Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

11 Mai 2017, 05:55

Posibil sa se uite unii doar la consum, dar nu sunt eu acela, am spus-o si o mai spun, consumul reflecta starea generala tehnica a masinii, deci este indicat a fi urmarit. Bineinteles ca el variaza, dar oricum ai drumuri asemanatoare sau identice mai mereu... Postul de mai sus era un fel de pamflet... Daca tu o iei in serios... E strict problema ta...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

11 Mai 2017, 06:03

Atitudinea dvs pro-activă poate ajuta posesorii in mai multe feluri.
Domnul a deschis un thread, cu cât suntem mai multi cu atat putem observa ca este o problemă comuna, putem discuta ce se poate face si mai ales cum transformăm aceasta experienta la finalul ei chiar intr o gluma [emoji5]

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

11 Mai 2017, 08:39

Scuze daca am jignit pe cineva. Nu asta era intentia. Logic
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Nellu
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2017, 21:18

Re: Rugina pe evacuare.

11 Mai 2017, 08:48

Eu nu am rezolvat nimic si nu am ce sa rezolv pana in iulie cand revin acasa. Daca nici atunci cei de la seat nu vin cu o solutie probabil ca o sa apelez la ANPC.
Toledo reference, 1.2tsi, 110cp. Stergator luneta :) .
 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: RE: Re: Rugina pe evacuare.

11 Mai 2017, 08:56

Nellu scrie:
Eu nu am rezolvat nimic si nu am ce sa rezolv pana in iulie cand revin acasa. Daca nici atunci cei de la seat nu vin cu o solutie probabil ca o sa apelez la ANPC.

Haideți să vedem ce fac eu pe 25mai

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Nellu
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 03 Apr 2017, 21:18

Re: Rugina pe evacuare.

11 Mai 2017, 14:05

Chiar sunt curios sa vad ce raspuns primesti. Sa ne tii la curent.
Toledo reference, 1.2tsi, 110cp. Stergator luneta :) .
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rugina pe evacuare.

11 Mai 2017, 23:20

Pe 24 mai ajung in țara , pe 25 ma uit si eu mai atent sub masina , chiar daca masina are 1 an si 7 luni sunt curios daca este la fel , eu m-am uitat odată dar nu foarte atent si nu am observat decat câteva mici pete de rugina , daca este ca la voi ma duc direct la reprezentanta :)))
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v

 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Rugina pe evacuare.

12 Mai 2017, 00:12

Aiurea problema asta la o masina noua, va las o poza cu o toba de leon fabricat in 2004 , masina care a mers doar pe drumurile de la noi(220.000km) sa o aratati baietilor din reprezentanta.
Din pct meu de vedere nu au ce scuza sa gaseasca, doar calitatea materialelor folosite tot mai slabe si atat!
Schimbat pe garantie ar fi cea mai simpla varianta.
Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rugina pe evacuare.

12 Mai 2017, 21:50

Nellu eu deja am avut o experiența neplăcuta cu cei de la exclusiv constanta pe partea de servis :))) sunt curios daca am rugina ce or sa zică :))
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
Alex.red
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2017, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

17 Mai 2017, 23:41

Salut, o sa mă uit și eu la a mea zilele astea. În ceea ce privește garantia au obligația să înlocuiască piesa daca defectul a fost identificat și semnalat în termen de 6 luni de la livrare. Mai jos, de la UE citire:
Cum puteți obține repararea sau înlocuirea bunurilor ori rambursarea sumei plătite

Garanția de 2 ani începe de îndată ce primiți produsul.

În unele țări din UE, trebuie să informați vânzătorul în legătură cu o eventuală defecțiune în termen de 2 luni de la descoperirea acesteia. Altfel, vă puteți pierde dreptul la garanție.
În primele 6 luni de la recepționarea produsului, tot ce trebuie să faceți este să îi arătați vânzătorului că acesta este defect sau nu corespunde descrierii.
Dar, după 6 luni, în majoritatea țărilor din UE, va trebui să demonstrați că defectul exista deja când ați primit produsul, arătând, de exemplu, că acesta este cauzat de calitatea proastă a materialelor utilizate.
Comerciantul este întotdeauna obligat să ofere o soluție. În unele țări ale UE, aveți dreptul de a solicita despăgubiri și de la producător
http://europa.eu/youreurope/citizens/co ... dex_ro.htm
Seat Toledo Reference Plus / 1.2 TSI / 90 CP/ Alb
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 17:27

Daca va ''incalzeste" cu ceva, am si eu niste semne de rugina pe evacuare la Cupra 5F, masina avand 2 saptamani doar si 1200 km. Eu nu cred ca o sa schimbe nimeni, nimic, fiind considerat ceva normal. Oricum, o sa urmaresc cu interes topicul asta si sunt curios de rezultate.
Imagine
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 20:27

Am coborat in garaj, ca eram curios de starea tobei la mine, are rugina de suprafata destula, pe o parte si la iesirea tevii.
Am sa dau cu o pensula pe toata toba cu solutie care stopeaza evolutia ruginei. Nu mi se pare o problema pentru ca rugina este doar pe toba finala. Am sa ma uit in vara cand merg la revizie si la toledourile noi, sa vad ce si cum. Ce ma bucura este faptul ca teava pe interior are doar un strat foarte subtire de funingine, in primii 13000 km era funingine usor uleioasa, ce ma ingrijora, dar acum este perfect, funingine uscata.[emoji2] ImagineImagineImagineImagineImagine
Masina face 3 ani peste 2 luni.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
superaraval
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2017, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 21:01

Joi,25 mai sunt programat la o constatare.
2500de km si deja ruginită?
Să-i dau o pensulă?
Eu?
Păi fir-ar mama lor a dreacu ii dau foc în curte la Pipera si pe urma cer dauna la casco.
Stimate domn, nu sunt arogant și nici cioban, dar credeti-ma ca nu dau 12200E pe o masina ca sa ii dau eu cu pensula.
Joi ma duc si dacă nu o schimba aveți șansa să o vedeti la Porsche Pipera Nord cu banner pe ea"teapa anului 2017".

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 21:07

A mea are 3 ani, nu avea deloc cand era noua. I-ti inteleg perfect frustrarea, si eu as fi procedat la fel. Voi intreba si eu la Dip motors, si voi solicita raspunsul in scris. Dar in vara, cand merg la a 3-a revizie. Eu zic ca totusi este bine ca a aparut pe toba, si nu pe caroserie (tabla) ca la dacia, nissan, mercedes sau alte marci...

Stiu ca ptr tine acum este o tragedie, dar daca privesti usor mai de afara, si daca rugina apare doar pe esapament, eu cred ca nu este o tragedie, trebuie remediat de dealer, dar nu este tragedie. La cumnatul meu la logan dupa un an avea rugina in tabla intr-un loc unde nu putea sari piatra sau altceva,Sa remediat pe garantie. ( la loganul tatalui meu dupa 11 ani inca nu a aparut rugina pe caroserie, a avut in 2-3 locuri in usi, dar am remediat, si aparuse dupa vreo 9 ani.). La un nissan x-trail dupa 3 ani a aparut rugina mult pe haion, in jurul numarului de inmatriculare, sa remediat pe garantie.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Rugina pe evacuare.

19 Mai 2017, 21:29

Nu am mai putut edita, pe Opel corsa din 2003 dupa 8 ani, am dat jos finala, din motive personale, si nu avea rugina aproape deloc (arata mai bine ca ce de pe seatul actual) Reno megane 2 din 2005, dupa 8 ani rugina mai putina pe exterior, decat la toba Seatului, dar se rupsese ceva in interiorul ei si a trebuit inlocuita ca zornaia urat, intra in rezonanta ceva in ea cand o bagam in curte( intrarea fiind usor in rampa)
Seat toledo nh 1.2 Tsi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori