Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
DJ77VLD
Subiect Autor
Mesaje: 188
Membru din: 27 Dec 2007, 09:41
Localitate: Craiova City
Contact:

Dona Craiova

29 Dec 2007, 11:25

Pareri ...
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

29 Dec 2007, 15:36

daca e acelasi dealer ca in constanta....vai de capul celor care se duc acolo la revizii. Parere personala..in Cta sunt vai de ei :evil:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
cricri
Mesaje: 64
Membru din: 21 Mar 2008, 19:39
Localitate: craiova

24 Iun 2008, 19:06

slabuti la diagnoza
am avut in trecut o problema cu turbina la un seat leon 1m si mi-au spus ca trebuie sa o schimb - am mers in alta parte mi s-a schimbat acuatorul si de atunci am facut circa 35000 km fara probleme
 
FanisA
Mesaje: 1
Membru din: 30 Aug 2008, 11:24

"service" Dona Craiova

30 Aug 2008, 11:28

Uitati ce porcarie:
- "service" Dona Craiova
:
Am un Seat Leon Signo nou, primul proprietar, achizitionat masina in 2002, acum 73.000 Km.
Am facut toate reviziile cand trebuiau si am schimbat tot ce trebuie, astfel incat sa nu am probleme cu masina, la Dona Craiova, nu pot sa spun "Service".
Tot ce mi s-a recomandat ca piese am schimbat, desi cred ca ma fost inselat!
Pe data de 02.08.2008 plec in concediu in afara tarii. La un monemt dat se rupe "o bucata dintr-un suport care sustinea o fulie pentru cureaua de alternator. Va inchipuiti ce probleme. Multi nervi. Masina tractata in alta tara pentru service, concediu ratat, multi bani cheltuiti si foarte multa bataie de cap.
Am schimbat cureaua de distributie(inainte de intimplarea de mai sus) la firma Dona Craiova si am aflat ca la montaj sau demontaj a fost o eroare si din aceasta cauza s-au intimplat cele mai sus mentionate.
Ce ma sfatuiti sa fac?
O sa-i actionez in judecata, desi au relatii - un angajat de la vanzari are o sotie judecator. Cu toate acestea nu ma intereseaza.
Fugiti de acest "service". Le platesti, le dai spaga si tot se comporta cu masina ta ca si cu o dacie.
Apropo, un mecanic de acolo-printre cei apreciati, a lucrat pina acum la service dacia 1310 - asa am aflat din "vorba in vorba"(a se citi tras de limba).

Ma ajuta cinea?
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

30 Aug 2008, 13:11

ce pot spune dcat nasol.....ce varianta ti-au oferit cei de acolo?
reparatie gratis?
daca ii dai in judecata tare imi e ca te costa mai mult cheltuielile decat face toate reparatia....
plus ca aceasta firma are reprezntane in 3 orase..deci omul care detine acest lant de repr. e destul de instarit......
nu stiu acum faci ce vrei tu....dara daca ei iti repara masina gratis, si iti dau si banii pe tractare....io zic ca este destul de ok, pt ca din cate stiu eu,tot ceea ce se repara la un service autorizat, se da garantie pe lucrare plus piese....

asa ca analizeaza bine, la rece, si dupa aia actioneaza.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

30 Aug 2008, 14:37

Eu zic daca ai timp si bani necesari sa ii dai in judecata !!!
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

30 Aug 2008, 16:14

Am un prieten care a dat in judecata reprezentanta mercedes, care se stie de cine este detinuta, pentru o reparatie prost facuta si pe care a reusit sa o finalizeze in ungaria.
Pe baza celor constatate la reprezentanta din ungaria a reusit sa castige procesul si sa obtina si despagubiri, deci nu conteaza cat de mare este firma.
Primul pas ar fi sa reclami la RAR si sa trimeti o scrisoare la seat spania.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Dona Craiova

22 Ian 2009, 11:45

Am avut masina in service la Dona Craiova..sincer..sunt super de treaba..cat despre tinichigerie sunt asi..la partea tehnica nu imi spun parerea ca nu a fost nevoie..deci recomand :!:
 
BoaBa
Mesaje: 117
Membru din: 29 Iun 2008, 12:16
Localitate: Craiova

Re: Dona Craiova

22 Ian 2009, 12:47

Depinde de fiecare cum ii nimereste pe respectivi...
Eu am o parere foarte proasta despre toti cu cei cu care am stat de vorba de la Dona Craiova cu exceptia delearitzei care a fost super draguta de la inceput si pana in momentul de fata.
In rest mi s-a intamplat de mai multe ori ca personalul din service sa nu vrea sa stea la discutii cu mine, sau sa imi explice ceva, sau sa ii aud cu glume de 2 lei si toate astea pentru ca sunt doar un pustan de 18 ani.
Probabil pentru ei e o foarte mare diferenta daca ma dau jos eu de 18 ani dintr-un leon de 1.4 sau daca se da unu jos la costum dintr-o cupra.

Ma apropii de 15.000 km si ma gandesc serios sa imi fac revizia in alta parte !
 
ev0ss
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2008, 20:28
Localitate: craiova

Re: Dona Craiova

27 Ian 2009, 22:42

Mie mi se par buni la partea de service am avut cateva mici probleme cu masina dar s-au rezolvat ok .Revizia la fel nicio problema acum intr-adevar st destul de glumeti baietii ca sa zic asa da treaba si-o fac cum trebuie .Si dealerul care mi-a vandut masina , Vali e super ok ma rezolva cu orice problema .
 
cole
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2009, 17:38

Re: Dona Craiova

06 Mai 2009, 13:17

nu stiu ce sa zic
am fost de 3 ori in acest service
primele 2 au fost foarte ok
a treia vizita (dupa o zgarietura pe bara fata) am avut probleme si anume
- mi-am gasit casetofonul "infundat" in locasul lui dar am semnalat inainte de a o lua din service si l-au pus pe pozitie - asta dupa ce m-am luat un pic de ei dupa ce mi-au zis ca asa arata in mod normal, iar eu i-am luat la o masina din showroom si le-am arata cum trebuie sa stea
- bara are 2 benzi care separa portiunea proiectoarelor in partea de jos. una dintre ele nu mai sta in locasul ei si tot timpul iese din clema de sus sau din ce o fi ea prinsa acolo. aceasta nu am sesizat, sau atunci era prinsa cat de cat (si eu acum ii mai dau cate un pumn si sta cam o jumatate de zi). dar sigur inainte nu se intampla

acum nu stiu ce sa zic ca nu poti dovedi nimic dar... parca nici asa sa iesi cu ea din service si sa le atragi atentia.
apropo de casetofon... cand le-am zis ca nu mai e peozietie au zis ca doar nu l-au inlocuit ei (sau ceva de genul acesta) si i-am pus sa il dea jos si sa imi dea seria de la el inainte de a-l monta la loc. cu ocazia asta mi-am dat sema ca atunci cand am cumparat masina de la ei nu mi-au dat si actele casetofonului sony si ca atare nu am cu ce sa compar... ma rog

acum trebuie sa ma duc la revizia de 2 ani si ma gandesc daca sa ma mai duc la ei sau sa ma duc la valcea - service ce are referinte mult mai bune decat cel din craiova
 
cole
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2009, 17:38

Re: Dona Craiova

14 Mai 2009, 10:48

am fost la seat craiova si am facut revizia de 2 ani
cu totul m-a costat 917 ron
ce mi-au facut:
- schimbat filtre: ulei, benzina, aer, polen
- shimb ulei
- schimb lichid de frana
- masina a fost pusa pe tester
- s-au verificat franele pe stand
- s-au reglat farurile (s-au verificat ca de reglat nu aveau ce pt ca erau ok)
- s-au reglat stropitoarele de parbriz
- s-a verificat directia pe stand (daca erau problema la caseta de directie si la unghiuri mai costa inca 40 de lei - nu s-a gasit nimic)
- s-a reglat presiunea in roti

mi se pare un pic cam scump pentru ca, excluzand testerul, daca imi cuparam materialele si ma duceam la un service sa mi le inlocuiasca nu ma costa cu totul mai mult de 450 lei.
in schimb sunt multumit de cum au lucrat si de echipamentele pe care le-au folosit pentru a verifica masina

in bani astia ar putea sa iti si spele masina (cu toate ca pe a mea doar ce o spalasem) pentru ca au spalatorie si parca ar pleca si omul mai multumit ca ii dau masina ca aproape noua :o
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Dona Craiova

17 Mai 2009, 21:12

pai daca e sa o luam asa, presiunea in roti cam 6 ron, directia cam 50 de ron, stropitoarele (acolo e de munca rau :D ) poti sa le faci si singur, luminile vreo 50 de ron, testerul cam 60 de ron...iar cu ce ai mai facut, de ajungea pe la 400 de ron. foarte scumpi. si la mine pe un deviz de anul trecut, pisele erau vreo 2 mil si ceva si mana de lucru 4 milioane
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
pepsi
Mesaje: 184
Membru din: 29 Apr 2009, 12:45
Localitate: constanta

Re: Dona Craiova

18 Mai 2009, 13:05

deci cam din ce ai scris tu acolo, cu uleiu puteai sa iesi mai ieftin, adica sa-ti cumperi tu ulei din alta parte
 
cole
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2009, 17:38

Re: Dona Craiova

08 Mai 2010, 12:26

Peste o saptamana masinuta mea face 3 ani, ca atare urmeaza revizia.
De data aceasta, dat fiind faptul ca nu mai este in garantie, nu doresc sa ma mai coste atat de mult revizia pentru ca nici nu mai sunt obligat sa o fac la seat.
Eu imi daoresc sa o fac la dona craiova dar numai in cazul in care ma las sa vin eu cu consumabilele (ulei+filtre).
Stie cineva daca cei de la dona permit acest lucru?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator