Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Test drive Seat ATECA

29 Iul 2016, 11:16

Colegul Roger a primit invitatia de la un dealer SEAT de aici din BXL de a face un test drive cu Ateca. M-am alaturat si eu la test drive iar masina cu care ne-am jucat era cu motorizarea de varf (190 PS diesel care vine doar in varianta 4x4 - 4Drive si cu cutie DSG) si cu nivelul de echipare de varf, Xcellence.

Prima impresie pe care mi-a lasat-o atunci cand am vazut Ateca a fost ceva de genul "in filmulete parea mai mare", desi stiam ca la lungime e cat o masina din clasa compacta si eram familiar cu forma Tiguanului. Probabil pozele de studio si filmuletele profesionale de la lansare m-au pacalit un pic :)
Pe scurt, impresiile mele despre masina:
- la exterior arata modern, contemporan. la interior este foarte asemanator Leonului 5F, doar ca totul e un pic supradimensionat (pe inaltime cel putin)
- e blindata cu tehnologie, de la kessy la navigatia de 8 inch la camere 360 grade, push to start
- venind de pe Leon 5F cu navi prima generatie de 5.8 inch, cel mai mare plus la Ateca l-am simtit la navigatia mare care e rapida si cu rezolutie marita plus diagonala mare. Like!!!
- si interfata MFD are upgrade fata de Leon 5F
- legat de comportament dinamic: masina nu avea DCC iar jantele erau cele optionale pe 19. peste denivelari suspensia mi s-a parut ferma, totusi la schimbari bruste de directie inaltimea si greutatea masinii genereaza body-roll.
- nu am apucat sa testam in vreun fel 4drive, am vazut doar ca in modul Offroad se decupleaza automat ESPul.
- acea rotita de pe consola centrala e de fapt echivalentul Drive Select de la Leon, eu ma asteptam sa poti face mai multe cu el, gen setari speciale legate de offroad etc.
- scaunele Alcantara mi-au placut ca te tin "ancorat"
- trapa panoramica arata excelent
- volanul este cvasi-similar cu cel de pe Leon, dar pielea imi pare un pic alunecoasa, prefer pielea perforata de pe volanul FRului meu.
- motorul diesel, cutia DSG, sistemul 4x4 si optionalele extra duc greutatea masinii testate de noi undeva la 1650 kg. asta inseamna ca cei 190 cai si 400 Nm chiar si cu DSG care schimba instant nu se simt atat tare. probabil ca sunt invatat si cu comportamentul masinii mele care e mult mai usoara.
- la viteza de autostrada cu sunetul oprit se auzea ceva vajait in zona oglinzilor
- ne-am jucat cu deschiderea portbagajului prin senzor si inchiderea de la buton, e util si interesant
- camera 360 e misto, poti face zoom pe zone, poti genera si o chestie gen 3D view. briz briz dar util pt a nu lovi obstacole ascunse si probabil pt cine o sa faca offroad.

Una peste alta sunt sigur ca modelul va avea succes, totusi eu personal nu ma vad sa renunt la comportamentul dinamic al Leonului pentru extra spatiul si tehnologia din Ateca, tine de nevoi si gusturi.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

29 Iul 2016, 19:27

Fata de ce a sumarizat gamer, nu prea am ce sa adaug. Intr-adevar nici eu nu am fost impresionat de dimensiunile masinii si nu este un model pe gustul meu. De fapt clasa asta nu m-a atras niciodata. Motorul se misca bine in setarea Sport iar suspensia este un pic dubioasa. Nu stiu daca exista pe modelul asta optiunea DCC, motiv pentru care am mers destul de precaut si nu am dus-o in limite extreme pe viraje. Cu siguranta o sa aiba cumparatorii ei si cred ca e interesant sa vedem o comparatie cu varianta de 150 CP.
Asadar asteptam viitorii posesori de ATECA sa ne impartaseasca si ei experientele de la test drive.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

30 Iul 2016, 22:39

Interesant... Cat era pretul modelului de test?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

31 Iul 2016, 00:04

nu am retinut, dar pretul de catalog pt Xcellence 190 4drive DSG e 37690 aici. daca pui trapa camere si alte pachete, navi plus, jante 19 etc, sari lejer de 40
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

22 Oct 2016, 19:04

Luni ma duc sa fac și eu test drive cu Atena motorizare diesel 2.0 echipare excellence ..

Trimis de pe al meu SM-G928F folosind Tapatalk
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

24 Oct 2016, 15:09

astazi m-am dat si eu cu noul Ateca la cei de la EXCLUSIV CONSTANTA
Ateca XCELLENCE 2.0TDI190CPDSG7St&Sp4DR Motorina 2.0l / 140kW/ 190CP Direct Shift Gearbox pret 37000 . am testat masina 35 de minute mers pe portiune de autostrada ovidiu constanta viteza maxima atinsa . masinuta se aseaza forte bine pe sosea , am ramas surprins de greutatea masini , una foarte usoara pentru un suv , am testat toata tehnologia disponibila , masina reactioneaza forte bine la ori ce comanda , ( Adaptive Cruise Control ,,Lane Assist, Traffic Jam Assist + Emergency Assist , Trafic Sing Recongnition etc...) eu unu am ramas multumit de masina , motorul isi face treaba cu brio , mai ales pe modul sport :))) daca ar fi sa imi cumpar as merge dupa bugetul care imi permit pe Ateca Style 1.4 Eco TSI 150 CP DSG7 plus ceva dotari pret total 26000
Ultima oară modificat 24 Oct 2016, 20:40 de către Roger, modificat 1 dată în total.
Motiv: nu ne intereseaza vit max
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
Uomuom
Mesaje: 174
Membru din: 01 Ian 2016, 12:35
Localitate: Bucuresti

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

26 Oct 2016, 18:50

Un review foarte echilibrat. Si eu am fost invitat sa testez Ateca la Metrotehnica bucuresti de indata ce va apare. Asa ca astept semnul lor, asa cum au facut si pt Cupra.
Cu am mai scris in masina mea, si eu sunt foarte multumit de performantele lui FR in 184 cp manuala 6, si nu ma vad renuntand la sportivitate si dinamicitate, doar pt a ma cocotza un pic mai sus. Cum mi-a spus Gamer si Sailboat transmit si eu la ceilalti. DCC ul face toti banii. Cand voi trece pe SUV va fi un Subaru Outback sau Touareg la mana a doua, cu transmisie Torsten.
Leon FR ST, 184 cp, M6.... Drive safe!

 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

27 Oct 2016, 13:31

iar eu trec pe Range Rover cel putin , Jaguar sau Masseratti , Lamborghini sau Ferrari . Normal ca SUV . : )))
momentan ma dau bine cu ce am .
Acum serios pentru viitor ma gandesc la Tesla . e mai mortala ca toate. Chiar si SUV _ :))
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
Uomuom
Mesaje: 174
Membru din: 01 Ian 2016, 12:35
Localitate: Bucuresti

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

29 Oct 2016, 20:50

Range Rover e ok, insa cred ca Ateca va fi in tot genul Tiguanului.... adica total nefolositoare pentru situatiile reale in care se impune prezenta unui 4x4. Iar pe drum bun, prea inalta si grea pentru a te folosi de plusul de tractiune dat de distributia cuplului prin Haldex spre rotile in drept.
Leon FR ST, 184 cp, M6.... Drive safe!
 
Avatar utilizator
matraguna
Mesaje: 72
Membru din: 28 Mar 2013, 11:47
Localitate: Cluj Napoca

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

08 Noi 2016, 13:20

Am facut si eu un drive test cu Ateca 2.0 TDI 190CP Xcellence DSG 4drive. Pot sa zic ca e misto.
- Se simte tractiunea integrala
- Pozitia la drum face toti banii - e altfel, esti sus :)
- Spatiu semnificativ mai mult decat la Leon - n-as fi crezut, tinanad cont ca pe cifre e acelasi ampatament.
- Topview camera e de vis - adio atins borduri
- etc

Minusuri:
- Zgomot motor, dar aici sunt subiectiv fiind fan benzina , avand TSI, nu tractor :P
- Sistemele de asistenta rutiera - din senin zice ca-mi apare ceva imaginar in fata, etc - alea mai bine deloc decat sa te bazezi pe ele
- Consum mare? 7,5 extraurban mers linistit - dar masina fiind in primii 2000 km ma gandesc ca e normal. Sau nu ?!

Per total merita. Acum, intrebarea e cum face fata motorul 1.4 TSI la un asa gabarit 1476 kg? Stie cineva? A condus cineva? E enorm consumul?


Pun si niste poze.






Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Seat Leon FR 1.8 TSI DSG 180CP Universo Black, 2013
viewtopic.php?f=206&t=15969

Seat Leon Style 1.4 TSI 125 CP Black, 2010-2013
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

08 Noi 2016, 15:58

greutatea la modelul 1.4 TSI ar trebui sa fie mai mica. mai ales daca se alege varianta non 4x4. oricum exista si motoarizari cu 110 cai, acolo sunt curios cum se misca masina... probabil foarte incet :) in fine, dar daca ma gandesc, la alte modele gen duster 110 cai e motorizarea de varf (sper sa nu ma insel), si pe strazi ii vad ca se dau zmei.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Test drive ATECA 190 PS 4x4 DSG

03 Mai 2017, 13:26

Mai scriu aici cateva impresii in urma unui test drive mai prelungit, de 4 zile cu un ATECA 1.6 TDI, echiparea Style cu ceva optiuni, gen APS fata si spate, navigatie, front assist, detector de oboseala...etc.
Am parcurs aprox 1600 km intr-un week end prelungit, Bruxelles- Günzburg,eu, nevasta si doi copii mici.
Dpdv spatiu nu am ce comenta, este suficient pentru toata lumea :)
Motorasul asta este destul sprinten si mi-a placut pe autostrada, insa la viteze peste 160 km/h cu vant din lateral, cu sau fara ploaie, cam topaie masina si trebuie aplicate mici corectii la directie. Probabil ca asta este un comportament normal pt un SUV. Nu mi-a placut front assist-ul care facea ca toti dracii in aglomeratia de pe autostrada, unde se mergea bara la bara sau...nu se mergea ;) Beep-uri inutile care mi-au trezit si copii la un moment dat, pana am descoperit cum se dezactiveaza din meniu. In plus, cand intervine front assist pedala de frana are alt comportament, mai violent si franeaza masina mai mult decat as fi dozat eu. Practic a decis in locul meu treaba asta si nu mi-a convenit.
O alta balarie la front assist-ul asta este ca pe timp de ploaie iti da eraore in bord ca e acopoerit senzorul din fata si devine inactiv.
Cu alte cuvinte, nu as vrea sa am asa ceva pe masina si sper ca nu o sa vina Cupra 5F cu asa ceva in standard.
Navigatia standard de pe ATECA este ok, nu prea ne-am imprietenit la inceput, dar pana la urma e misto.
Vine si partea cu detectorul de oboseala care ''m-a prins'' la intoarcere ca eram cam obosit si m-a anuntat. Dupa inca vreo 200 Km iar s-a aprins dracia in bord, dar de data asta nu prea era adevarat. In fine, utila optiunea.
Postez si consumul, in special pt colegul mumus, doctor in '' Fuel Consumption'' - 6.2% . Media a fost aceeasi si la dus si la intors, iar 90% din drum autostrada. In Germania am avut varf de 210 la vale, insa majoritatea timpului am mers cu 140-160.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Test drive Seat ATECA

03 Mai 2017, 13:38

Pare destul de interesanta ca masina de "familie" plina de gadget-uri utile sau, insa totusi e cam balena. Tare curios sunt ce va urma :)

Doctor in fuel consumption =)) Wahaha! Eu zic ca mai bine opreai motorul si incercai sa o impingi iar astfel nu consuma.
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
ToniM
Mesaje: 55
Membru din: 09 Dec 2016, 15:27
Localitate: Cluj Napoca

Re: Test drive Seat ATECA

03 Mai 2017, 14:50

Tind sa cred ca ai omis ceva: era oare 4drive sau nu? In functie de asta, este posibil punte spate sau suspensie independenta, care atrage dupa sine tinuta de drum.
Am avut pe Octavia din 01.2015 1.6tdi cu punte spate, si tot asa, la viteze de peste 160km/h prin Germania avea nevoie de "ajustari".
Cu masina actuala, si suspensie independenta spate, nu am resimtit nimica pana la 180km/h (insa am avut jetbag si 5 persoane + bagaje de schi pt o saptamana, deci nu am incercat mai tare)
Praștia șefei : Seat Ibiza FR 06/2016 1.0 TSI DSG 110ps
Jucăria personală : Seat Ateca Xcellence 01/2017 2.0 TDI DSG 4drive 190ps
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Test drive Seat ATECA

03 Mai 2017, 15:08

Era FWD. Nu cred ca exista AWD pe motorul de 1.6 diesel de 115 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori