Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
andrei.gabriel
Subiect Autor
Mesaje: 62
Membru din: 12 Apr 2016, 12:39
Localitate: Iasi

Ibiza 6J - Schimbare volan

28 Ian 2017, 13:02

Salut,
Neavand volanul din piele am decis sa il schimb cu unul din piele. Am gasit prin dezmembrari un volan de Ibiza 6J 2015 Facelift.
Airbag-ul s-a potrivit pe modelul NonFacelift din 2011.
Necesare:
Bit M12.
Surubelnita dreapta.
Noul volan.
Cheie de 10.

Durata:
10 minute

1. Ca sa evit aprinderea martorului de airbag ( fiindca voi deconecta airbag-ul) am scos borna de - (minus) de la baterie - cheie de 10.
2. Scoaterea airbag-ului. Aici este nevoie de surubelnita dreapta.
a. Am rotit volanul la 90 de grade:


Imagine

b. Acum in spate volanului este o gaura unde se vede cum airbag-ul e prins de volan. Trebuie bagata surubelnita dreapta acolo si impinsa clema de fier in jos, catre pedalier. Atasez poze cu volanul desfacut sa se vada clar unde este prins airbagul.

Imagine.Imagine.Imagine

c. Dupa ce se desface airbag-ul in partea asta se roteste volanul 180 de grade si se reia punctul b.
d. Airbag-ul are o mufa galbena, aceasta iese tragand in sus de clema alba de pe ea.

Imagine.Imagine

3. Scoaterea volanului, se foloseste bit M12 ( sau orice altfel de cheie cu cap M12) Eu am gasit bit M12 de la Yato in bazar si am dat 4 lei pe el.
! Pentru a insuruba inapoi surubul de la volan trebuie ca inainte de a incepe ar trebui marcat surubul sa fie strans la fel cat era si inainte, faceti un reper pe el in functie de mufa airbag-ului.


Imagine.Imagine.Imagine

4. Reluati pasii invers pentru a monta noul volan. Airbag-ul se impinge drept pana suntem siguri ca au intrat cleme ce au fost impinse la pasul 2b.
Legat de strangerea surubului, mare atentie sa fie strans fix cat era si inainte. Normal trebuia folosita o surubelnita dinamometrica si sa fie strans fix cat scrie "la carte".


Imagine.Imagine

Rezultatul:
Imagine
Spor!
Imagine
Ibiza 6J ST 2010

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori