Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Altea / Toledo 5P - Rear Seat Entertainment

12 Noi 2015, 19:50

Pachetul respectiv a fost disponibil pe Altea 5P incepand cu 2007 si costa in jur de 400 de euro.

Imagine

Piese necesare:

- rama fixare ansamblu RSE. Rama nu se mai gaseste ca si reper separat din 2010, vine doar impreuna cu tot plafonul interior.

ImaginexImagine

- ansamblu RSE, cu spatii de depozitare, monitor TFT si cablaj.

ImaginexImagine

- plafon interior cu decupaj pt. rama fixare.

E foarte scump si cum ziceam mai sus, vine cu tot cu rama. Eu am luat de la dezmembrari un plafon si l-am decupat singur.
Problema la plafonul standard e ca rama de fixare are o portiune mai lata intre oglinda interioara si sistemul RSE. Si portiunea aia ramanea libera, neacoperita de material textil. Asa ca a trebuit si aia bricolata. Am taiat suportul in care se fixa ornamentul oglinzii interioare si l-am fixat pe plafon, apoi, din aproape in aproape, am modificat rama RSE ca sa se potriveasca perfect.

Diverse etape in procesul de fixare a unitatiii RSE:

Plafonul standard:
ImaginexImaginexImagine

Plafonul standard decupat si cu sistemul fixat pt. proba:
ImaginexImaginexImagine

Ulterior a trebuit modificat distantierul de polistiren si marcate locurile de fixare a ramei in traversa din plafon:

ImaginexImaginexImagine

- unitate multimedia externa (dvd player sau orice aparat care poate reda fisiere video si are conexiuni RCA)

Eu am folosit un player obisnuit, are si slot USB, telecomanda. Nu luati in considerare bucatile alea de spuma de pe caracsa, urmeaza sa fie curatat. L-am fixat sub scaunul soferului si am folosit sistemul de prindere al unitatii bluetooth. Exista perforatiile in tunelul median si pe partea soferului (caroseria e standard si pt. LHD si RHD).

Imagine

- conector RCA. Se poate folosi conectorul OEM (e in jur de 50 de lei) sau se poate face unul de la zero. Eu l-am ales pe cel OEM. Conectorul AUX IN nu l-am fixat in spatele consolei, langa priza 12V, pentru ca erau la vedere cablurile RCA. Pe langa faptul ca erau inestetice, exista si riscul ca fiica-mea sa calce pe ele. Asa ca le-am fixat sub scaunul soferului, langa unitatea externa.

- casti wireless IR. Asta ca sunetul de la sursa externa sa nu se auda in difuzoarele masinii. Inca nu le am. Asa ca Dear Santa, :roll:

Imagine

- cablaje, sigurante, conectori etc. Se folosete cablaj ecranat, pt. a evita parazitarea semnalului video. Eu nu am mai facut conexiunile si pt. sistemul de sunet al masinii, pt. ca vreau sa iau castile wireless.

Rezultatul arata asa. Like factory fitted :D

ImaginexImaginexImaginexImagine

Multumesc lui Stefan ca a fost pe faza si lui Mihai ca l-am stresat cu intrebari despre casti :hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori