Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Leon 1P / Altea 5P - Lumina ambientala Audi Style

24 Mar 2016, 23:02

Cautam de ceva ani o solutie pentru lumini ambientale. NU ma incanta benzile de leduri, tuburi fluorescente si alte minuni tehnologice. Imi place mult sistemul de iluminare ambientala de la Audi.
Dupa ceva documentare, am ales solutia de pe Audi A8 8E, insa folosit pentru a ilumina spatiul de depozitare din usi (buzunarele usilor) . Am ales sa folosesc ledurile astea:

Imagine

Sunt folosite pe mai multe modele de fapt, le si cumparasem odata cand vroiam sa instalez lumini in manerele de deschidere (proiect abandonat, pentru ca nu se potriveste curbura de la conductorul optic de Touareg 7L pe manerul de SEAT Altea / Leon)

Imagine

Dupa ce am testat ledurile cu cod de Audi mi-am dat seama ca nu prea lumineaza intens ca atare, nefixat in conductorul optic. Arata ceva de genul (poza nu e foarte sugestiva, insa nu era intensitatea pe care o cautam)

Imagine

Asa ca am decis sa folosesc niste leduri cu PN SEAT (5P) si holdere la fel, de SEAT. Codul se vede in poza. Partea proasta e ca mizeriile astea sunt extrem de scumpe. PEste 120 de lei / bucata la dealer. Asa arata:

ImaginexImaginexImaginexImagine

Le-am fixat pe partea interioara a manerulul usii. Nu mai stiu exact ce diametru avea freza pe care am folosit-o. Cert e ca suportul are o protuberanta, iar slitz-ul pentru asta a trebuit sa il fac cu un cutter. Ceva de genu' :

ImaginexImagine

Rezultatul e asta:

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine

Se pot folosi si holdere de BMW, pentru fixarea in unghi de 45.

ImaginexImagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator