Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Leon 1P / Altea 5P - Sistem monitorizare presiune pneuri

07 Aug 2016, 15:18

La toate modele de pe platforma, monitorizarea presiunii in pneuri se face prin intermediul senzorilor ABS. Unitatea ABS masoara numarul de rotatii de la fiecare roata, astfel cand sesizeaza diferente de rotatie in afara unor parametri prestabiliti presupune ca roata respectiva nu mai are presiunea necesara si aprinde un martor luminos in ceasurile de bord insotit de un semnal auditiv.

Primele modele (Altea 2004 si Leon 2006), in echiparea Reference nu aveau din fabrica sistemul. De la versiunile Stylance, monitorizarea presiunii in pneuri venea standard.
Partea buna e ca retrofitul respectiv e foarte usor de realizat, toate unitatile ABS suporta respectiva functie.

Piese necesare:
- buton SET
Imagine
- conector buton
- cablaj
- codare VCDS (sau alta interfata de diagnoza)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
GeorgeABX
Mesaje: 16
Membru din: 10 Sep 2021, 14:26

Re: Leon 1P / Altea 5P - Sistem monitorizare presiune pneuri

14 Noi 2023, 13:07

Stiu ca au trecut aproape 10 ani de la post, dar am o intrebare legata de asta. La altea 5p a tatalui meu, are butonul si cablajul corespunzator, dar totusi cand pui contactul nu se aprinde acel martor de presiune pneuri, si nici nu face nimic butonul. La leonul meu 1p, chiar daca e din 2006, merge si functioneaza chiar bine aceasta dotare. Crezi ma poti ajuta sa o fac sa mearga si la altea?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon 1P / Altea 5P - Sistem monitorizare presiune pneuri

15 Noi 2023, 08:21

Trebuie verificat in prealabil care e problema si ce anume nu functioneaza. Verifica cu un soft de diagnoza.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
GeorgeABX
Mesaje: 16
Membru din: 10 Sep 2021, 14:26

Re: Leon 1P / Altea 5P - Sistem monitorizare presiune pneuri

15 Noi 2023, 08:29

Și pe ce anume canal ar trebui să mă uit? La o diagnoza completa, am multe probleme pe mașină respectiva dar sunt legate de altceva, de broasca de la șofer, airbag etc
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon 1P / Altea 5P - Sistem monitorizare presiune pneuri

15 Noi 2023, 13:49

Nu stiu sa iti spun din cap, depinde ce soft de diagnoza folosesti. Verifica in prima faza daca butonul functioneaza efectiv, daca firele sunt ok, verifica daca nu cumva e intrerupta conexiunea cu modulul ABS etc, etc..
Nu poti afla exact problema fara sa incepi sa verifici toate componentele ce se pot defecta.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori