Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: Service

10 Oct 2012, 19:45

Am atins putin pragul din stanga si l-am zgariat si indoit foarte putin.Am mers ieri la MTI pentru reparatie,toata comanda costa 870 ron, astazi am mers la reprezentanta la Mitsubischi si am o comanda de 200 ron.La banii astia o las la ei si daca o vopseste vopsitorul beat si cu trafaletele.Asa ca tre sa mergem in continuare le MTI, ca ei sunt reprezentanta Seat, banuiesc ca cei de ma Mitsu nu sunt reprezentanta.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Service

11 Oct 2012, 10:11

Eu cred ca ar fi bine sa se discute aici strict despre calitatea lucrarilor de service.

Toata lumea stie ca reprezentantele Seat (si toate din grupul VAG - nu ne intereseaza reprezentantele altor branduri auto) au preturi exagerate. Motivele invocate sunt, printre altele: piese de origine, standarde impuse de fabricant, pregatirea intensa a mecanicilor si alte prostii.
Evident, toate balariile aste nu justifica nimic, macar personalul daca ar fi bine pregatit tot ar fi un plus.

Asa ca, va rog, doar experiente personale IN SERVICE, nu oferte de pret.. Consider deplasate remarcile de genul "am sunat la dealerul X, mi-a dat pret de 1.000 de lei pt o piesa si au am gasit-o la cutarescu ce o vinde pe net la 50 de lei".

Va rog ramaneti cu discutia la calitatea lucrarilor de service!

Multumesc!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: Service

11 Oct 2012, 17:56

Daca postul meu anterior nu aduce nici un beneficiu membrilor clubseat sau daca deranjeaza pur si simplu, rog un moderator sa il stearga.Va multumesc
Ibiza exclusiv 1.2 alba.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Service

12 Oct 2012, 08:28

Nu e vorba despre beneficiu, insa stim cu totii ca preturile sunt nesimtit de mari la dealer.. La ORICE dealer din reteaua Porsche.

Presupun ca toata lumea stie lucrul asta. Poti sa gasesti piese (chiar de origine) mult mai ieftin in alte surse.

Eu ma refeream la faptul ca in topicul asta sa ne referim strict la lucrarile de service (manopera). Adica, "am fost la service-ul X si aia nu au pus huse pe scaune, mi-au murdarit tapiseria de zacusca, mi-au zgariat vopseaua cand s-au aplecat in compartimentul motor si la sfarsit mi-au dat o plasa plina de surburi care n-au mai avut loc in motor".. Chestii de genul asta..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Soso-CKX
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Service

04 Dec 2012, 18:26

Trebuie sa faceti ceva cu Omniasig-ul! De aproape 3 saptamani s-a trimis mail catre ei de la service si inca n-au trimis acceptul de plata. Cu Asirom toamna trecuta a durat maxim 48 de ore pana m-a sunat D-nul Voinea ca pot aduce masina...


Am avut aripa dreapta-spate infundata chiar pe linia de deasupra rotii si bara spate putin stearsa. Pot sa spun ca reparatia e exemplara iar dupa 1 an vopseaua se prezinta perfect.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Service

04 Dec 2012, 20:27

Faci o reclamatie la comisia de supraveghere a asiguratorilor si sa vezi ce rapid se rezolva, de obicei amenzile depasesc cu mult valoarea unei reparatii normale si se dau cu darnicie... :yah :yah
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Soso-CKX
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Service

05 Dec 2012, 12:30

Am facut aseara, am scris si in topic-ul de prezentare despre asta. O singura data am primit raspuns de la CSA, atunci cand am facut sesizare in legatura cu Astra :)
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

 
Soso-CKX
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Service

10 Ian 2013, 00:33

Am luat masina pe 29 decembrie de la Metrotehnica. Multumiri d-nului Nelu Dobre ca a stat si m-a asteptat pana am ajuns la service, cred ca deja se terminase programul la 13:30 fiind sambata...Din pacate, am luat-o cu o zgarietura facuta parca cu peria de sarma acolo unde se intalnesc bara-spate si aripa stanga-spate, pe ambele elemente. Eh, asta e! Acum e prea tarziu pentru regrete si reclamatii si oricum n-as putea sa ma lupt cu voi ca sa dovedesc ca nu era zgarietura acolo cand am adus masina. Era o linie pe bara spate, dar ATAT!

In schimb, vopseaua a iesit de nota 10 ca de obicei, atat cat poate observa ochiul meu neantrenat in tinichigerie!
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
florin_drn
Mesaje: 269
Membru din: 16 Noi 2009, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Service

20 Mar 2013, 17:55

Datorita unor probleme aparute pe parcurs, in ultima vreme am tot stat prin service-ul Metrotehnica (o bara de inlocuit, un parbriz, un geam spate plus alte reparatii pe la motor). Pot sa spun ca oamenii de acolo sunt foarte ok, profesionisti, iar lucrarile au o calitate foarte buna. Mi-a placut, in special, cum a iesit bara dupa vopsire. Dezavantajul...asa cum spuneau unii coleg mai sus....preturile mari. Dar, pana la urma, a meritat.
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Service

07 Dec 2013, 23:32

respect metrotehnica! vopsit recent niste elemente si oamenii sunt chiar profi. recomand cu incredere.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Service

07 Aug 2014, 22:27

razvanw scrie:
Pentru domnul cowboy: dvs ati pus xenoane after market si cei de acolo v-au gaurit capacele de la far. In rest daca au fost greseli le-am rezolvat, ba chiar v-am oferit si capace de far noi .


Nu imi place sa dezgrop mortii, insa n-am mai urmarit acest topic si vad ca s-a facut o referire la adresa mea care nu are nici o legatura cu realitatea de la acel moment. Dl. Razvan. La acel moment masina era noua, era in garantie, era prima data cand o aduceam in service, iar de vreun xenon aftermarket nici nu se pune problema! Nu avea asa ceva, iar eu nu am reclamat ca ar fi avut capacele farurilor vreo gaura ci ca erau crapate. Chiar atat de idiot/cocalar/atehnic ma credeti incat sa-mi fi montat xenon afermarket si apoi sa vin si sa spun ca mi-au gaurit cei de la dvs din service capacele???! Cele puse ulterior de cei din service-ul dvs au fost capace cu gauri acoperite cu scotch!! Capace care mai mult ca sigur proveneau de pe la o masina ce avusese xenon aftermarket! Repet: masina mea era noua, era in garantie si nu avea absolut nici o modificare la acel moment, nici macar un bec! E amuzant cum se arunca cu "explicatii" de genul asta...Nu neg, poate asa vi s-a comunicat atunci din interior, ca doar nu dvs ati lucrat la masina, insa eu va spun ca realitatea a fost alta. Dupa nume inclin sa cred ca sunteti chiar unul din managerii / proprietarii Metrotehnica cu care acum vreo 2 ani am avut o discutie foarte interesanta despre domeniul aircooled si sunteti o persoana care mi-a lasat o impresie foarte buna, chiar m-a surprins amabilitatea dvs cum m-a surprins sa va vad implicat si aici ( la modul pozitiv) insa daca- mi permiteti doar un sfat: verificati mai cu atentie informatiile pe care le primiti din interior.
Toate cele bune!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori