Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

15 Dec 2008, 09:20

nu la tine....uite am sa testez de curiozitate!si am sa si intreb!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

15 Dec 2008, 11:24

turatia la a mea, tot 1.6 sta la 750rpm la relanti, asa cum a zis si Testosul.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

17 Dec 2008, 22:14

fratica...si la mine tot ca la lexus sta turometrul. citesc acest post pt ca am si eu pb cu epc-ul (am si postat la sectiunea "probleme") nu asa mari, dar unele chestii se potrivesc si la mine.
deci..si la mine tot pe acolo (nu zic ca exact acolo) de cand am luat-o. dar masina a mers nornal 5 mii de km....pana mea...
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 09:23

bine "fratica" cum zici tu.... :)
nu ma mai contrazic!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 10:01

Nefiind nevoie sa ne enervam, asteptam niste pareri pertinente in legatura cu acest subiect....mie personal mi-e teama ca aceste lucruri tot in service se vor concluziona.
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 10:23

Testosul scrie:
Nefiind nevoie sa ne enervam, asteptam niste pareri pertinente in legatra cu acest subiect....mie personal mi-e teama ca aceste lucruri tot in service se vor concluziona.


nu ne enervam..sau daca o facem nu ne enervam unii pe altii..poate din cauza idioteniilor care se intampla in service.. :x
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Puffy

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 12:24

Service`urile din Romania lasa mult de dorit.... Nu cred ca in alta tara iti zice la service ca " E zgomot de Seat", sau "Iti scartaie haionu, ca e plin de praf", sau "E normal sa ti se abureasca stopul, diferenta de temperatura"... Poate de aici rezulta ca suntem foarte nervosi cand auzim de service.... Pe mine ma derajeaza foarte tare sa fiu prostit in fata, sunt sigur ca pe toata lumea.

Trebuie neaparat sa ne imprietenim cu un inspector RAR si sa il luam cu noi cand mergem la servici...

 
Avatar utilizator
lexus
Subiect Autor
Mesaje: 117
Membru din: 19 Oct 2008, 14:29

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 20:05

Asta seara s-a suit in masina mea o cunostinta, un super mecanic. Lucreaza la VW, deci cunoaste motorul foarte bine.

S-a uitat pe testele de la Seat, pe hartii si totul pare ok, chiar m-a linistit. In schimb in momentul in care s-a suit in masina a remarcat ca turatia e joasa si ca turomentrul fluctueaza. Mi-a spus ca cel mai probabil un injector e defect si sa urmaresc consumul, sa vad daca imi consuma mult.

Partea proasta ca urban practic nu am cum sa ii fac consumul, unde circul cel mai mult. Cealalta parte proasta e ca nu prea am cum sa stiu daca s-a stricat un injector, sunt aproape fortat sa astept sa pice ceva; concluzie care a fost la fel ca cea de la Seat, (asta dupa multe insistente din partea mea, de la directorul service-ului si oarecum indirect) ca masina nu merge bine.

In alta ordine de idei zilele astea nu mi-a mai dat nici o oroare masina, adica nu s-a mai aprins nici un beculet, cu toate ca turometrul fluctueaza, masina tremura cateodata la relanti si turatia e joasa. Poate fi din cauza la benzina, adica am alimentat cu 98.

Tot astazi am aflat ca benzina de 95 nu e chiar de 95 cum cea de 98 nu e de 98. Magarii.
Leon 1.6 8V 102 CP
 
Avatar utilizator
lexus
Subiect Autor
Mesaje: 117
Membru din: 19 Oct 2008, 14:29

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 20:11

cry_wum, de unde si cand ai luat masina?
Leon 1.6 8V 102 CP
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 20:12

pai daca te duci la service si-i spui ca ai impresia ca ai bulit un injector, nu poate verifica???
eu cred ca se poate!
sau au fost testate si nu au dat nimica aiurea....?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
lexus
Subiect Autor
Mesaje: 117
Membru din: 19 Oct 2008, 14:29

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 20:56

Nu-s mecanic sa stiu cum functioneaza un motor, dar;

S-au facut teste generale, si masina e ok.

Cand apar erori, ele apar pe teste ca "faults", cum a fost si cazul meu. E, "faults-urile" pot fi sterse de catre un mecanic de la service, cum a fost si in cazul meu. Daca se sterg, nu se mai poate afla de unde a fost eroarea. Fault-urile din cate am inteles pot fi si sporadice, iar in acest caz pot fi si mai greu de detectat.

Oricum cred ca un fault e ceva de genul: eroare 14553. Te uiti in manual si vezi ca e poate din zona injectoarelor, de exemplu si te apuci si verifici zona. Dar bag mana in foc ca nu iti spune exact ce are masina. Poate din cauza asta mecanicii nu au detectat inca problema la masina mea. Sau poate ca nu sunt destul de priceputi, cine stie.

Deci nu stiu, ma bate gandul sa ma duc la alt service autorizat cu masina. Nu stiu ce sa fac, m-am protejat, am hartii de la P Aviatiei ca masina e ok, in cazul in care se intampla ceva. Sa mai astept sa apara probleme? Nu stiu.
Leon 1.6 8V 102 CP
 
Avatar utilizator
lexus
Subiect Autor
Mesaje: 117
Membru din: 19 Oct 2008, 14:29

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

18 Dec 2008, 21:04

Ca sa ma enervez din nou, problema mea nu e ca masina e nu merge bine, se mai intampla.

Problema mea e cu atitudinea si nesimtirea asta generala din Romania, intalnita si la service Porsche Aviatiei. Ca masina n-are nimic, cand are ceva.

Ca intr-un final s-a admis ca are ceva, asta e alta treaba, dar cei de la service trebuiau sa demonteze tot motorul pana gaseau buba. Nu sa imi dea masina inapoi sa astept sa crape. Poate crapa in miezul noptii intr-o padure, intr-un sat de gitanos, la 400 km de casa. Adica am curaj cu jumate de inima sa plec cu masina la drum.


La vanzari beton, customer satisfaction beton. Adica s-au comportat foarte bine. Dar avand in vedere ca masina e noua si e in garantie trebuie procedat altfel, parerea mea.
Leon 1.6 8V 102 CP
 
Puffy

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

19 Dec 2008, 02:03

Daca te incalzeste cu ceva, si masina mea are o problema.... se opreste de nebuna in mers... nu des ce-i drept, dar, cateodata cand stau la semafor, cand se pune verde, constat ca motorul este oprit :shock:
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

19 Dec 2008, 07:18

lexus, nu te enerva ca faci riduri!
trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca asta suntem, si sa incercam sa schimbam ceva ... orice...
dar din pacate nu prea ne iese!

multa bafta in continuare!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
mike20
Mesaje: 205
Membru din: 11 Apr 2008, 09:35
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Prosteala pe fata la Porsche Bucuresti Aviatiei

19 Dec 2008, 22:12

nu o fi de la bujii? :?
Seat Leon 1P Sport-Up 2.0TDI 140cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori