Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Subiect Autor
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Schimbare becuri bloc optic haion Leon 1P

13 Mai 2017, 20:49

Salut,

Poate va fi considerat un topic banal dar m-am gandit ca s-ar putea sa-i ajute pe posesori.
Aveam mai de mult timp in bord aprins un beculet galben si asta insemna bec ars pe undeva asa ca azi m-am apucat de verificat si am constatat ca becul pentru pozitie din blocul optic de la haion de pe partea cu soferul era ars. Scrie si in manual dar mai spun si eu aici ca pe haion pe partea soferului avem becul de pozitie si cel de ceata iar pe partea pasagerului din dreapta avem pozitie si marsarier.
Nu aveti nevoie de scule.

Deci sa incepem:

1. Se scoate capacul negru din plastic introducand degetele in locas si tragand de el, iese destul de usor.

Imagine

2. Ca sa scoateti suportul cu becuri strangeti clemele in sensul indicat de sageti si apoi trageti de el.

Imagine

3. Optional puteti sa scoateti si mufa de la suport tragand pur si simplu de ea, va ajuta sa schimbati mai usor becurile.

Imagine

4. Asa arata suportul cu becuri demontat de pe haion:
a) Cel mic marcat cu verde reprezinta pozitia W5W(pe acesta a trebuit sa-l schimb).
b) Cel mare marcat cu albastru reprezinta lampa de ceata P21W.
Imagine

5. Cum le inlocuiti:
a) W5W trageti pur si simplu de el cand il scoateti si invers cand il puneti pe cel nou.
b) P21W pe acesta ca sa-l scoateti apasati in interior, rotiti spre stanga si apoi trageti si operatiunea inversa cand il puneti pe cel nou.

6. Dupa ce ati pus becurile noi pe suport urmati pasii invers procesului de la demontare.

Succes!
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori