Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
calind79
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 21 Noi 2009, 12:45

Sablare in IASI?

21 Noi 2009, 13:39

Salut

Am urmatoarea problema: vreau sa sablez (pentru a da jos vopseaua veche in vederea revopsirii) un cadru de motocicleta din tevi de otel. Am gasit in IASI citeva locuri unde fac sablare cu instalatii industriale, de presiune foarte mare si care folosesc nisip de granulatie sau alice. Am facut o proba pe o bucata detasabila din cadru la una din aceste instalatii cu nisip, dar suprafata a ramas extrem de rugoasa in urma operatiei, mult prea rugoasa pentru a arata bine dupa vopsire. Am aflat ca exista alti agenti pentru sablare (alice din sticla, zgura speciala, nisip f. fin, gheata carbonica etc) care nu sint atit de agresivi cu suprafata metalului, dar nu am reusit sa gasesc pina acum in IASI pe cineva care sa faca operatia astfel. M-am gindit sa intreb si pe un forum auto pentru ca stiu ca multi isi reconditioneaza jantele din aluminiu, care nu are duritatea otelului si se preteaza doar la o sablare mai "miloasa". Are idee cineva unde pot sa ma duc sa fac asa ceva in IASI? :( Platesc bine, m-am saturat sa tot umblu pe drumuri si sa nu reusesc nimic... Multumesc anticipat.
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Sablare in IASI?

21 Noi 2009, 13:51

salut ... uite chiar am vazut la un tip inscriptionat pe masina ca se ocupa cu asa ceva(ii un coleg deal meu de prin facultate) cand ii mai prind masina ii iau un nr de tel si detalii si am sa revin cu ce am aflat

off'topic : esti din iasi sau de aproape? trece locatia in profilul tau si masinuta in semnatura te rog si daca esti de pe aici hai la o intalnire astazi ora 6 parcarea de la romtelecom gasesti detaliile pe aici
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
katelara
Mesaje: 1
Membru din: 02 Ian 2014, 10:07

Re: Sablare in IASI?

02 Ian 2014, 10:12

Salut! sunt nou pe aici si dupa ce m-am documentat despre seat/cordoba 2003 la multe probleme, va solicit o lamurire despre "grupul de rezistente+siguranta de 8A" prin care se alimenteaza ventilatorul de habitaclu la trepte inferioare.
We offer 85% discount on all leather items limited offer for purchasing visit sydneyleather.Limited offer sale start Now.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori