Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 21:31

Este foarte corect punctul dvs de vedere, dar vedeti...nu am luat Logan. Dacă aveam Logan nu ma umflam la ei.
Nu e frustrare,nici tragedie este ban muncit.
Este un căcat de element putin ruginit, dar stiti ceva?
Sterg cu ei pe jos si pentru un stergator pe care apare un punct de rugină.
Am prin contract 12 ani garantie pe tablă(dacă i-a ținut scriptul sa dea atatia ani garantie la tablă, cred/sper ca s-au bazar ei pe ceva...


Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 21:36

Eu zic ca si daca era logan, era perfect normala atitudinea dvs. Voi cere si eu remedierea pe garantie, doar din pura curiozitate, sa vad ce raspuns voi primi, in scris bineinteles. Voi aminti si de utilizatorii cu toledouri noi pe forum. :) Eu dupa 3 ani pot spune linistit ca asta ar fi singura 'problema' a masinii, sper ca peste cativa ani sa spuneti acelasi lucru!
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 21:40

Ma credeti ca nu am ce sa reproșez?
Este o masina genială, economică, fasneata, bine-antifonata, cu o tinuta de drum eleganta si sper...fiabilă.
Revin pe 25mai cu o rezolvare si o pozitie oficială a dealerului din Bucuresti in fata acestei probleme.
Pana atunci, va salut cu stima si va doresc sa ajungeți mereu acasă-întregi :)

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 21:49

[quote="superaraval"]
Am prin contract 12 ani garantie pe tablă(dacă i-a ținut scriptul sa dea atatia ani garantie la tablă, cred/sper ca s-au bazar ei pe ceva...



Daca cititi atent, scrie 12 ani, dar mai scrie ceva si despre rugina prin perforarea tablei... Si daca nu ma insel scrie si ceva de rugina care nu apare in locuri unde sare vopseaua din cauze externe, sau ceva de genu'

Nu sunt ei chiar prosti.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Nellu
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2017, 21:18

Re: Rugina pe evacuare.

23 Mai 2017, 19:59

La mine s-a remediat problema. A fost ieri masina in service, au curatat baietii toata rugina si apoi au dat cu un lac special din cate am inteles. Nu am fost personal sa vad despre ce e vorba. Poze cu "lucrarea" o sa pun la vara cand ajung acasa. Sunt curios ceilalti colegi ce rezolvare primesc.
Toledo reference, 1.2tsi, 110cp. Stergator luneta :) .
 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

23 Mai 2017, 20:22

E clar...ma stresez inutil.
Păi o perie de sârmă si un grund pot să-i dau si in fața casei...

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

23 Mai 2017, 20:24

Atunci le voi mentiona si eu inainte de revizia din vara. Sa nu ma bag eu sub ea.
Seat toledo nh 1.2 Tsi

 
Nellu
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2017, 21:18

Re: Rugina pe evacuare.

23 Mai 2017, 20:40

Asa ma gandeam si eu initial, dar apoi am spus dece sa nu duc frumos masina la service sa o faca ei si sa primesc si un raport scris cu ce s-a facut la masina. Daca o faci tu le dai motive sa iti anuleze garantia.
Toledo reference, 1.2tsi, 110cp. Stergator luneta :) .
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

23 Mai 2017, 21:40

Foarte corect.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

23 Mai 2017, 22:05

Am prin contract 12 ani garantie pe tablă(dacă i-a ținut scriptul sa dea atatia ani garantie la tablă, cred/sper ca s-au bazar ei pe ceva...


Cand producatorul da o garantie de x ani la tabla, se refera la caroserie, nu si la celelalte elemente de tabla de sub masina, cum ar fi evacuarea in cazul de fata.
 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

23 Mai 2017, 22:40

Afirmația mea nu avea legatura cu restul materialelor feroase. [emoji111]

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Nellu
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2017, 21:18

Re: Rugina pe evacuare.

24 Mai 2017, 02:58

Vw_g60 scrie:
Am prin contract 12 ani garantie pe tablă(dacă i-a ținut scriptul sa dea atatia ani garantie la tablă, cred/sper ca s-au bazar ei pe ceva...


Cand producatorul da o garantie de x ani la tabla, se refera la caroserie, nu si la celelalte elemente de tabla de sub masina, cum ar fi evacuarea in cazul de fata.


Nu cred ca are nimeni pretentia ca toba sau sistemul de evacuare sa fie ca noi timp sau dupa 12 ani. Aici era vorba de masini noi cu putini km la bord sau chiar mai rau livrate direct cu rugina.
Toledo reference, 1.2tsi, 110cp. Stergator luneta :) .
 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

24 Mai 2017, 06:53

Exact. E vorba despre o problemă care deja nu mai e întâmplătoare, pe care forumul ăsta ne-a înfățișat-o ca recurentă la Toledo

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

26 Mai 2017, 18:16

@Nellu - greseala mea ca nu am citat in integrum afirmatia ce m-a facut sa postez, corect ar fi fost
Sterg cu ei pe jos si pentru un stergator pe care apare un punct de rugină.
Am prin contract 12 ani garantie pe tablă(dacă i-a ținut scriptul sa dea atatia ani garantie la tablă, cred/sper ca s-au bazar ei pe ceva...


@ topic - Nu neg ca este deranjant ca la o masina noua sa ai partea de astfel de surprize neplacute (spun asta prin prisma experientei personale), insa de aici si pana la afirmatii ca cele ca am dat 12k pe masina si ma duc si ii dau foc in curte, sterg cu ei pe jos, e drum lung.
Sincer, nu cred ca rezolvi nimic daca te duci cu zbierete si urlete, mai ales la un mastodont cum este Porsche Romania, unde argumentul ca ai dat 12k euro pe masina nu poate decat sa nasca zambete ironice si nimic mai mult. Poate intr-un oras mic, unde toata lumea se stie cu toata lumea, unde volumul vanzarilor este redus si unde fiecare autovehicul comercializat inseamna ceva, lucrurile stau altfel, dar nici acolo n-as garanta ca o atitudine belicoasa aduce vreun castig in rezolvarea problemei.

Faptul ca stii tu ca sunt mai multi care au aceasta problema, nu este un argument forte in fata unui reprezentant al dealerului, el trateaza problemele punctual cu exceptia cazului in care exista note interne ce semnaleaza existenta unor probleme pe anumite, produse, autovehicule, etc.

In consecinta, personal, cred ca o atitudine mai moderata si constructiva ca cea a lui Nellu va duce mai rapid la o rezolvare a situatiei, decat o atitudine super agresiva, ca cea a colegului superaval.
Iar daca nici asa nu se rezolva, de aceea exista OPC si alte organe abilitate (desi nici cu ele nu imi este rusine cateodata).
:hi
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

29 Mai 2017, 11:13

Am fost azi cu cealalta masina la itp la Dip Motors, am dat un ochi la un toledo nou, deja toba finala cu rugina pe ea :D
Am mentionat problema noastra, am primit un raspuns simplu: nu intra in garantie... I-am spus ca o sa ma bag eu sub ea si curat rugina si dau cu ceva de protectie peste. Am primit un sfat misto: Sa o las asa... Ca daca 'deranjez' rugina o sa fie mai rau :)

Sa vedem ce se va intampla la revizia din vara. Revin prin august cu info :)
Eu sunt in relatii bune cu ei, nu ma voi apuca sa fac scandal ptr ceva superficial. In vara la revizie am sa verific pe toata lungimea ei evacuarea, impreuna cu ei, si vedem cum stam atunci.
Seat toledo nh 1.2 Tsi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori