Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
a_ionut
Subiect Autor
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

Leon 1P - Montare senzori parcare

20 Oct 2008, 09:55

Imi cer scuze ca nu am poze pentru ca telefonul meu are camera crapata, dar o sa dau toate detaliile necesare.
Pentru cei ce doresc sa pastreze lookul masinii dar sa aiba si senzori de parcare pot recomanda acest model: http://www.tmag.ro/Produse/DetaliiProdu ... 0in%20bara).html

1:comanda

2:ridicare produs(se mai achita 20 ron curierat)

3:demontare spoiler spate

3.1: pe interiorul aripilor spate sunt 3-4 suruburi
3.2:sub "fusta" ~8 suruburi.
Pentru desfacerea acestora trebuie inbus stea.
3.3 dupa ce s-au desfacut toate suruburile spoilerul nu va iesi usor. Se va trage spre lateral din dreptul aripilor deoarece are un fel de cleme direct pe el. Nu aveti cum sa le rupeti.

4:banda electromagnetica(antena senzorilor) este autoadeziva si se monteaza pe zona iesita in afara. Deasupra suportului de numar.
5: se atasaza unitatea centrala la mufa antenei. Optim ar fi sa fie unitatea centrala amplasata in portbagaj iar firul sa fie tras prin una din gaurile care face accesul in portbagaj.

6:Daca nu vreti sa desfaceti manunchiul de fire si sa va intepati cu alimentarea faceti ca mine:
a)deschidere haion
b)se desface stopul de pe el(cel din stanga unde e becul de marsarier)
c)se indeparteaza cordonul de cauciuc din partea stanga care face legatura intre haion si masina
d)se introduce un cablu cu 2 fire de sus de la stop prin haion pana ajungeti sa il scoateti prin zona unde este cordonul de cauciuc
e)se trece cablul si prin cordonul de cauciuc iar apoi se trage pe sub cheder pana jos la roata de rezerva unde se conecteaza cu unitatea centrala

7:Cablul pentru indicatorul sonor si luminos se duce pe langa roata de rezerva prin dreapta banchetei zona de jos.
7.1 Ajunsi in habitaclu cablul se mascheaza sub ornamentul de plastic al cablului pana ajungem la picioarele soferului
7.2 Se scoate capacul de la sigurante
7.3 Se indeparteaza putin ornamentul din stanga footrestului si se trage firul pana ajungeti cu el la panoul de sigurante.
7.4 de la panoul de sigurante se trage firul pana la ornamentul stalpului unde afisajul se lipeste cu banda dublu adeziva.

8:beti berea

Cred ca am spus cam tot. Sper sa va fie folositor.
Daca sunt intrebari sunt dispus sa va ajut.
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

20 Oct 2008, 10:09

Felicitari pentru noul "device" montat pe masinuta, este un accesoriu util.
Poate era bine sa deschizi topicul la tips&tricks
Oricum este bine ca ai enumerat pasii facuti si sculele folosite.
Senzorul este bun pentru ca nu trebuie sa gauresti bara. :)
Ai avut timp sa il testezi? cat de precis este? care este distanta minima si maxima de detectare a unui obstacol? detecteaza si pe cele mai putin masive gen teava?
Te intreb pentru ca sunt sigur ca difera de ce ai citit in prospect. :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
a_ionut
Subiect Autor
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

20 Oct 2008, 10:18

Este bun pentru parcarile cu dichis.
Are doar 3 nivele de avertizare.
Nu are o distanta anume de unde incepe a intre primul nivel deoarece fiind pe principiul electromagnetic obiectele metalice le detecteaza mai devreme decat unul de plastic sa zicem.
Oricum la ultimul nivel de apropiere esti cam la 10-15 cm de obstacol.
Detecteaza cam orice. Tevi etc.
O sa probez exact sa va spun. Oricum isi fac treaba cu succes. Acum parchez si eu in locuri inguste fara probleme, cu toate ca la inceput aveam impresia ca ma lipesc de masina din spate.

Inca un lucru important care l-am uitat: "Antena" nu trebuie sa intre in contact cu piese metalice ale masinii
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

20 Oct 2008, 10:21

Ok
Multam de info si asteptam complectari, si eu vroiam sa iau unu cu detectie prin radio, microunde, dar nu eram sigur de calitatea lor, intrucat precizia de executie a montajului este mai mare decat la ultrasunete.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

20 Oct 2008, 10:48

Foarte interesant!
Cat te-a costat?

L-am mutat topicul la tips&tricks - mersi Baltazar!
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

20 Oct 2008, 12:45

Ma batea de mult si pe mine gandul sa-mi montez acest sistem, dar frica mea cea mai mare este cu bara din spate, ca tare mi-e frica ca nu o sa se mai puna la loc asa cum era daca nu este scoasa si pusa la loc de cineva priceput.
Tu ti-ai instalat singur sistemul?
 
a_ionut
Subiect Autor
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

20 Oct 2008, 14:33

Da, instalat singur. Preferabil ar fi sa fie 2 persoane ca sa lucrezi usor cu bara.

Ace senzorul e 190 ron+20 ron transportul
Pe langa asta mai iti trebuie un izolier si 3 m de cablu-maxim 10 ron.
Seat Leon 1p

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori