Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Leon 5F - Video pe Media System Plus si Navi

07 Mai 2015, 15:42

Ce inseamna titlul asta? Inseamna ca vrem sa facem asa ceva:
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=a53kSXT9WXk[/youtube]
 
Cum putem sa facem asta?
E simplu! Pe masinile cu MediaIn se poate adauga un iPod, sau un iPhone, care se poate controla din aparat. Din pacate, cablul care vine din fabrica pe Leon nu poate transmite decat informatie audio, parca nici pozele din ID3 nu le preia.
Dar exista la Audi un cablu care poate transmite si video. Asa ca daca avem videoclipuri pe iPhone si folosim cablul de Audi le putem viziona pe ecranul player-ului. Peste tot scrie ca faza asta e compatibila doar cu Navi de la Leon, dar cum aveam acasa vechiul iPhone 4 de 32Gb am zis sa incerc.
 
Pentru asta avem nevoie de:

- un Media System Plus (sau Navi) - functia este deja in aparat, nu trebuie codat
 
Imagine

- Media In - standard pe FR
 
Imagine

- un iPod sau iPhone compatibil - lista completa mai jos
 
Imagine

- un cablu - cel care vine din fabrica pe Leon nu este compatibil
 
Imagine
 
Cablul necesar are codul 000 051 446 M si costa 273 de lei (PBN - 06 Mai 2015)
 
Imagine    Imagine

Pe langa cablu mai avem nevoie de un iPod sau iPhone compatibil. Astea sunt (info luat de aici):
  • iPod Nano 5G with FW 1.0.2 or higher
  • iPod Nano 6G with FW 1.0.0 or higher (no video support)
  • iPod Touch 1G with firmware 3.0.0 or later
  • iPod Touch 2G with firmware 3.0.0 or later
  • iPod Touch 3G with firmware 3.0.0 or higher
  • iPod Touch 4G with firmware 4.0.0 or higher
  •  
  • iPhone 1G with FW 3.0.0 or higher
  • iPhone 3G with firmware 3.0.0 or later
  • iPhone 3GS with firmware 3.0.0 or later
  • iPhone 4G with FW 4.0.0 or higher
  •  
  • iPad with FW 4.2.1 or higher
Nu merge cu iPhone-urile 5 / 5S / 6 / 6 Plus sau cu orice altceva foloseste conectorul Lightning. Si, evident, nu merge in mers.
 
Imagine

Spor la stat in ambuteiaje! De acum, cu putin mai putin enervant!
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
theredexecutioner
Mesaje: 36
Membru din: 28 Sep 2009, 15:47
Localitate: Sebes

Re: Video pe Media System Plus si Navi

09 Mai 2015, 23:53

interesant...dar cu un android cum se poate conecta si reda video?
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Video pe Media System Plus si Navi

10 Mai 2015, 10:16

MediaIn vine cu doua cabluri, unul pentru iPod si unul USB.

Imagine

Telefoanele Android se pot conecta cu cablul USB, la fel ca un stick sau un HDD extern, si se poate asculta muzica de pe ele dar nu pot transmite video, doar iPod/iPhone-ul poate. Ceea ce nu e o mare problema insa.
Poti sa gasesti pe Olx iPod-uri Touch 4Gen de 32 Gb pe la 250-300 de lei - http://olx.ro/oferte/q-ipod-touch-4/?search%5Border%5D=filter_float_price%3Adesc&page=2

O alta idee e sa iei un iPhone 4, care nu e cu mult mai scump, sa bagi in el o cartela cu net (Digi, Orange, ceva) si sa creezi un hotspot wireless in masina. Asa ai si video si retea Wi-Fi in masina independenta de telefonul tau. Si daca te uiti dupa unul spart, ca sunt destule si avand in vedere ca o sa iasa din torpedo doar cand mai pui video-uri pe el, gasesti si mai ieftin. Trebuie sa mearga bine, nu sa arate bine! ;)
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
theredexecutioner
Mesaje: 36
Membru din: 28 Sep 2009, 15:47
Localitate: Sebes

Re: Video pe Media System Plus si Navi

10 Mai 2015, 21:53

ok dar cu asa ceva ar merge?http://m.ebay.de/itm/141591003251?nav=SEARCH

ca sa faci screen mirror la telefon pe display la masina...in sensul ca asa ai putea sa vezi si navigatia pe masina de pe telefon.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Video pe Media System Plus si Navi

10 Mai 2015, 22:56

Mai bine iei Navi System High sau noile unitati ce suporta Mirror Link -Full Link si rezolvi elegant
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Video pe Media System Plus si Navi

11 Mai 2015, 08:25

Pana nu se gaseste o modalitate de a se "sparge" Component Protection nu se pot schimba HU-urile de pe MQB. Adica se pot schimba dar numai cu unele luate de la reprezentanta si pretul este prohibitiv.

Am mai vazut cateva solutii de Screen Mirroring si toate au un mare dezavantaj. Te obliga sa pui telefonul in aceeasi pozitie in care apare pe ecran. Adica imaginea de pe ecran se roteste odata cu telefonul, asa ca acesta trebuie sa stea fix si orizontal. Si poti sa faci asta doar tinandu-l intr-un suport, ori in parbriz, ori in gurile de ventilatie, cum am eu.
Dar daca ajungi sa faci asta e deja cam inutil sa vezi imaginea dublata, si pe ecranul HU-ului, si sa mai dai si o groaza de bani pentru asta...
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Video pe Media System Plus si Navi

11 Mai 2015, 10:59

Auto-rotate-ul se poate bloca la mai toate telefoanele, pe orizontala sau cum vrei tu. Practic daca scoti auto-rotate inainte sa faci mirror link, ar trebui sa-ti rezolve incovenientul cu montatul pe un suport.

 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Video pe Media System Plus si Navi

11 Mai 2015, 11:26

Da, corect, dar solutiile strict de Mirroring nu permit input, adica toate controalele trebuie sa le dai de pe telefon. Pe ecranul HU doar vezi, asa ca tot trebuie sa ai telefonul la indemana si nu stiu ce rost mai are, in cazul asta.

Exista niste cutiute chinezesti care adauga navi pe HU stoc, si permit si control din touchscreen-ul aparatului, dar astea sar de 2.000 de lei si fiabilitatea... na, chinezariile nu au reputatie buna.
Per total, din punctul meu de vedere, nu merita atatia bani.
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Costinelu
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2017, 13:32
Localitate: București

Re: Leon 5F - Video pe Media System Plus si Navi

06 Mai 2017, 19:19

Salutare, se care ca reinvii acest subiect cu o simpla intrebare: A reusit cineva sa faca sceen mirroring doar prin WiFi? Eu am masina 2017 facelift care a venit cu full-link. Este vreo posibilitate sa oglindesc ecranul telefonului pe sistemul multimedia(pentru video bineinteles) trebuie sa precizez ca nu imi pasa de unde controlez touch-ul ori de pe telefon ori de pe multimedia. Intreb acest lucru deoarece am vazut ca gamer555 a spus:
gamer555 scrie:
Mai bine iei Navi System High sau noile unitati ce suporta Mirror Link -Full Link si rezolvi elegant


Deci cum oglindesc ecranul telefonului pe sistemul multimedia?

Imagine

Imagine

PS: Masina inca nu o am in curte, este la reprezentata astept doar programul rabla care incepe pe 15mai. Deci nu am apucat sa fac teste sa vad daca ar merge, dar nu mai rezist pana imi vine si vreau sa aflu. Din cate stiu mirrorlink are doar o interfata speciala pentru niste aplicatii si nu oglindeste ecranul.
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F - Video pe Media System Plus si Navi

08 Mai 2017, 20:14

Full mirroring 1:1 nu depinde de masina ci de telefon. Daca ai un telefon care permite mirroring 1:1 (Sony, HTC) atunci poti vedea pe ecranul masinii si comanda de acolo orice aplicatie din telefon, dar ele se vor vedea doar stind pe loc. Ca sa mearga si in miscare trebuie activat VIM.
Mirror Link pe wifi nu am auzit prina acum dar cred ca Android Auto merge cu OBDeleven.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Costinelu
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2017, 13:32
Localitate: București

Re: Leon 5F - Video pe Media System Plus si Navi

08 Mai 2017, 23:02

Am înțeles cum sta treaba oricum telefonul(LG G4) este compatibil cu mirror link. Deci m-am liniștit cu treaba asta, rămâne sa aștept venirea mașinii și sa testez atunci. O sa revin cu noi informații dacă am reușit sau nu. Mulțumesc de răspuns daddy.

PS: Când am zis de screen mirroring doar prin wifi m-am referit la ceva gen miracast cum este la unele televizoare, proiectoare. Am auzit ca exista ceva adaptor pentru asemenea lucru și de asta intrebam dacă a reușit cineva.
 
Avatar utilizator
Costinelu
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2017, 13:32
Localitate: București

Re: Leon 5F - Video pe Media System Plus si Navi

27 Mai 2017, 17:49

Am luat masina azi și am revenit cu noile informații. Merge perfect cu mirror link orice aplicație, android auto la fel. Eram nerăbdător și nu eram sigur dacă mai trebuie ceva în plus. Rămâne doar sa ii fac o prezentare pe forum :) *
 
vvvvv
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Leon 5F - Video pe Media System Plus si Navi

05 Sep 2017, 09:00

Merge Waze pe mirror link? (am inteles ca noile versiuni ar suporta)
La mine navi-ul are capacitatea tehnica de "mirror link" dar tre' sa platescceva sute de EUR in reprezentanta ca sa-l activeze :| - eram curios in ce masura merita cheltuiala.
 
 
vvvvv
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Leon 5F - Video pe Media System Plus si Navi

06 Sep 2017, 10:37

mersi :)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori