Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Remiro
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 26 Feb 2019, 09:41
Localitate: Brasov

Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

26 Feb 2019, 14:18

Va salut fani Club Seat. Am deja un istoric cu masini Seat, am avut o Ibiza 1,9 TDI, tot o Ibiza 1,6 TSI, iar sotia foloseste un Leon Style 1,9 TDI, achizitionat de nou acum 10 ani, impecabil inca.
Eu am achizitionat de curand o ATECA Xcellence fabricata in iunie 2018, 1,4 TSI, 150 CP, cutie automata DSG 6, tractiune 4x4 permanenta, cu o serie de dotari optionale, parc pilot cu camera de mers inapoi si senzori de parcare fata-spate, front asist si cruise control (nu Adaptativ!), pachet de iarna, navigatie si multimedia cu Full Link. Achizitia a fost facuta de curand, fiind masina de show-room, cu 7000 km la bord si o reducere corespunzatoare de pret. Dupa doua saptamani de utilizare, mai mult prin oras, sunt cat se poate de multumit de achizitie. Fosta masina, un VW Tiguan,de care am fost foarte multumit, l-am dat cu regret, dupa 7 ani de utilizare si 150.000 km facuti in mai toata Europa. Atasez cateva poze cu ATECA. Am incercat cu cei de la centrul SEAT de la care am achizitionat masina, sa discut posibilitatea achizitionarii si montarii pe masina mea, a unui Adaptativ Cruise Control, masina avand deja, cum am mentionat, Front assist si un Cruise Control simplu, cu limitator doar de viteza, sistem pe care l-am gasit ca optional in Configuratorul de pe seat.ro. Raspunsul celor de la centrul SEAT a fost ca nu, nu se poate instala pe masina mea, ci doar ca optional cand a fost comandata masina prima data. Nu e doar un "moft", mai ales cand rulezi pe autostrada. Daca exista alte pareri, alte experiente sau idei, le astept pe forum sau pe email! Pe curand!
Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

26 Feb 2019, 15:59

bine ai venit in ClubSEAT! ciudat ca lipseste ACC cu toate dotarile pe care le are masina. de pus se poate face retrofit cu siguranta, dar nu stiu cat de mari sunt costurile, si daca nu se pot face la reprezentanta atunci se pierde garantia. exista baieti prin germania italia care fac retrofit la orice.
pe aici poti intreba pe colegul Cosmin ;)
 
Remiro
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 26 Feb 2019, 09:41
Localitate: Brasov

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

26 Feb 2019, 19:52

Multumesc gamer555! Pentru urare de bun venit si pentru raspuns. Evident nu as vrea sa pierd garantia. ACC este o dotare optionala pentru oricare din variantele de ATECA, pe site-ul Seat.ro. si costa 177 de euro, nu este asa de scump, as fi dat banii astia daca se pute monta. Mai astept, e bine si cu ce are acum masina. Voi incerca sa dau de Cosmin.
Numai bine!
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

26 Feb 2019, 20:16

Maneta, cablaje, alt CAN, codare, Component Protection removal ...
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

26 Feb 2019, 21:35

Nu e protecție VIN pe elementele ACC.
Problema nu o reprezintă componentele ( cred ca le poti achiziționa cunputin noroc pana in 1000 de euro), problema reala in romania e calibrarea radarului, care se face cu un dispozitiv special, existent doar la reprezentanța . Nu il au toate .

Costurile din configuratorul mașinii noi nu au nici o legatura cu retrofitul ulterior. Mai ales pe generațiile după 2015, e mai ieftin sa iti configurezi masina de nouă decat sa faci diverse retrofituri ulterior.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Remiro
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 26 Feb 2019, 09:41
Localitate: Brasov

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

26 Feb 2019, 21:57

Salut Cosmin, multumesc pentru sfat. am inteles acum si m-am consolat. Am crezut ca este mai simplu, dar n-a fost sa fie. Seara placuta!
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

01 Mar 2019, 18:01

Cu tot respectul dar la schimbarea CAN trebuie facut CP removal - adica noul CAN, cel care stie ACC, trebuie inregistrat la VW in servere cu noile functionalitati, altfel nu merge.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

02 Mar 2019, 10:39

Sunt sanse ca modelul de CAN / celelalte module de pe masina sa stie ACC. Component protection se poate crackui, nu e obligatoriu vizita la dealer, Doar daca operatiunea se face cand masina e in perioada de garantie si doar daca pe viitor vrei ca VIN-ul sa fie asociat corect pieselor montate pe masina.

Spre exemplu, daca se instaleaza ACC si se activeaza in afara serviceurilor oficiale, in cazul unei daune in partea frontala, cand e nevoie de inlocuit radarul, la momentul comenzii de piese pe seria de sasiu a masinii, componentele nu vor fi livrabile. Pt ca ETKA vede ca pe seria de sasiu nu exista ACC

Dar astea sunt chestii teoretice, nu isi au rostul la o masina noua.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Remiro
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 26 Feb 2019, 09:41
Localitate: Brasov

Re: Ateca Xcellence 2018, 1.4 TSI, 150 CP

02 Mar 2019, 11:20

Cam "filozofice" discuțiile pentru un profan in domeniu, că mine, dar oricum, mulțumesc de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator