Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Leon 1P - Demontare husa schimbator

24 Mar 2016, 14:47

ady_r0 scrie:
Pacat ca au "fugit" pozele !!

Am reusit sa recuperez pozele din tutorial. le fac upload pe serverul postimage, poate pe viitor nu mai intervin probleme de afisare..

Pasul 1
-se ia surubelnita lata si se introduce usor pe sub ornamentul cromat,ridicandu-l.se va face circular(in jurul ornamentului),incet pt a nu-l deteriora.
el se va desprinde usor din clemele in care vine prins.

Imagine

Pasul 2
-dupa ce a fost scos ornamentul se trece la partea peste care vine husa.sunt 3cleme care-l tin in consola centrala.
se va trage de cleme spre levier.rog MARE ATENTIE pt ca plasticul e foarte prost calitativ si se rupe usor. in reperele rosii sunt clemele.

Imagine x Imagine

Pasul 3
-dupa ce am eliberat clemele se trage din spate rama pe care e prinsa husa.
se ridica si se tine de nuca. pe tija pe care este nuca o sa vedeti un inel metalic cu o ''bucla'' intr-o parte.
se ia surubelnita si se introduce in bucla.cu miscari in stanga si-n dreapta se va deforma bucla inelului.aceasta permite scoaterea maciuliei.
maciulia o trageti in sus(cu putere)

Imagine x Imagine

Pasul 4
-sub nuca se va observa un inel negru din plastic (acesta prinde husa de nuca),se introduce surubelnita
in partea unde se observa ca se imbina inelul negru.se va desface usor.

Imagine

Pasul 5
-dupa ce a fost desfacut inelul din plastic se scoate husa de pe nuca/maciulie si se pune noua husa.
se pune la loc inelul din plastic si se fixeaza ''dintii'' acestuia in canturile de pe nuca prin presare(nu se pot vedea in poze)

Pasul 6
-se ia rama pe care este prisa husa si se scot capsele cu ajutorul surubelnitei.
apoi luati lipiciul si dati de jur imprejurul ramei negre.puneti husa noua si o fixati,tinand presat cateva secunde pt a face priza adezivul

Pasul 7
-luati husa cu rama si cu nuca si pozitionati nuca pe tija si apasati pana se aude un ''clanc''.

Pasul 8
-se va aseza rama in locasul ei,mai intai fata cu cei 2 dinti si apoi spatele.dupa acea se pune ornamentul cromat peste si se fixeaza prin presare
 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 1P - Demontare husa schimbator

19 Mai 2016, 07:32

Ciudat ca tutorialul facut de mine a ajuns pe un site numai cu diy.uri , unde eu nu am postat in veci. Din intamplare le gasisem
Pe vwforum si pe club seat am postat doar.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
calugaru1989
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mai 2017, 15:47

Re: Leon 1P - Demontare husa schimbator

02 Iul 2017, 17:06

Salut, as dori si eu o husa pentru schimbator, cu cusatura rosie. Cum procedam??
Mersi mult.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori