Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Matrixu
Subiect Autor
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Reparatia si service-ul masinilor in garantie

16 Iun 2009, 10:56

Reparatia si service-ul masinilor in garantie nu este obligatoriu sa fie facuta numai in service-urile dealerilor.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/847786/Dealerii-auto-isi-apara-ilegal-serviceurile/
"Dealerii de automobile „ocolesc” legea europeană, în războiul cu service-urile independente atunci când vine vorba de reparaţia maşinilor în garanţie. „Reparaţia la un service, altul decât cel al reprezentanţei, te poate lăsa fără garanţia la maşina nouă. Ce fac service- urile dealerilor în acest caz nu este corect din punct de vedere moral şi nici măcar legal”, ne-a declarat Mădălin Roşu, şeful serviciului de management al daunelor Generali Asigurări.

Potrivit acestuia, la nivel european există o lege, încă din 2002, denumită Block Exemption Rule (BER), care amendează exact astfel de practici ale unor producători sau importatori. Nerespectarea acestei legi europene în România este confirmată şi de Constantin Stroe, vicepreşedintele Dacia. El spune că măsură nu este respectată la noi în procent de 100%, nici în cazul garanţiei unei maşini noi, dar nici în post-garanţie.

„Raţionamentul este simplu: omul se duce la un service unde ora de manoperă şi piesele sunt mai ieftine. Cu toate acestea, dacă piesa este branduită, nu este normal ca şoferul să-şi piardă garanţia auto”, ne-a declarat oficialul Dacia"

http://www.autocareuk.com/ber.aspx
http://ec.europa.eu/competition/sectors/motor_vehicles/legislation/legislation.html
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

17 Iun 2009, 14:09

ce sa ii faci daca importatorul decide chestiile asta, nu depunde de dealeri....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

31 Aug 2009, 15:29

nu ar fi nici o problema cu dealeri daca nu ar baga preturile alea enorme la manopera.Si in plus mai apar si diferente de la service la service si intre marci.Cum ,de exemplu,la opel ora de manopera costa 60 de lei iar la seat costa peste 120 lei.Ce fac cei de la seat in plus fata de aia ca sa fie asa de mare diferenta?Noroc macar ca garantia o am decat de 2 ani,daca era de 7 ani ca la altele turbam
White Ibiza ;1.2 70 cp
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

04 Noi 2009, 20:50

nu stiu unde sa postez...dar am o dilema. de exemplu, te duci cu masina la o reprezentanta sau orice service, nu conteaza. Ei constata ceva, iti comunica tie, apoi iti inlocuiesc ce este de inlocuit...apoi tu platesti si pleci acasa. Dupa o zi reapare problema avuta cand ai fost in service si constati ca ai platit ca prostu o piesa sau 10 care poate nu aveau nici o legatura cu defectiunea ta. Mergi apoi la service sa le spui ca tot persista problema si ca nu a disparut...si faci iar toate operatiunile. Intrebarea mea este...daca se constata ceva, orice...si este gresita constatatea dar tu ai platit acele piese care au fost inlocuite precum si mana de lucru aferenta lucrarii si problema nu era acolo...cine suporta piesele cumparate de mine aiurea pe baza unei constatori proaste?....si sa luam un exemplu simplu. Te duci cu masina ca ai un zgomot la trenul de rulare spate. Mecanicul zice ca e bucsa...te apuci sa o schimbi. Reapare zgomotul...mecanicul zice ca e flansa de la amortizor...o schimbi. Reapare zgomotul...mecanicul zice ca e amortizorul...il schimbi. Este un exemplu tampit poate dar se intelege ce vreau sa zic. Cine suporta toate astea?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

05 Noi 2009, 07:10

buna intrebare ...
cine? cine? cine????
bamseeeee!!!! cine ma????
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

05 Noi 2009, 19:07

singura sansa zic eu este sa nu accepti sa achiti devizul aferent lucrarii pana nu faci un test drive cu masina. dar ce dealer iti da masina asa pe "ochi frumosi"?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

06 Noi 2009, 08:38

dragii mei de principiu, service-urile mari acorda garantie la lucrare.
Daca ce au constatat ei ca ar avea legatura cu problema, si dupa un timp reapare aceasta problema, nu va mai plati clientul nimic, pt ca intervine garantia pe lucrare.

acuma, daca se schimba bucsa de bascula, si dupa 3 luni apare un zgomot in aceeasi zona, si trebuie schimbat amortizorul nu e garantie de lucrare. Cred ca e logic nu?

cel mai bun exemplu este cel al lui KTL(catalinutzu) care a venit o data cu lipsa freon, a platit umplerea instalatiei, dupa care s-a mai prezentat cu aceeasi problema, remedierea acesteia realizandu-se pe garantie.

aceasta garantie nu se aplica in cazul in care clientul vine cu piesele sale.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

06 Noi 2009, 08:41

dar eu vin doar la o constatare...nu conteaza daca am piesele mele sau nu. vin ca orice client la un service bun...si mecanicul se suie in masina cu mine si imi spune...vezi ca ai problema respectiva. eu ma duc sa iau acele piese, vin cu ele la montaj...apoi constat ca nu era de acolo...ci din alta parte zgomotul respectiv. eu aici ma refer...cine plateste pentru o constatare gresita?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

06 Noi 2009, 09:06

pot veni cu un exemplu concret. Un prieten cu un ford s-a prezentat la service FORD pentru o constatare in urma unor zgomote ciudate. Bun...constatarea facuta de mecanici a fost caseta de directie stricata ce necesita inlocuire. Masina noua de vreo 3 ani iesita din garantie cu putini kilometrii. Omul nu a zis nimic, a fost de acord sa cumpere o noua caseta de la ei. Nu are importanta de unde a cumparat...vreau sa scot in evidenta altceva. Cost deviz a fost undeva in jurul sumei de 6000 de ron daca imi aduc bine aminte. Peste 10 zile a fost chemat sa ridice masina ca este gata. Surpriza...aceleasi zgomote si simptome au aparut dupa nici o zi. In prealabil, omul a facut o copie dupa devizul cu respectiva constatare, apoi inainte de a lua masina a cerut o hartie precum ca defectiunea a fost remediata. Oricum din moment ce te suna sa iti iei masina...clar ca se presupune ca ea este ok din orice punct de vedere. Cu acele hartii a fost la RAR si la OPC si rezultatul acestor drumuri a fost amenda de 25.000 de ron pentru service precum si decontarea intregului deviz plus mana de lucru la lucrare si o alta constatare de data asta ok a masinii. Eu asta vreau sa aflu...pentru a evita toate aceste drumuri...cine suporta o constatare gresita a masinii, cine suporta piesele cumparate de mine in urma constatarii eronate si cine suporta mana de lucru daca se dovedeste ca problema era alta. Nu are importanta de unde vin cu piesele cat timp sunt noi cu factura. Pe mine ma intereseaza sa imi9 zica mecanicul X sau Y exact ce are masina, nu sa dea cu presupusu si sa schimb jumatate de masina pana da el de cap.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

06 Noi 2009, 09:24

pai ca sa iti dea o constatare foarte exact, asa cum zici tu, masina trebuie desfacuta si analizata in detaliu.

la noi la pbv2 in principiu se evita a da diagnostice din astea dupa ureche.
si atata timp cat masina a iesit din garantie, tot ce pica se plateste.
niciodata nu o sa ma iau dupa oricine imi zice sa schimb caseta de directie ca se aude nu stiu ce.

adik ma duc la service, ala zice ca schimba arcurile, eu ma duc le schimba ei..nu am garantie pe piese si implicit reparatie...iar apare nu stiu ce zgomot.
ori te duci la service cartier unde te tragi de perciuni cu nenea mecanicu, ori o duci la service autorizat si iti repara ala masina ,si ai si garantie pe ceea ce iti face.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

06 Noi 2009, 09:36

corect bamse sa platesc ce pica, este normal asa ceva...am platit si in garantie, asa ca nu e problema :D ...dar scuza-ma...daca mecanicul imi spune ca trebuie sa schimb arcurile ca sunt nu stiu cum...imi reapare zgomotul ca nu era de la arcuri, era de la altceva si eu am platit pentru ele si mana de lucru...i le fac guler
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

06 Noi 2009, 10:02

tocmai de aia zic sa nu te iei doar dupa vorbe, ci doar dupa o constatare facuta cum trebuie.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reparatia si service-ul masinilor in garantie

06 Noi 2009, 13:27

trebuia sa te faci politician :D ....pai eu daca vin la un mare service asa cum e la tine, sau la alti dealeri...inseamna ca am incredere, inseamna ca imi asum riscul de a palti mai mult...inseamna ca nu sunt doar vorbe, nu?...pai daca un mecanic "de firma" sa zic asa imi spune doar vorbe...pai unul de cartier inseamna ca imi spune amintiri din copilarie, nu?...eu ma iau dupa "vorbele" mecanicului pt ca lucreaza la un service de specialitate, corect?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori