Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15
 
Avatar utilizator
shnel
Mesaje: 201
Membru din: 10 Mai 2009, 18:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alto Syncro Service Seat

15 Feb 2010, 16:37

ok...Multumesc Nicky
__________________________
http://www.globalnetworkassistance.com
Asistenta IT,Retele Structurate TCP/IP si Telefonie,WebDesign, Optimizare SEO,Licente Microsoft Windows si Office
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Alto Syncro Service Seat

24 Feb 2010, 10:07

Am sjuns si eu mai demult pe la acest service.Am avut de revopsit aripa si schimbat bara fata , toate ok pana aici.Problemele au inceput sa apara atunci cand termenul se tot prelungea , in final am ajuns la o luna jumate, cea ce nu mi se pare normal plus ca lucrarea a fost facuta in bataie de joc , vopseaua se vede si noaptea ca nu e aceasi nuanta plus ca m-am trezit cu cu bara ca nu mai e aliniata corespunzator , per total dezamagit.
 
Avatar utilizator
Pite
Mesaje: 91
Membru din: 15 Aug 2008, 09:14
Localitate: Ilfov

Re: Alto Syncro Service Seat

16 Apr 2010, 18:00

Dragilor...tocmai ce am rezolvat cateva probleme la Alto Syncro.Sunt foarte multumit de cum am petrecut ziua acolo.Deci sa incepem.Dupa aceasta iarna care a fost destul de grea zic eu au inceput problemele la masinuta,mai exact au cedat flansele la amortizoare fata.Am mers la Metrotehnica sa remediez problema(de la ei am luat masina si am facut si reviziile tot la ei)domnul Dobre imi spune ca flansele de la amortizoare sunt consumabile si trebuie sa platesc pt aceasta operatie mai exact 150 ron piesa pt ca imi schimba decat pe partea dreapta si 500 de ron manopera dar ca imi face reducere la 50% :tongue ...iti dai seama ce oferta de nerefuzat ,bineinteles ca ii spun ca o sa revin in momentul in care o sa fiu pe deplin hotarat.Scriu pe forum problema si primesc o recomandare de la Matrixu ( sarumana ,dau o bere cu prima ocazie,se stie :cheers ) sa incerc la Alto.
Sun la Alto acum exact o saptamana si fac programare pt azi,intreb daca se schimba flansele pe garantie si raspuns afirmativ.Azi la 08:30 ma prezint la Alto se constata ca intradevar asta e problema si imi schimba flansele pe ambele parti fara sa cer acest lucru.Mentionez ca am stat tot timpul langa mecanic el ma chemat ca nu prea indrazneam ma invatase lectia cei de la Metrotehnica sa stau pe afara :tongue Nu vreau sa se inteleaga ca le fac reclama dar credeti-ma ca s-au comportat exemplar ,adevarul e ca eram cam speriat ce citisem pe forum despre Alto.Cu ocazia asta am facut si o curatare de tamburi spate plus reglat frana de mana testat cu Vas,schimbat bec frana stanga total 70 ron.Am numai cuvinte de lauda la adresa tipului de la programare si a mecanicului,nu dau nume dar daca e nevoie o fac ,deci daca se vrea se poate asa ca de acum incolo ca tot o sa iasa masina din garantie tot la Alto merg.In cazul in care nu aveti masina in garantie sa va schimbe flansele m-am interesat si costa in jur de 400 de ron toata combinatia.vezi topic viewtopic.php?f=35&t=5945&p=169974#p169974
PS Era si colegul nostru de forum Dragos parca ( Max ) la el la birou dar nu am vrut sa apelez la el ,am vrut sa vad daca e chiar asa cum citisem pe forum dar se pare ca ,cel putin pe mine m-au castigat de client.
Ibiza 1.2 70CP Negresa
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alto Syncro Service Seat

16 Apr 2010, 18:55

Eu tot asa am facut dupa ce am cumparat masina de la Metrotehnica si cand mi s-a busit mp3 playerul m-au trimis la Porsche ca ei cica nu se ocupa de asa ceva. Am renuntat de tot la ei cand am vazut ca la Alto ei s-au ocupat de mpe ca garantie desi nu aveam nimic cumparat de la ei.
Nu zic ca e cel mai bun service dar macar sunt oameni mai intelegatori.
Ma bucur ca te-a ajutat sfatul meu.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
Pite
Mesaje: 91
Membru din: 15 Aug 2008, 09:14
Localitate: Ilfov

Re: Alto Syncro Service Seat

18 Apr 2010, 10:36

multumesc inca odata Matrixu sa stii ca berea tot o dau :cheers :cheers
Ibiza 1.2 70CP Negresa
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Alto Syncro Service Seat

27 Iun 2010, 17:59

Zi numele mecanicului!:)
 
geo69
Mesaje: 46
Membru din: 22 Iun 2010, 09:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Service Alto Syncro

13 Iul 2010, 13:45

Tocmai am venit de la Alto service unde am fost cu un Leon pentru o problema in garantie, pe care nu am rezolvat-o bineinteles, dar de la prima ora adica 08.30 meseriasii erau foarte asudati, cred ca nu au facut dus de cel putin o luna, iar cand sa plec de la ei nu am putut sa urc in masina de miros de transpiratie. Mentionez ca masina are 300(trei sute) de kilometri parcursi din care mai bine de 150 de km pe drumuri catre Alto si inapoi. Optati pentru ce service vreti, eu nu am incotro ca am apucat sa cumpar de la ei, am comanda de reparatie pe garantie la ei, ma cheama sa imi verifice defectiunea intr-o sambata, da asa este dar trebuie sa revin pentru ca persoana de la garantii nu e sambata, vin in alta zi cand se constata defectiunea in prezenta persoanei de la garantii, iar azi imi demonteaza masina cu murdarirea si zgarierea corespunzatoare a masinii iar cand sa inlocuiasca piesa defecta constata ca piesa noua sosita dupa nu mai conteaza cate zile, este sparta din cauze necunoscute. Montat la loc, mai putin capacul de la mufa de diagnoza si bonus un aer de nerespirat in masina de am mers cu geamurile deschise . Va doresc mult succes la alte service-uri.

 
Avatar utilizator
jericho
Mesaje: 82
Membru din: 10 Mar 2008, 07:02

Re: Alto Syncro Service Seat

17 Iul 2010, 11:35

daca in urma cu ceva timp eram multumit de ei, de data asta au cam dat-o in bara si nici ca or sa ma mai vada pe la ei... pe parte de service nu comentez in schimb pe parte de programari si comportament fata de client mi-am dat seama ca mai au de invatat. Povestea consta intr-o programare , facuta de acum doua saptamani, pentru revizia de 30k.Fusesem programat pentru "sambata viitoare" fiindca in acea sambata din saptamna cand am facut programarea nu se putea. Astazi m-am prezentat frumusel la o domnisoara(ulterior imi spune ca ea facusesi programarea) si , dupa ce imi face semn cu degetul ca pot sa iau loc (probabil gura si-o foloseste pt lucruri mai importante), imi spune ca, de fapt, programarea este pentru sambata viitoare si ca ea nu greseste niciodata (cu alte cuvinte eu sunt dobitocul). N-am mai insistat, am anulat programarea iar raspunsul a fost "ok,la revedere" (pe tonul acela de "ai liber, poti sa pleci"). Bineinteles ca am plecat (de la ei pentru totdeauna). Le urez mult succes in continuare.

sa va mai povestesc ca mi-au cerut 70 ron ca sa-mi spuna daca imi trebuie sau nu placute de frana!? deci nu manopera pentru inlocuirea lor (aia erau alti bani)....
seat ibiza 2008
 
geo69
Mesaje: 46
Membru din: 22 Iun 2010, 09:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alto Syncro Service Seat

17 Iul 2010, 11:47

Credeam ca doar eu am fost nedreptatit la service alto, dar vad ca se ingroasa numarul celor nemultumiti, pacat ca s-ar putea sa-i afesteze criza intr-un mod ireparabil!
 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

17 Iul 2010, 20:08

Nu va mai duceti la Alto-Syncro pt nimic in lume asta!!

A fost odata un service bun cand era sef de service Mihai B.

De cumparat masina se poate ca doar din aceleas fabrica ies aproape toate masini dar de service sau alte servici pe care le propun sunt varza si nu merita bani vostri.

Ciao
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
geo69
Mesaje: 46
Membru din: 22 Iun 2010, 09:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Service Alto Syncro

22 Iul 2010, 17:17

Azi 22.07.2010 am rezolvat problema pe garantie la Alto, cu sprijinul si implicarea directa a sefului de service dl. Catalin Balaban, a fost greu pentru cei din service, dar pot spune ca acum au dat dovada ca se pot ocupa cu profesionalism occidental de o masina aflata in garantie. Tin sa le multumesc de aceasta data pentru ce au putut sa faca astazi, intregii echipe de la service Alto si ii rog sa procedeze astfel cu toti clientii care le trec pragul, sa nu dezamageasca pe nimeni daca vor sa fie respectati si apreciati.
Sa auzim numai lucruri bune despre Alto!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

16 Sep 2010, 21:53

jericho scrie:
Astazi m-am prezentat frumusel la o domnisoara(ulterior imi spune ca ea facusesi programarea) si , dupa ce imi face semn cu degetul ca pot sa iau loc (probabil gura si-o foloseste pt lucruri mai importante), imi spune ca, de fapt, programarea este pentru sambata viitoare si ca ea nu greseste niciodata (cu alte cuvinte eu sunt dobitocul).


Intr-adevar, aici ai dreptate. Doamna respectiva, consilierul de serivice de la Alto are o atitudine cam aroganta ...nu esti primul pe care-l aud si cu siguranta nici ultimul. Noroc ca sunt pe acolo baieti care desi teoretic nu ar avea nici o treaba cu partea de service, sunt foarte binevoitori si saritori si pe partea de service. Eu spre exemplu, am luat masina de la Felix si dupa primul contact avut cu d-na de la service n-am vrut sa mai aud de dansa, asa ca acum ma adresez catre Felix cu tot ce tine de masina asta si omul ma ajuta de fiecare data prompt si binevoitor. Tot respectul pt Felix Crisu, un om de nota 10. La fel si pt Cristi (directorul de vanzari), Adi de la reparatii caroserii si Dl. director de service. Ei chiar formeaza o echipa frumoasa!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
jericho
Mesaje: 82
Membru din: 10 Mar 2008, 07:02

Re: Alto Syncro Service Seat

03 Oct 2010, 13:19

da, mi-a mai spus un cunoscut ca domnisoara e oaia neagra p-acolo dar, in cazul asta, s-o tina inchisa prin vreun birou p-acolo, sa n-o mai lase in frontdesk fiindca isi pied clientii... eu, cel putin, n-am mai calcat pe la ei si nu eram client de ocazie, pana atunci fusesem mereu numai la ei... dar, ma rog, fiecare stie ce are-n ograda si daca nu e nimeni mai bun decat acea persoana de sex feminin de pus in fata clientului, e alegerea lor pe care eu o respect nemaiducandu-ma la ei...
seat ibiza 2008
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

01 Noi 2010, 11:47

Sati linistit ca pana la urma cred ca d-na e raul cel mai putin rau de acolo. M-am lovit de probleme de garantie cu ei de curand. Dumnezeu cu mila! Ca probleme de garantie ti le rezolva doar daca sunt chestii simple. In rest daca ai probleme mai grave (cum au eu cu volanta)..la revedere! Ce mai enerveaza cel mai tare e ca ei nici macar nu vor sa inceapa procedura de garantie! Eu am reclamat posibil defect la volanta inca de cand am cumparat masina de la ei (avea 5.500km sia fost de test drive la ei) si am primit asigurari ca pana ajunge masina sa iasa din garantie, or s-o rezolve! Ca sa aflu ulterior ca cu cat fac mai multi km cu atat sansele de a o mai schimba pe garantie scad fiind considerata consumabila dupa un anumit nr. de km!! Deci ma abureau cu buna stiinta! Acum, la a doua revizie iar am semnalat problema si iar au plimbat-o. Pana la urma omul lor de garantii probabil deranjat de insitenta mea de a rezolva problema ce-mi zice: "Dom'le atata timp cat dvs. ati tot reclamat defectul iar noi in urma expertizei spunem ca piesa e ok si scriem asta in calculator, Porsche Romania vede asta si considera nefondata reclamatia" Asta in conditiile in care mie verbal mi-au recunoscut ca volanta e defecta!!! Dar in calculator ei scriu cu totul altceva! Deci eu sunt fraierul. Ca sa nu mai spun ca m-au cam luat si la misto cand am spus ca ma duc la OPC. Au tinut sa-mi precizeze ca daca masina nu e inscrisa pe persoana fizica degeaba ma duc la OPC pt ca OPC se ocupa doar de reclamtiile personelor fizice (masina e in leasing).
A, si inca ceva: chiar daca as ajunge sa mi se aprobe schimbarea volantei pe garantie, ei nu suporta decat volanta! Restul kitului de ambreiaj cade in sarcina mea! Pt ca e considerat consumabil.
Alta "explicatie" care mi s-a dat a fost aceea ca directorul de service e fiul patronului, si ca ei simpli angajati nu au cum sa ma ajute. :ogre:

Nici in lanturi nu cred ca mai calc vreodata in service-ul de la ei! Pacat, pt ca au la vanzari cateva persoane foarte inimoase! Pacat ca service-ul isi bate joc si de munca lor si de clienti! Sper sa-mi dea ocazia sa rectific cele de mai sus si sa-mi vad problema rezolvata, desi la cum am vazut ca se misca lucrurile mai degraba are sanse Vergil Hancu sa prevada un cutremur exact!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
jericho
Mesaje: 82
Membru din: 10 Mar 2008, 07:02

Re: Alto Syncro Service Seat

05 Noi 2010, 20:41

imi pare rau sa aud ca nu ti-a rezolvat problema inca... e frustrant sa ai probleme in garantie si sa te abureasca asa... zilele astea o bag la vopsit pe casco, am vreo doua zgarieturi dar o sa ma duc la metrotehnica, cel putin acolo e mai scump dar macar nu s-au purtat niciodata urat sau cu superioritate...
seat ibiza 2008
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori