Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Subiect Autor
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Inlocuire stergatoare Leon 1P

13 Mai 2017, 19:51

Salut,

Am incerca sa schimb lamele stergatoarelor originale care au echipat masina din fabrica deoarece nu fusesera niciodata schimbate.
Greseala pe care am facut-o este ca am comandat refill-urile 1K0 955 429 B fara sa verific lamele de pe stergatoarele stoc si surpriza lamele stoc difera de cele cumparate in sensul ca partea de sus este integrata in cea de jos si nu este separata ca la celelalte stergatoare. O sa va exemplific in poze ceea ce vreau sa spun.
In prima poza StockvsRefill am marcat cu rosu partea de sus de care spuneam iar cu verde este lamela de rezerva, se vede clar diferenta dintre ele.
M-am chinuit si am demontat primul stergator dar din pacate l-am facut bucati deoarece nu ma asteptam sa gasesc alt tip de lamela. Probabil ca daca m-as fi chinuit un pic as fi reusit sa-l asamblez cu rezerva dar ar fi aratat nasol fara partea de sus asa ca m-am dus in magazin si am luat 2 stergatoare Valeo in ambalajul acela verde cu alb si le-am montat fara probleme.
Spre fericirea mea se pare ca voi putea folosi refill-urile cumparate pe stergatoarele Valeo cand vor ceda lamelele la ele.
Asa ca aceste refill-uri 1K0 955 429 B nu s-au potrivit la Leon-ul meu desi am vazut ca la alti colegi de pe forum s-au potrivit.


Imagine


Imagine


Imagine
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori