Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

24 Noi 2010, 10:11

Spuneam ceva mai sus ca dupa ce am dus-o la revizie la Alto, nu mi-a mai functionat tempomatul. I-am facut o diagnoza in urma careia se observa faptul ca ECU vede pedala de ambreiaj ca fiind calcata in permanenta si de aceea nu da voie tempomatului sa-si intre in functiune. S-a suspectat defect al senzorului pedalei de ambreiaj. Bun, o duc la Metrotehnica pt remediere si ma suna oamenii de acolo ca sa-mi spuna ca au gasit "buba": siguranta SB22 (responsabila pt senzorul pedalei de ambreiaj si aflata in compartimentul motor) lipsea cu desavarsire!!! Ce-au cautat cei de la Alto acolo nu pot sa inteleg! Ok, ca au cautat e una, dar sa ma lase efectiv fara siguranta e incredibil... Ar trebui sa va mai vedeti lungul nasului domnilor de la Alto pt. ca altfel, la arogante nu va intrece nimeni!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

24 Noi 2010, 19:06

da nu inteleg de ce te mai duci la ei... garantie ti o ofera orice dealer seat pana la urma.
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

25 Noi 2010, 10:05

Pai nu ma mai duc la ei. Am si zis: reparatia tempomatului a fost facuta la Metrotehnica unde de altfel o sa ma si duc de acum incolo.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

25 Noi 2010, 13:38

In pozele de mai jos va prezint filtrul meu de aer inlocuit la revizie, in urma cu fix 1 luna si 1.000km. Voua vi se pare filtrul asta unul ca fiind unul care are fix 1 luna de zile si 1.000km parcursi?
Dupa cum se vede nu este nici macar de origine. Este o marca buna, dar nu este piesa OEM asa cum ar fi trebuit sa fie pusa pe o masina aflata teoretic in garantie..

Imagine Imagine Imagine Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

07 Dec 2010, 00:10

Saptamana trecuta am reusit in sfarsit sa schimb volanta cu ajutorul Metrotehnica carora le multumesc pe aceasta cale. Cat despre Alto Syncro care mi-a vandut masina si apoi cand am avut probleme m-a flituit..ce sa zic..acum in prag de sarbatori le doresc toate cele bune. Pt. mine acest nume e un capitol incheiat. Important e ca am reusit intr-un final sa-mi rezolv problema . Mai departe..fiecare poate sa traga concluziile din experienta mea cu dansii
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
bsilviu
Mesaje: 3
Membru din: 29 Noi 2010, 10:48
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

07 Dec 2010, 11:28

Am fost recent la ALTO pentru schimbul distributiei(curea,pompa de apa+curea ,intinzator,fulie alternator) la un Toledo pe care il am de 2 saptamani.
Dupa ce am citit toate posturile de aici referitoare la Alto,Metrotehnica si PBV pot spune ca balanta atarna catre Metrotehnica,insa dupa ce i-am sunat pe fiecare in parte si mi-au prezentat ofertele,cei de la Alto au avut de departe cel mai convenabil pret (diferenta de 500ron fata de Metro) motiv pentru care am si optat pentru ei.
Per total nu imi pare rau ca i-am ales :
-mecanicii aveau experienta, au lucrat curat,cu rabdare si mi-au mai rezolvat si cateva maruntisuri pe la masina care nu erau prevazute in lucrare;chiar au avut rabdare sa mai imi explice si cate ceva pe la motor avand in vedere ca nu sunt foarte priceput in mecanica :newb: .Motorul se aude mult mai bine acum,nu mai are nici un huruit sau orice alt sunet nelalocul lui si pot spune ca trage mai bine masina.Am mers 50 de km de cand am scos-o din service si sunt extrem de incantat de cum se comporta :drive .
-baietii de la consultanta au fost foarte de treaba si in special dl Bogdan Tuinete care s-a ocupat de mine cat am fost pe acolo
-a fost si o parte neplacuta in toata afacerea si anume la final mi-a mai fost umflata factura fata de ce vorbisem initial,lucru de care pot spune ca ma asteptam ca doar suntem in Romania,tara unde toata lumea vrea sa te faca de bani incepand cu vanzatoarea de la paine si pana la gabori sau medici .Dupa ce le-am explicat ca nu toate costurile sunt justificate au mai taiat din ea dar tot am platit mai mult cu 100 de ron.Explicatiile pentru astia 100 ron au fost diverse dar am lasat-o asa
=======================
Seat Toledo 1M 1.9 TDI 130cp
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

07 Dec 2010, 12:00

Acolo nu neaparat mecanicii sunt problema....Pestele..stii vorba aia
Probabil ai fost la primul contact cu ei..client nou, etc. era normal ca oamenii sa se comporte ok cu tine macar prima data cat sa te "agate". Dar..hai sa ne mai auzim si dupa ce o sa mergi la ei si a doua oara si a treia oara, etc.
Legat de preturi..exista diferente mari uneori intre dealeri la partea de service de la o lucrare la alta, in sensul ca unii fac anumite opertaiuni mai ieftin decat altii si viceversa.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

07 Dec 2010, 21:57

@bsilviu : Oricum, f ciudat ca primul tau post pe forumul asta lauda Alto Syncro !!
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
bsilviu
Mesaje: 3
Membru din: 29 Noi 2010, 10:48
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

08 Dec 2010, 00:11

@cowboy
Ai dreptate,fiind primul contact cu ei si vrand sa ma castige ca si client e si normal sa se comporte ok.Plus ca nu am apelat la ei cu o garantie care sa necesite din partea lor niste costuri suplimentare sau ceva...

@malaciuca
Vreau sa clarific putin:nu este neaparat o lauda pentru ca dupa cum ai vazut in postul meu nu a decurs totul chiar perfect,insa per total am fost multumit atat de comportament cat si de reparatie.In plus este clar ca fiecare dintre cei 3 dealeri au probleme tinand cont de experientele prezentate de restul pe aici dar pot spune ca am fost unul dintre norocosii care nu au avut parte de ele,sincer era chiar nasol daca aveam complicatii la o lucrare cum e schimbul distributiei..
Deci stai linistit ca sunt genuine si nu am nici un interes sa fac reclama unuia sau altuia,am vrut doar sa povestesc experienta mea poate le prinde bine si altora...
=======================
Seat Toledo 1M 1.9 TDI 130cp
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alto Syncro Service Seat

08 Dec 2010, 11:00

Sincer eu mi-am facut toate reviziile de cand am luat masina la ei. In proportie de 90% sunt multumit. Eu stau mereu langa masina si ma duc tocmai pentru acest "feature". Pana acum pentru mine a fost cel mai ok service.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

08 Dec 2010, 11:27

Si eu sunt multumita de ei...am mai avut unele probleme insa important este ca s-au rezolvat :) in continuare merg numai acolo pentru revizii/verificari etc. :hi
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

08 Dec 2010, 13:04

Bine ca mai sunt si oameni multumiti de ei. Eu unul dupa cum am spus nu mai calc acolo. E penibil si enervant ca ei care mi-au vandut masina sa ma flituiasca cand a venit vorba de garantie, dar in schimb sa mi-o rezolve alt service de reprezentanta care la urma urmei nu aveau nici o obligatie sa ma ajute si cu toate astea au facut-o!
Al doilea motiv pt care nu mai calc la ei este tonul si atitudinea unor persoane de acolo. Si faptul ca in momentul in care colegul lor de la vanzari care mi-a vandut masina incerca sa ma ajute cumva cu garantia, l-au amenintat sa-si vada de treaba lui, sa-si tina gura si sa nu ma vorbeasca cu mine. Urat!
Iar al treilea motiv care pt mine a fost cireasa de pe tort, este faptul ca desi masina este in garantie, la ultima revizie facuta la ei, toate filtrele care mi-au fost puse pe masina au fost aftermarket! Daca as fi facut eu acest lucru si m-ar fi gasit la revizie cu filtre aftermarket...imaginati-va ce impact ar fi avut asupra garantiei masinii. Asa ca..a trebuit sa ma duc frumos in alta parte si sa cer sa mi se puna filtre originale. Alti bani, alta distractie.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

08 Dec 2010, 23:07

Alto syncro este o masina de tocat bani la greu ca orice alta reprezentanta Seat, Vw, etc... cand o sa va dati seama cat de ieftin sa faci revizie de unu singur, nu sa aveti aceeas parere cu siguranta!

Iar cand vine vb de schimb pe garantie, apar discutie si supararii. Cand atunci era sefu de service Mihai Barbato si consilierul Adrian Baciu, mergea treaba eXcelent! Iar cand a aparut afacerea de familia fie care a inceput sa traga in spre el tot ce a putut, ma refer la beep aia de costin si beep lui Adrian (nu mai stiu numele de familie).

MA REPET INCA ODATA, ALTO SYNCRO ESTE UN SERVICE UNDE SE FAC MULTE MANARII SI VB IN CUNOSTINTA DE CAUZA!

Intreabatil pe Cowboy, saracu ce a patit si cat timp a pierdut prin servicul ala!

Va doresc succes in continuare cu Alto Syncro.

PS: Sunt si alte servisuri in afara de reprezentante care fac treaba mult mai bine si e si mai ieftin!
Ultima oară modificat 06 Feb 2011, 21:57 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: beep limbaj
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

09 Dec 2010, 10:27

Culmea e ca eu la inceput aveam o impresie foarte pozitiva despre ei (pt ca am lucrat mult timp cu cealalta firma a lor: Avia Motors, detinand si o Skoda). Ulterior cand am vrut sa cumpar masina aveau in stocul lor din vama 2 Leon-uri cu motorul pe care-l vroiam eu, + masina lor de drive test pe care mi-o tot ofertau. In fine, am solicitat sa-mi faca rezervare pe una din masinile din vama iar eu incepusem deja demersurile pt leasing pe masina aia. Cand m-am dus cu actele la ei mi-au spus ca masina nu mai e..ca le-a "luat-o" Porsche. Deci nu mi-au sus absolut nimic decat cand am ajuns la ei la sediu!! Am zis..ok..refac actele pe cealalta masina ramasa. Mi-au spus ca nici aia nu mai e. Singura ramasa..evident cea de drive test. Mi-au mai spus ca e ultima ocazie de masina cu motorul asta ca deja a aparut 1.6TDI si 1.9TDI nu se mai poate aduce. Ceea ce s-a dovedit a fi la acel moment o mare minciuna!
Am luat-o pe cea de drive teste si dupa 500-600km au inceput problemele cu volanta si garantia. Restul detaliilor le stiti. Tot ce pot sa va spun e ca nu am fost tratat cu atata sictir si aroganta in viata mea pe nicaieri. Cred ca este si vina mea ca m-am purtat cu prea mult bun simt fata de ei...
Stilul "smecheresc" pur romanesc de a incerca sa te intoarca sau fraieri pe toate partile le este caracteristic.
Retineti un lucru: sunt "painea lui D-zeu" cu clientii atata timp cat clientul nu are o problema sau nu intra in contradictie cu ei, pt ca din momentul ala veti vedea o cu totul alta fata. Cine nu crede se va convinge pe propria piele (sper sa nu fie cazul pt ca nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu cu ei!)
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
sefurom
Mesaje: 35
Membru din: 05 Aug 2008, 21:12
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

30 Ian 2011, 09:49

eu am mers la Alto aproape la tote reviziile si la diverse interventii. Pe masura ce trece timpul am observat ca serviciile lor s-au degradat .Si nu inteleg de ce? Ba chiar isi permit sa minta clientul in fata cu o impertinenta de nedescris.mie mi s-a intamplat. Asa ca ii dau dreptate lui" cowboy". Alto nu mai e ce a fost.
P.S.: cei care stiti niste service-uri (nu reprezentante) profesioniste in afara de ce avem noi aici pe forum va rog sa le comunicati.As fi interesat macar pt revizii.
Seat Altea 1.6
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori