Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

13 Iun 2012, 14:58

Salut

am si eu de facut o reparatie la caroserie pentru o Ibiza 2010. Problema ar fii ca am polita CASCO la ASTRA Emisa de Porsche Broker.
Pentru ca am fost la PBV2 pentru revizie, inclusiv schimbul de roti iarna/vara as vrea sa merg tot la ei. am fost super multumit.

Acum am inteles ca sunt probleme cu politele CASCO de la ASTRA si am dat un mail la ei sa ma ajute, nu am primit inca niciun raspuns.

Am inteles ca pot sa achit eu factura si dupa imi recuperez banii de la asigurator. Insa nu am idee cat ar costa reparatia pentru ca PBV 2 nu a raspuns solicitarii.

Foarte neplacut.

As avea nevoie de sfatul vostru: merita sa ma agit sa o introduc in reparatie la ei in service ? pentru schimbat si vopsit aripa dr fata + bara+ maruntisurile de dedesupt sau mai bine incerc la altii.

Ce parere aveti ?
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: CERERE SFATURI

13 Iun 2012, 15:12

De unde ai auzit ca ar fi probleme? ai parcurs pasii pentru dosar?
Adica constatare, deschidere de dosar, mers la service, facut constatare, ei sa trimita la asigurator devizul si nu ai primit ok pentru reparatie?
Nu poti primi devizul de plata doar pe mail, trebuie sa mergi la constatare cu dosarul de la asigurator. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: CERERE SFATURI

13 Iun 2012, 15:13

Salutare, cat timp ai Casco si este platit la timp nu ai de ce sa iti faci griji, nu te agita sa platesti tu totul ca vei vedea banii de la Astra mult mai tarziu decat service-ul...nu inteleg cum de nu ti-au raspuns solicitarii...mergi la casco, deschideti dosarul si le spui alora de la Astra ca vrei sa o faci la PBV2 si mergi la aia si o bagi in service..
 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CERERE SFATURI

13 Iun 2012, 15:48

OK

Multumesc mult.

Informatiile despre probleme au aparut in presa si exista chiar si un comunicat de presa pe site-ul pbv.
Despre procedura ce sa va mai zic o cunosc. Maine sunt programat la constatare si vroiam sa stiu ce sa le cer celor de la ASTRA: reprezentanta sau service independent.

PS. m-am interesat la Porsche Aviatiei, (aviz celor in situatia mea) si intr-adevar esxista o norma interna in grupul Porsche care spune ca: daca Astra nu plateste in trmenul legal (30 zile) clientul va plati factura. Clientul este pus sa semneze doua documente in acest sens :x

In fine, clar ca voi merge pe varianta reparatiei la un service din reteaua Porsche iar ulterior voi negocia cu cei de la Prosche Bank sa imi schimbe polita CASCO. Consider ca este inadmisibil sa emiti o polita CASCO si ulterior sa fii pus in situatia de a te targuii cu Asiguratorul.

Va multumesc mult

Toate cele bune
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: CERERE SFATURI

13 Iun 2012, 16:01

Sa inteleg ca masina este luata in leasing?..atunci, nici macar nu esti tu propietarul masinii...daca este cum spui tu, va trebui sa plateasca Porsche Leasing si se descurca mai departe cu Astra...sau ma insel?
 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

13 Iun 2012, 16:07

Nu este leasing este Credit.
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

13 Iun 2012, 16:08

ti-am modificat titlul ca sa fie mai clar pentru cine vrea sa citeasca.

in legatura cu problema ta, daca ai un service preferat, cel mai bine iei legatura cu persoana de la service care se va ocupa de reparatie (cel putin de acte), si iti va spune din experienta daca are probleme cu ASTRA sau nu. problema ta nu cred ca e plata, pentru ca de asta esti asigurat, ci cat timp ramai fara masina, corect ? pentru ca asiguratorul te poate intarzia pana la termenul legal, timp in care faci jogging sau mergi cu autobuzul.

tocmai din acelasi motiv eu am facut invers: la fel, stiam ca reparatiile casco le voi face la PBV2, si atunci am vorbit direct cu ei si i-am rugat sa imi recomande CASCO cu care nu au probleme la plati. in felul asta am avut 2 asiguratori si ceva intrari in service, dar niciodata nu am avut probleme sa ma intarzie, nici macar o zi :hi
pana acum am avut casco la 4 asiguratori, si mi s-a intamplat sa astept cateva zile stiind ca masina e deja reparata in service, gata sa o duc acasa. e cel mai nasol sentiment, sa stii ca esti la mana unor baieti mai mult sau mai putini sictiriti, care vor da pana la urma acceptul dar nu la timp, si asta doar pentru CA POT.

 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

13 Iun 2012, 18:38

Multumesc Gamer555

Din pacate nu am pe nimeni la service, cat despre CASCO sper sa reusesc sa conving acele persoane care dau acceptul si sa nu fac jogging... nu de altceva dar sunt "prea batran" sa ma pregatesc de olimpiada :D

Toate cele bune
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
turcu radu
Mesaje: 192
Membru din: 25 Sep 2011, 12:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

13 Iun 2012, 19:46

salut si eu am o polita casco tot la astra si din pacate am asteptat o saptamana sa imi dea acceptul de plata marlanul de constatator de la astra ca sa pot sa iau masina din service ,masina fiind gata . da-le cate 3 4 telefoane pe zi si o sa se sature sa te amane daca poti sa faci rost de telefonul constatatorului e si mai bine da-i cate 2 3 telefoane pe zi si iti da acceptul de plata eu asa am facut bafta !
SEAT LEON WHITE 2010
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

13 Iun 2012, 20:18

Oameni buni, nu inteleg de ce va lasati calcati in picioare de de asiguratori. In PRINCIPIU acestia ar trebui sa lucreze in favoarea noastra si nu impotriva, dar nefiind o tara cu apa calda si autostrazi nu intotdeauna se intampla acest lucru.
Eu lucrez in cadrul companiei Astra dar pe partea de asigurari si nu pe cea de daune dar am cat de cat experienta in deschisul dosarelor de Casco.
In primul rand aveti dreptul de a va remedia "bubele" unde doriti, cu atat mai mult cu cat este vorba si de un dealer. Sunt anumite service'uri care nu lucreaza cu anumiti asiguratori din motiv rea credinta sau neplata a daunelor la timp.
In al doilea rand si cel mai important in ultima vreme, este sa insistati la asigurator INAINTE de a duce masina in service, ca doriti reparatia sa fie efectuata cu piese de origine(OEM). Sa nu radeti, dar la orice contract de casco se intampla ca asiguratorul, din dorinta de a face economie de banuti, apeleaza la burse de preturi pentru piese si asa ajung piese nu intocmai cu cele originale pe masinile voastre(eu personal am patit-o si am fost pe punctul de a da in judecata Astra). Pentru a preveni neplacerile cauzate de aceste fapte, cel mai bine luati numarul de telefon a sefului de service, sau aranjati in asa fel incat sa va sune cand ajung piesele, pentru a va asigura ca sunt de origine. Orice piesa AM poate fi trimisa inapoi chiar daca cei de la asigurari vor sustine sus si tare ca acest lucru nu este posibil. In astfel de cazuri o reclamatie la CSA(Comisia de Supraveghere a Asiguratorilor) poate face minuni.
In al treilea rand cand mergeti sa luati masina din service inspectati-o la sange, chiar sub lupa daca se poate. Plata catre service din parea asiguratorului poate fi blocata daca nu va convine lucrarea. Daca sunt greseli flagrate in executie atunci puteti sa nu semnati acceptul de plata, astefel obligand service'ul sa refaca lucrarea

Sper sa va ajute sfaturile. Drumuri bune si fara incidente :cheers
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

13 Iun 2012, 20:38

Si la mine ultima reparatie a fost decontata dupa 3-4 zile cat a durat sa studieze factura si sa faca plata, dar este normal, cat priveste preturile, nu am avut probleme cu asiguratorul, tot ce s-a cerut in plus de service s-a platit.
Pentru PBV1, unde au dus masina cei de la PBV2 am o bila neagra.
Am constatat ca bara spate este refolosita, lipita cu poxipol ori alta rasina epoxi, portbagajul nu se inchide bine si intra apa in el pe langa cheder, sistemul de inchidere al portbagajului este defect si mai sunt, dar mi sa facut sila sa ma tot duc si sa pierd cate o zi ca sa iau masina la fel.
Tu vrei sa duci masina la aviatiei, poate ai mai mult noroc.
:cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

14 Iun 2012, 11:34

Foarte utile sfaturile voastre si va multumesc.

Am fost azi la constatare si am insistat sa-mi fac reparatia in reteaua Porsche. (fara multe comentarii)
Am vrut acest lucru tocmai pentru a avea cat de cat siguranta pieselor originale. Presupun ca cei din reteaua service-urilor Porsche nu folosesc piese aftermarket.

In fine, maine ma duc la service si sunt pregatit de lupta. :D ; o sa i-au in primul rand un deviz...
Daca Astra nu plateste, voi palti eu si imi recuperez banii chiar daca cu intarziere.
In linii mari sunt multumit de modul cum am fost tratat la constatare...sa vedem ce urmeaza...

Inca odata multumesc pentru sfaturi si opinii.

Daca prezinta interes va voi tine la curent cum a decurs "operatiunea"

Toate cele bune
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

14 Iun 2012, 12:07

Si in reteaua de dealeri Seat se folosesc piese aftermarket...eu sper sa nu fie cazul tau...
 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

14 Iun 2012, 14:08

Sper si eu :)
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: CERERE SFATURI - CASCO ASTRA reparatie Porsche

14 Iun 2012, 14:22

Cel mai bine cititi clauzele contractului de casco(asta indiferent de firma). Daca nu aveti asa ceva, solicitati un exemplar la orice agentie a oricarui asigurator.

Pentru Astra(in special, produsul numit Euro Casco), in conditiile de asiguare se mentioneaza ca daunele se vor remedia cu piese:
14.4.1. Pentru autovehicule cu vechime maximă de 3 ani la data
încheierii poliței de asigurare, despăgubirea costurilor de
înlocuire/reparare cu componente/piese de origine (cu excepția cazului
în care cele afectate nu sunt de origine);
14.4.2. Pentru autovehicule cu vechime peste 3 ani la data încheierii
poliței de asigurare, despăgubirea costurilor de înlocuire/reparare cu:
a) componente/piese noi de calitate superioară, de pe piață secundară
b) cu componente/piese noi, de origine.

Ca orice contract/hatiuta oficiala/lege/s.a.m.d din Romania, trebuie sa existe o portita care sa beneficieze asiguratorului sa iasa in castig.
In cazul masinilor cu vechime sub 3 ani, nu incape indoiala in privinta pieselor. Daca acestea nu sunt de origine puteit da in judecata asiguratorul pe motiv de nerespectare a contractului de asigurare.
"Chichita" apare in cazul masinilor cu vechimea peste 3 ani. In acesta situatie in prima instanta asiguratorul va achizitiona piese AM pentru ca sunt acoperiti de aliniatul 14.4.2 subpunctul a), dar in aceasi timp contractul da castig de cauza si beneficiarului. Aici trebuie insistat inainte de a duce masina in service spre reparatie.

Cam tot ce am detaliat pana acum despre asigurator si piese se refera la societatea Astra Asigurari. Fata de alti asiguratori prezenti pe piata de profil din Romania, Astra comanda piesele necesare reparatiilor dupa un deviz primit din partea service'urilor. Din acest motiv a devenit foarte greu in ultimul timp pentru cei care au casco la Astra sa isi faca un "upgrade" de diverse componente exterioare(gen Cupra, Fr,... :tongue )
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori