Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
tali3anu
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 06 Feb 2010, 02:28

Leon 1P - Demontare fete usi

06 Feb 2010, 02:57

Am si eu aceasta nelamurire, am incercat sa scot fata de usa din spate dar nu am reusit. Ideea este ca mi-sa cojit butonul de la geamul din spate datorita desteptilor de la spalatoria auto si as vrea sa il inlocuiesc asta daca voi reusii sa il scot pe cel vechi...
 
Avatar utilizator
HoodinY
Mesaje: 207
Membru din: 11 Mai 2009, 17:00
Localitate: Bucuresti

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

06 Feb 2010, 19:00

Pentru a scoate fata de usa, va trebui mai intai sa scoti fata "manerului" de la usa, care se scoate prin simpla tragere.
Aceiasi problema o am si eu cu butoanele. Cat te costa schimbarea lor?
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

06 Feb 2010, 19:14

Am si eu problema asta!
Stiti cumva codurile acestor piese?
 
tali3anu
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 06 Feb 2010, 02:28

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

06 Feb 2010, 20:12

deci trebuie sa demontez capacelul de unde se deschide usa sau maneru de care tragi cand o inchizi pt ca manerul l-am scos si nu am inteles deloc cum si ce treebuie sa desfac :) eu ma gandeam la vopsirea lui pt ca functioneaza perfect nu are rost sa il schimb doar ca arata nasol
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

06 Feb 2010, 21:22

Ce masina ai? Ca o sa iti explic eu cum sa demontezi butonul de la geamuri
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
tali3anu
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 06 Feb 2010, 02:28

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

06 Feb 2010, 21:44

leon 1p 2.0 fsi :p
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

07 Feb 2010, 12:54

Probabil ca stii ca e ideal ca iarna sa nu demontezi chestii de plastic de pe masina decat daca ai un garaj, locatie incalzita. Din cauza temperaturilor scazute, plasticul e contractat si e fi foarte casant. Asta asa, ca un disclaimer..

Pt. Leon 1P..Ca sa ajungi la butonul de geamuri, nu e necesar sa demontezi toata fata de usa..Operatiunea presupune doar indepartarea partii exterioare a manerului interior (Atentie, nu cel care elibereaza incuietoarea, ala de care tragi sa inchizi usa) cu ajutorul unui trim tool sau o surubelnita. Se trage efectiv, nu e prinsa in nici un surub. Nu te speria daca face zgomote ca si cum s-ar rupe.

Imagine


Pentru cei ce vor sa demonteze fata de usa cu totul (desi nu recomand, pt. ca se pune foarte greu la loc, plus ca exista sanse sa inceapa sa scartiie toate alea daca nu strangi suruburile la un anumit moment de cuplu - 4nm, parca), procedura continua cu:

2. Se indeparteaza cu ajutorul unui trim tool sau cu o surubelnita lata partea centrala a panoului usii (cea acoperita cu material).
3. Se indeparteaza capacul difuzorului (ca si la precedentele elemente, se trage de el).
4. Se desfac suruburile de la mecanismul de deschidere a geamului. Daca nu sunt vizibile, geamul se coboara aprox la jumatate.
5. Se desfac suruburile care tin panoul usii (vreo 6, parca) si se scoate panoul prin ridicare si extragere.
Atentie! Pt. scoaterea panoului trebuiesc demontate si suruburile care tin incuietoarea.
La fel, mare atentie la macaraua de la geam si la unitatea electronica care contine si motorul pt. geamurile electrice.

E mai bine sa mergeti la un profesionist sau la service pt. operatiuni pt. care nu aveti sculele sau cunostintele necesare. Multe lucruri pot merge prost si puteti deteriora anumite elemente "pe gratis"..

Spor la treaba! :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
tali3anu
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 06 Feb 2010, 02:28

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

07 Feb 2010, 14:47

ok,voi face niste poze pt ca am demontat manerul. :D dar nu am avut nici cea mai mica idee cum sa demontez butonul pentru geam. Deci daca nu e necesar sa demontez fata de usa nu ma bag la asa ceva eu doar vreau sa scot butonul. tx pt informatii si sper sa ma ajuti putin mai detaliat cu butonul,revin cu poze.
 
tali3anu
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 06 Feb 2010, 02:28

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

07 Feb 2010, 18:17

Am desfacut manerul fara probleme numai ca de aici pentru a scoate butonul mi-sa parut inginerie nasa :) am atasat poze poate ma indrumati pasii urmatori :D
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

07 Feb 2010, 18:57

Un pas urmator: scoate si partea textila, ca aici:
http://www.fullcustom.es/data/car_leon_ ... eon-ii.pdf
 
tali3anu
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 06 Feb 2010, 02:28

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

07 Feb 2010, 19:08

am inteles, mii de multumiri voi scoate si partea textila si dupa aia ma joc cu butonul :)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

08 Feb 2010, 09:30

Poti sa scoti si partea textila, cum a spus Roger, sau poti sa scoti direct partea de plastic cu foruma triunghiulara in care e incastrat butonul.
Tragi de ea in sus si iese fara nici un fel de problema.

Ti-am "desenat" putin sa iti dai seama..


Imagine

Si inca o poza cu toate componentele panoului de usa. Imaginea e pt. Altea, am postat-o ca sa-ti faci o idee cum arata. La Leon difera doar forma elementelor, conceptul e identic.


Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
HoodinY
Mesaje: 207
Membru din: 11 Mai 2009, 17:00
Localitate: Bucuresti

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

08 Feb 2010, 09:36

Mai bine procedezi cum a zis ghita_celofan. Nu incerca sa scoti partea textila, clemele in care sta prinsa sunt foarte sensibile si risti sa le rupi. Eu am patit-o, am ramas fara vre-o 2 cleme si acum nu mai sta bine prinsa... :(
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

08 Feb 2010, 11:41

Removal Front Doorpanels Seat Leon 1P
http://www.seat-online.nl/admin_prive_f ... ak/dpf.pdf

Removal Rear Doorpanels Seat Leon 1P
http://www.seat-online.nl/admin_prive_f ... ak/rdp.pdf

Am spus de partea textila in ideea in care ar iesi mai usor acel triunghi.
 
tali3anu
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 06 Feb 2010, 02:28

Re: Cum demontez fetele de usi de la leon?

09 Feb 2010, 14:26

hai ca am inteles Multumesc Roger pentru link-uri si voua pentru sfaturi. Din cate inteleg partea care are butonul cu geamul este separata si se poate da jos fara a scoate fata de usa.
Trebuie sa scot surubul in care e prinsa
Dupa care trag de ea in sus
Iar triunghiul mic in care e prins butonul are niste cleme si pur si simplu il scot de acolo.

Wish me luck!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori