Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Subiect Autor
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Leon 1P - Montare lumina ambientala in zona picioarelor

13 Feb 2012, 00:00

Pentru a monta lumina ambientala aveti nevoie de:
-5metri cablu de 0.5mm (audio) - 4lei
-4 module cu leduri (nuanta dorita) -18lei
Imagine
(eu le-am cumparat de la Zexstar pentru ca mi-au fost recomandate de cativa baieti de pe forum)

Am legat aceste module la becul din mijlocul plafonierei. Aceasta se da jos in felul urmator:
Prima oara este necesar sa desfaceti plasticul transparent din plafoniera. Locatia urechiuselor acestuia o puteti vedea in imaginea urmatoare:
Imagine
puteti desface acest plastic cu un obiect foarte ascutit care sa nu lase urme
ImagineImagine
apoi trebuie sa scoateti plafoniera din plafon, iar aceasta are 4 puncte de prindere. in imaginea urmatoare vedeti locatia lor
Imagine
de asemenea trebuie sa bagati un obiect relativ ascutit si sa impingeti spre interiorul plafonierei. este de ajuns ca dintr-un punct sa iasa, pentru ca apoi sa fie foarte usor de scos.
Cablul se lipeste pe soclul becului din mijloc cu pistolul de lipit. FOARTE IMPORTANT SA RETINETI, SA DECAPATI LOCUL IN CARE IL LIPITI CU SOLUTIE DECAPANTA, ALTFEL NU SE LIPESTE
Imagine.
Aveti grija sa lipiti +ul firului(este bucata din fir cu 2culori) la +ul plafonierei, pentru ca altfel nu va functiona. Tot asa trebuie sa legati si modulele de fir(si acestea au firul de + din 2culori).
Dupa aceasta operatiune treceti cablul prin plafon :arrow: cheder :arrow: coborati cu el pe stalpul usii.
Modulele se leaga de fir ori prin lipire, ori prin legare si apoi izolare cu banda izolier. Trecerea firului din partea stanga in partea dreapta a masinii se face pe langa pedala de acceleratie. Este un spatiu mic prin care puteti transfera cablul in cealalta parte, dar e nevoie de cateva incercari pt a reusi.
Imagine

Modulele le puteti lipi de acele masti de sub bord cu banda dublu adeziva sau puteti taia in masca exact spatiul necesar pt ele si sa le fixati acolo. Recomand a 2-a varianta pentru ca prin banda dublu adeziva se mai dezlipesc.

Lumina ambientala se va aprinde impreuna cu plafoniera, cand deschideti usa sau cand apasati intrerupatorul pe on. Daca doriti ca acestea sa nu se mai aprinda deloc apasati intrerupatorul pe off, dar in cazul acesta mentionez ca nu se va mai aprinde nici plafoniera

Spor la treaba!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
al bundy
Mesaje: 188
Membru din: 11 Feb 2010, 20:29
Localitate: Bucuresti

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 10:10

DE ce sa fie legate la plafoniera, cand centrala electrica are iesire pentru lumini la picioare? Pinul 7 din mufa B , se activeaza cu VCDS si functioneaza independent de plafoniera.
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Subiect Autor
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 10:30

din pacate le-am facut cum am stiut eu. nu stiam ca se poate face in felul acesta si am rugamintea sa ne dai mai multe informatii pentru ca sunt sigur ca sunt mai multi care doresc acest lucru si poate e mult mai usor cum zici tu.

bafta!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 10:38

bravo George pentru DIY :cheers
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 10:51

George, vezi ca s-a mai discutat de lumini la picioare. Am detaliat operatiunea, cat si piesele necesare.
Se pot adauga lumini atat in fata (la sofer / pasager) cat si in spate (scaunele au decupajul pt. inserarea lampii).

Cele din spate se leaga in paralel cu cele din fata, iar cablajul se conecteaza prin mufa din scaun (e un pin liber).

Cum a zis ai Al Bundy, se activeaza cu VCDS, iar la tine, avand maxidot, poti regla intensitatea din meniul Lights & Vision.


ImaginexImaginexImagine

Pt. cei interesati, mai pun odata lista de piese necesare:


Lampa 3B0 947 415 B - 4 buc
Conector 893 971 632 - 4 buc

O sa adaug si codul pt. repair wires in cursul zilei (nu am acces la etka)


Mai e nevoie de 2 RW pr. mufa din scaun (nu am codurile acum), insa se pot trage firele pe sub mocheta, avand grija ca firul de la lampa sa fie suficient de lung pt. a permite culisare completa a scaunului.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Subiect Autor
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 11:09

Cosmin eu nu am nici un fel de cunostiinte electronice si mi s-a parut cel mai simplu in felul facut de mine, iar costul a fost unul foarte mic. Rezultatul este chiar multumitor. Mi-este greu sa lucrez prin mufele masinii pentru ca nu stiu de care sa le leg. Cu siguranta este mai usor asa cum ai zis tu, dar pentru cei care stiu...pana mai invat mi se pare o solutie f buna de compromis.

Multumesc de sfaturi!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 11:45

Multumim Geo! :cheers
Stie cineva daca si Cordoba are mufe, etc...pt instalare? Sau daca vreau asa ceva sa urmez instructiunile lui Geo?
:hi
Cordoba 1.4 2007 BXW

 
Avatar utilizator
black leon
Claudiu
Mesaje: 362
Membru din: 19 Mar 2011, 00:48
Localitate: Dej
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 21:06

Nu se poate face sa se aprinda lumina doar in momentul cand apesi butonul care aprinde lumina pentru citit?Astfel nu ar trebui sa mearga si lumina plafonierei.
Geo_DMG mi-ar fi de mare ajutor o poza cu firul de 0,5 pt a sti ce sa cumpar.Ledurile le-am luat de la zextar,trebuie sa soseasca si ma pot apuca de treaba.
Ledurile cu ce vin prinse?trebuie lasata distanta intre plasticul bordului si led pentru a nu se incinge?
Va multumesc mult pentru informatiile oferite,sunt de mare ajutor :hi
Seat Leon Facelift 1.4TSi-magico black CJ 55 WRC
viewtopic.php?f=5&t=9822
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Subiect Autor
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 21:33

din pacate daca legi module la plafoniera, indiferent de care bec, se va aprinde lumina doar odata cu plafoniera. pt a se aprinde individual e nevoie de acea codare in vcds si trebuie sa le legi la "Pinul 7 din mufa B" asa cum zice Bundy. Eu nu ma pricep la codarile astea si iti spun sincer ca nu stiu nici care e mufa B pinul 7 sa le leg acolo. Pana sa-mi scrie Bundy si Cosmin pe acest DIY nici nu stiam ca le pot lega din centrala electronica (omul cat traieste invata). Daca vrei sa le legi individual vb cu Bundy, si te ajuta el contra cost...are preturile pe thread-ul sau.
Ledurile vin prinse intre ele doar de fire...daca le pui prin metoda mea e f simplu, tai firul de la module si il legi de cablul audio, +ul cu + si -ul cu -, asa cum am mentionat in primul post. Acest cablu de 0.5mm il gasesti la orice magazin de specialitate si stiu ei exact ce sa-ti dea daca ceri.
Nu trebuie sa lasi nicio distanta intre plasticul bordului pt ca ledurile nu degaja caldura, iar in plus daca te uiti in prima poza pusa de mine vei vedea ca sunt incastrate intr-un suport de plastic.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
black leon
Claudiu
Mesaje: 362
Membru din: 19 Mar 2011, 00:48
Localitate: Dej
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

13 Feb 2012, 22:43

Multumesc Geo_DMG pentru informatii.Daca eram din Bucuresti apelam la serviciile lui Bundy insa asa e cam mare distanta de la Dej pana la Bucuresti :D .Dar sa se aprinda odata cu pozitia nu s-ar putea face?Prin ce zona este firul de la pozitii?
Ah si mai am o rugaminte Geo imi dai in detaliu ce leduri trebuie pt. plafoniera, portbagaj,numar spate si torpedou eventual(eu am lumina si in torpedou din fabrica)...m-ar interesa denumirea lor,de cati mm trebuie,cate trebuie pt. a sti cum sa imi comand.
Va multumesc mult.
Drumuri bune sa aveti!!!
Seat Leon Facelift 1.4TSi-magico black CJ 55 WRC
viewtopic.php?f=5&t=9822
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Subiect Autor
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

14 Feb 2012, 00:06

nu stiu daca e tocmai recomandat sa stai cu lumina aprinsa la picioare atata timp cat ai pozitiile aprinse. cea mai buna varianta o consider tot in plafoniera pt ca stau aprinse exact cand ai nevoie, atunci cand deschizi usa. daca le vrei aprinse si in alt moment, e simplu, apesi comutatorul plafonierei pe on si se aprind.
daca inca esti interesat de activare becurilor prin vcds vb cu cosmin, moderatorul din Sibiu, poate cunoaste pe cineva in Cluj sau chiar in Dej care te-ar putea ajuta.

am un DIY si pt schimbat becuri cu leduri : viewtopic.php?f=30&t=11996

din pacate eu nu am avut lumina in torpedou, asa ca nu stiu ce bec iti trebuie, dar cred ca e tot c5w. acum nici nu mai am nevoie de lumina in torpedou pt ca bat ledurile destul de puternic si se vede si in el :D

daca te intereseaza de unde sa comanzi leduri cu transport gratuit iti dau un link.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
dongiorgio
Mesaje: 41
Membru din: 15 Noi 2010, 19:25
Localitate: ilfov
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

21 Oct 2012, 09:18

Cosmin scrie:
George, vezi ca s-a mai discutat de lumini la picioare. Am detaliat operatiunea, cat si piesele necesare.
Se pot adauga lumini atat in fata (la sofer / pasager) cat si in spate (scaunele au decupajul pt. inserarea lampii).

Cele din spate se leaga in paralel cu cele din fata, iar cablajul se conecteaza prin mufa din scaun (e un pin liber).

Cum a zis ai Al Bundy, se activeaza cu VCDS, iar la tine, avand maxidot, poti regla intensitatea din meniul Lights & Vision.


ImaginexImaginexImagine

Pt. cei interesati, mai pun odata lista de piese necesare:


Lampa 3B0 947 415 B - 4 buc
Conector 893 971 632 - 4 buc

O sa adaug si codul pt. repair wires in cursul zilei (nu am acces la etka)


Mai e nevoie de 2 RW pr. mufa din scaun (nu am codurile acum), insa se pot trage firele pe sub mocheta, avand grija ca firul de la lampa sa fie suficient de lung pt. a permite culisare completa a scaunului.


Cosmin ai idee care ar fii costurile totale pentru toate aceste componente?ms frumos.
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

21 Oct 2012, 10:32

Sunt interesat si eu de achizitionarea tuturor pieselor necesare ptr. aceasta operatiune, cat si codurile necesare.
Multumesc :!:
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: DIY lumina ambientala

21 Oct 2012, 10:50

Geo_DMG scrie:

din pacate eu nu am avut lumina in torpedou, asa ca nu stiu ce bec iti trebuie, dar cred ca e tot c5w. acum nici nu mai am nevoie de lumina in torpedou pt ca bat ledurile destul de puternic si se vede si in el :D



Poti lua un intrerupator de matiz,iar ca sursa de lumina eu am folosit o banda luminoasa cu smd-uri(10-15cm).
O am de 3ani lejer
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: DIY lumina ambientala

21 Oct 2012, 12:33

Pt. cine e interesat de iluminarea torpedoului, astea sunt piesele necesare:

Lampa 3B0 947 415 B
Conector lampa 893 971 632
Intrerupator 1J0 947 561 C
Conector intrerupator 1J0 973 119
Repair wire 000 979 133
Repair wire 000 979 131 (sau 000 979 131 A)


Torpedoul are locul pt. lampa predecupat, la fel si locasul pt. intrerupator.
Eu am realizat opertiunea acum vreo 3 ani, insa am folosit un alt tip de lampa (am gasit la un centru de dezmembrari un passat, si am folosit lampa de passat, cu o forma asemanatoare). Legatura am facut-o la cablajul de la bricheta din consola centrala.

Rezultatul ar trebui sa arate asa.

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori