Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gabriel_vlad2
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2017, 15:00

Nelamuriri Toledo NH 2016

27 Mar 2017, 15:34

Va salut!
Am un Seat Toledo 1.4 TSI, fabricat 2016, 4800 km, 125 CP, DSG si as fi vrut sa iau legatura si cu alti posesori pt cateva intrebari/curiozitati:
1. Se aude si la voi cum cupleaza si decupleaza motorasul stergatoarelor? Nu ca ar fi o problema, dar sunt curios daca toate fac la fel (un mic clic, se percepe doar cand liniste in masina)
2. Ati reusit sa faceti cumva sa se auda in sistemul audio al masinii indicatiile GPS atunci cand telefonul este conectat pe bluetooth? Ma intereseaza sa se auda cand functioneaza pe TUNER, nu pe MEDIA. E deranjant ca telefonul se conecteaza automat, iar indicatiile se aud doar cand dai pe mp3 player (media), nu si pe radio.
3. Ati facut consumul masinii si l.ati comparat cu consumul computerului de bord? Eu da. Si sunt erori cam de 10 la suta (in minus arata CB). Se poate remedia/ajusta/reseta cumva?
4. Ati patit sa afiseze sistemul media "Eroare la sistemul start&stop?". E adevarat ca dispare eroarea la un restart al masinii.
5. Stiti de ce isi da computerul reset la valorile de istoric/consum la "Termen lung"? Eu nu tin minte sa fi resetat, dimpotriva, imi convenea ca stiam cate ore a mers de cand am cumparat.o si consum etc, dar m.am trezit dupa vreo 1500 km ca si.a dat reset.

Cam asta ar fi, multumesc daca va faceti timp sa raspundeti.
 
Avatar utilizator
Andrei.S
Mesaje: 92
Membru din: 12 Iun 2016, 11:52

Re: Rugaminte

27 Mar 2017, 19:45

Salut,

Felicitari pentru masina!
1.Sunetul care il auzi tu este cauzat de o cupla electrica! O sa auzi un sunet similar si in momentul cand cuplezi dezghetarea lunetei!
E normal,nu iti fa griji!
2. La mine nu am reusit sa conectez GPS prin Bluetooth in schimb mi-am luat cod de Full Link si acum am GPS de pe telefon direct pe display-ul masinii!
3. Si la mine am calculat odata consumul cu pixul si hartia si mi-a dat mai putin decat scria pe CB dar nu cum mult, nu am considerat ingrijoratoare diferenta!
4. Nu am sistem S&S!
5.Si la mine isi da restart valorile de consum, am citit in cartea masinii cand si cum se reseteaza dar nu mai stiu acum. Daca vrei cu adevarat o sa ma uit in carte si o sa iti zic!

Zi-mi te rog cum se comporta cutia automata? Am vrut si eu 1.4 dar imi intindea bugetul!
Ce consum ai in oras?
Bucurate de masina si nu lasa micile detalii sa iti strice experinta!


Bafta,
Andrei
Seat Toledo Style 1.2 TSI 110 CP, Rodhium Grey!
 
gabriel_vlad2
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2017, 15:00

Re: Rugaminte

27 Mar 2017, 20:21

Multumesc pt raspuns.

De fapt eu conectez telefonul prin bluetooth la sistemul masinii. Insa daca dau pe radio nu se mai aude ce spune aplicatia harti. "Cod de full link" suna bine, daca poti,.te rog sa imi dai si mie detalii, o sa scriu pe privat.
Consumul meu era de 9.1 si CB dadea 8. E cam mare diferenta...
Pe mine nu m.ar interesa sa resetez, asta voi gasi in carte. As fi vrut sa nu se reseteze. Acum am 4800 km si cand vreau sa vad consumul pe termen lung imi arata doar pe 2300 km. Sau ceva de genul, a resetat cand a vrut el. Poate fara sa vreau am resetat eu, o sa ma mai uit prin carte.
Mi,am dorit automata sa nu mai tot schimb vitezele in oras. Imi place cum se comporta, sunt multumit. Totusi la plecarea de pe loc parca uneori "se gandeste" sa plece de pe loc. Daca nu "te dai la ea" are reactii cam lente, diferite de manuala.
Consumul in oras este spre 10, dar depinde de trafic. Am consum 7.7 de cand am cumparat masina, cam.asta e media. In mare parte.drumuri in oras, putin si in afara. Cel mai putin mi.a luat 4.6 la suta (un drum de 40 km), cel putin asa arata CB.

Multumesc inca o data pt raspuns si urari.
Numai bine
 
Avatar utilizator
Alex.red
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2017, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri Toledo NH 2016

01 Apr 2017, 20:23

Salut, nu am reușit nici eu sa conectez telefonului astfel încât să de audă indicațiile de la Waze când folosesc radioul.
Până la urmă am conectat telefonul la mașina fără bifa Bluetooth audio. Astfel apelurile intra prin sistemul audio al masinii iar Waze îmi dă indicațiile in difuzorul telefonului
Imagine
Seat Toledo Reference Plus / 1.2 TSI / 90 CP/ Alb
 
gabriel_vlad2
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2017, 15:00

Re: Nelamuriri Toledo NH 2016

01 Apr 2017, 21:02

Multumesc mult, buna ideea, o sa incerc si eu.
 
Avatar utilizator
ovidiuiasi toledo
Mesaje: 18
Membru din: 07 Aug 2016, 14:25
Localitate: Iasi

Re: Nelamuriri Toledo NH 2016

29 Apr 2017, 13:34

gabriel_vlad2 scrie:
Va salut!
Am un Seat Toledo 1.4 TSI, fabricat 2016, 4800 km, 125 CP, DSG si as fi vrut sa iau legatura si cu alti posesori pt cateva intrebari/curiozitati:
1. Se aude si la voi cum cupleaza si decupleaza motorasul stergatoarelor? Nu ca ar fi o problema, dar sunt curios daca toate fac la fel (un mic clic, se percepe doar cand liniste in masina)
2. Ati reusit sa faceti cumva sa se auda in sistemul audio al masinii indicatiile GPS atunci cand telefonul este conectat pe bluetooth? Ma intereseaza sa se auda cand functioneaza pe TUNER, nu pe MEDIA. E deranjant ca telefonul se conecteaza automat, iar indicatiile se aud doar cand dai pe mp3 player (media), nu si pe radio.
3. Ati facut consumul masinii si l.ati comparat cu consumul computerului de bord? Eu da. Si sunt erori cam de 10 la suta (in minus arata CB). Se poate remedia/ajusta/reseta cumva?
4. Ati patit sa afiseze sistemul media "Eroare la sistemul start&stop?". E adevarat ca dispare eroarea la un restart al masinii.
5. Stiti de ce isi da computerul reset la valorile de istoric/consum la "Termen lung"? Eu nu tin minte sa fi resetat, dimpotriva, imi convenea ca stiam cate ore a mers de cand am cumparat.o si consum etc, dar m.am trezit dupa vreo 1500 km ca si.a dat reset.

Cam asta ar fi, multumesc daca va faceti timp sa raspundeti.


Sal.
Si eu am Toledo 1,4 tsi 2016 cu dsg. Am 15.000 km.
1. Nu am auzit motorasul sau nu am dat importanta.
2. Nu a recunoscut masina modelul de telefon destept Samsung pe care il am, deci nu am problema asta.
3. La vreo 10.000 km aveam media de 7l/100 km. Apoi vad media cam pe 2000 km, 6,8/7 L/100 km. Merg 80-90% in afara localitatii.
4. A dat erori presiune roti, etc, fara probleme, au disparut singure...
Mai vorbim.
 
gabriel_vlad2
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2017, 15:00

Re: Nelamuriri Toledo NH 2016

29 Apr 2017, 15:24

La punctul 2 am rezolvat.o intrand in setarile Maps din telefon. Acum se aud indicatiile in difuzorul telefonului.
Reset la "termen lung" isi da ea singura cand are chef. Se pare ca la vreo 20 de calatorii.
Multumesc de raspuns, numai bine!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori