mi si mie o informatie despre acesta. Ofer maxim 500 ron in functie de starea lor.

Multumesc.
 
Oldupai
Mesaje: 1
Membru din: 27 Oct 2010, 10:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

25 Noi 2010, 21:40

razmih scrie:
Eu am luat Nokian WR (fara G2).
Pe zapada si ceva gheata nu am avut probleme. Insa nu fac fata cuplului, rup aderenta la greu. Pe traseul Bran-Predeal, la iesirea din curbele in ac de par (pe jos era putin umed), nu puteam sa fortez ca mergeau rotile in gol si martorul de la ESP se aprindea ca instalatia de pom de craciun. Iar pe asflat uscat, la plecari mai tari de pe loc pierd aderenta si in treapta II, desi ESP este cuplat.
Bine, la urma urmei trebuie sa isi faca treaba pe zapada, dar tinand cont ca au coeficient de viteza 210 km/h ma asteptam sa fie mai aderente.
Este prima data cand merg cu anvelope de iarna si nu pot compara cu altceva.


razmih, sa stii ca Nokian sunt foarte bune ca anvelope de iarna, dar nu prea au fata de Leon, mai ales la ce motor ai. Iti recomand unele marci si modele mai "rasarite". ;)
Cat am lucrat in piese auto am dat unui client, pentru un A3 si tot pentru un Leon, anvelope de iarna Yokohama (W.drive - aveau indice de viteza V - adica pana la 240 km/h!!!) si a fost incantat, mi-a zis ca n-a avut unele mai bune de cand e el. Acum sa nu fac reclama unui singur brand, pot spune ca la acelasi nivel sunt si Michelin (din gama Primacy Alpin), Bridgestone (Blizzak LM) si Goodyear (Ultragrip 7+). Ar mai fi destul de bune si Vredestein SnowTrac 3 (o generatie mai noua a celebrelor SnowTrac 2), dar nu pot sa bag mana in foc referitor la performanta, insa isi fac treaba de cauciucuri de iarna.
Cel mai important e sa ai grija la data fabricatiei. Anvelope foarte bune, noi, pot deveni mai proaste ca unele SH daca sunt tinute in depozit 3-4 ani.
Succes si spor in toate.
Seat Leon Style 2010,
Magico Black, 1.4 TSI, 92 KW.
http://oldupai.wordpress.com

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori