Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Razvan-BBY
Subiect Autor
Mesaje: 136
Membru din: 29 Mai 2015, 21:38
Localitate: Valenii De Munte/Prahova

CUPRA Ateca BBY

25 Feb 2019, 11:22

Salut si bine v-am regasit.

Sa va povestesc putin istoria:
Suparat nevoie mare ca sotia lua mereu masina si eu trebuia sa astept sa vina ca sa pot pleca si eu (luat copil de la gradi cu taxi sau cu un vecin), am zis ca e timpul sa iau masuri.
Bun, am discutat cu sefu si am hotarat de comun accord sa mai luam o masina si ne-am oprit asupra unui Leon FR SC conform preferintelor sotiei. Zis si facut, hai la dealer la Brasov pt ca la Ploiesti nu mai este.
Perfect am zis, lasat baiatu la bunici hop in masina si directia BV via Valea Prahovei Sambata dimineata (mare greseala am facut 1 ora stat in traffic...).
Ajungem la Dip-Motors putin pana sa inchida, zic sa facem repede o configuratie si eventual comanda (venisem cu lectia invatata de acasa).
Se urca sotin intr-un Leon FR din reprezentanta, butoneaza un pic, ridica ochii se uita prin parbriz si exclama: -BAA ia uite-o paia!!!
Ma uit si eu curios de ce a vazut: BAA asta e CUPRA Ateca, aia noua!!!

Din acel moment a fost ca o resetare to 'factory default' pentru amandoi. Am uitat complet pentru ce am venit si ne-am urcat in CUPRA.
Am zis ca asta e ce sa mai, mai mult spatiu pt familie + power (in gandul meu).
Unde ese dealer-ul zic, sa vina aici safac configuratie...Nu era cel de la vanzari acolo. Nu este nimic zic, vin Luni sa vorbesc.
Asta este am plecat acasa cu un gust usor amar ca nu realizasem nimic, nici FR nici configurare Ateca.
Ajuns acasa pun mana pe mouse si dai bataie pe configurator, bineinteles CUPRA Ateca.
Intre timp ma suna de la DIP, era Cristian Tion (multumesc pe aceasta cale pentru tot ajutorul oferit), vb cu el despre o config. ce am facut eu, toate bune si frumoase apoi bomba termenul de asteptare poate sa fie si un an !!!??? aaaa am zis pai nu e bine ca eu vreau acum (na ca tot omul cu entuziasmul de rigoare), Te sun in 5 minute zice.
Ma suna si imi spune: Veste buna exist o o masina pe stock exact configuratia pe care o doresti, cu livrare imediata!!!
Cri, cri din partea mea: DA VREAU!!
In mare asa am ajuns cu masina noua in garaj Joi seara :yah :yah
Gata cu vorba, ceva date:
-Sistem franare Brembo,
-Trapa panoramica,
-Pachet piele, scaun sofer reglabil electric,
-Sound system Beats,
-Jante aliaj Copper,
-Pachet asistenta sofer v,
-Portbagaj actionat electric.
Now:CUPRA Ateca
Now:Seat Leon Cupra ST 280
Ex :Seat Leon Cupra R 265
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: CUPRA Ateca

25 Feb 2019, 12:05

wow, nice move! ce potrivire si ce bucurie pe tine, sa ai ce iti doresti in cateva zile... super cool! ma bucur ca te-au putut ajuta cei de la brasov, Cristi a fost si pe la ultimele intalniri anuale si a stat peste program pt test driveuri si informatii, big up si din partea mea pt el.

acum hai cu pozele :D
 
Avatar utilizator
Razvan-BBY
Subiect Autor
Mesaje: 136
Membru din: 29 Mai 2015, 21:38
Localitate: Valenii De Munte/Prahova

Re: CUPRA Ateca

25 Feb 2019, 12:19

Correct am uitat de ele :D
Imagine.Imagine.Imagine
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Una impreuna :D

Imagine
Now:CUPRA Ateca
Now:Seat Leon Cupra ST 280
Ex :Seat Leon Cupra R 265
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPRA Ateca

25 Feb 2019, 13:25

Sa o sofezi cu placere.
Edit: si sa ne faci un rezumat cu pro/cons.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: CUPRA Ateca

25 Feb 2019, 14:29

Feliciari, Razvane! Mai bine de atat nu se putea :)
Un mare plus si din partea mea pt Dip si pt Gamer ca tin familia unita ;)
 
-Axu-
Mesaje: 55
Membru din: 02 Dec 2018, 15:58
Localitate: Constanta

Re: CUPRA Ateca

25 Feb 2019, 16:46

Felicitari pentru noua achizitie , chiar astazi am vorbit din intamplare cu cei de la Dip si mi s a spus ca au vandut o Ateca Cupra spunandu mi chiar ca e membru club seat asa ca am intrat repede sa vad cine e norocosul :yah e mult mai agresiva pe negru , ai facut o alegere foarte buna .
Seat Leon Cupra 2019 290 DSG Desire Red
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: CUPRA Ateca

25 Feb 2019, 22:55

He he,cum s-au aliniat astrele,pardon cuprele :)
Felicitari pt achizitie,asteptam impresii dupa cate mii km


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

 
exo_luci
Mesaje: 508
Membru din: 08 Aug 2012, 13:28
Localitate: Brasov

Re: CUPRA Ateca

26 Feb 2019, 11:13

Felicitari , faina !

Eram acolo cand au terminat pregatirile pentru livrare!
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA Ateca

26 Feb 2019, 15:26

Negru la negru trage!

Well done Razvan, asa e cand pleci dupa mere si cumperi altceva :))))
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Marcu Andrei
Mesaje: 27
Membru din: 17 Oct 2019, 06:19

Re: CUPRA Ateca

17 Oct 2019, 11:05

salut razvan ma poti ajuta cu mai mute detalii despre ateca cupra pe care o detii.
ms frumos
 
Avatar utilizator
Razvan-BBY
Subiect Autor
Mesaje: 136
Membru din: 29 Mai 2015, 21:38
Localitate: Valenii De Munte/Prahova

Re: CUPRA Ateca

17 Oct 2019, 15:23

Salut,
Cam ce detalii vrei sa stii?
Now:CUPRA Ateca
Now:Seat Leon Cupra ST 280
Ex :Seat Leon Cupra R 265
 
Marcu Andrei
Mesaje: 27
Membru din: 17 Oct 2019, 06:19

Re: CUPRA Ateca

17 Oct 2019, 17:28

daca se poate sa mi spuneti cat de fiabil este motorul si daca ati avut probleme.si cam cat v ar ajunge un schimb de ulei cu filtrele aferente. si daca transmisa este pe lant sau curea.
ms
 
Marcu Andrei
Mesaje: 27
Membru din: 17 Oct 2019, 06:19

Re: CUPRA Ateca

17 Oct 2019, 17:35

intreb pt ca nu stiu nimic legat de motorul 2.0 tsi cupra.cat de ok este turbina pe benzina.are filtru de particule ca la mot diesel.ii trebuie tot asa o regenerare dupa o anumita perioada de timp/ la drum lung este rigida sau se comporta ca un ateca normal. intreb acest lucru pt ca am avut un Subaru xv benzina 1.6.in present detin un leon x perience diesel de 184 cp. si as dori sa achizitionez un ateca cupra.dar nu prea stiu cat de comaoda este la drum lung.schimb ulei si cele necesare costa mai multl decat la un motor normal.

va multumesc.
 
Avatar utilizator
Razvan-BBY
Subiect Autor
Mesaje: 136
Membru din: 29 Mai 2015, 21:38
Localitate: Valenii De Munte/Prahova

Re: CUPRA Ateca

17 Oct 2019, 18:25

Salut,
Motorul este celebrul EA888 care il gasesri in toata Gama VAG, dar cu mici ajustari pe ici pe colo. Nu stiu cum se comporta o Ateca normal dar cupra ateca este o masina normala in modul Confort (nu prea ma omor dupa acest mod, condus o singura data din curiozitate) in schimb in modul Cupra se transforma. Schimb de ulei inca nu este cazul la mine oricum producatorul recomandat Long life, dar fiecare schimb a cand doreste. La break un schimb ma costa cam 600-700lei, banuiesc ca tot in jurul acestei sume. Daca vrei sa achizitionezi ai de asteptat cateva luni bune sau poti sa te orientezi la stock-ul dealer-ului (eu asa am facut altfel inca asteptam). Despre distributie nu stiu de care este, probabil curea. Orice ai Lua neaparat Brembo, panoramica si piele, chiar merita. Spor
Now:CUPRA Ateca
Now:Seat Leon Cupra ST 280
Ex :Seat Leon Cupra R 265
 
Marcu Andrei
Mesaje: 27
Membru din: 17 Oct 2019, 06:19

Re: CUPRA Ateca

17 Oct 2019, 18:41

ms frumos. masina care am vazut o are exact ce ai spus tu. Brembo panoramica si piele. la seat ul meu schimb ulei filtre ulei si comb 1200 de lei.dar este diesel.
multumesc frumos.seara buna

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator