Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
1Q_Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 15 Iul 2015, 08:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema de soft

13 Aug 2015, 08:50

Am postat la mine in prezentare dar cred ca aici este mai indicat.

Si prima problema!!!!
Fiind prima masina adusa in Romania cu motor euro 6 si un nou tip de unitate era si normal.
Dupa montarea unor difuzoare pe usile spate am facut programare la Alto sa reseteze meniul pentru a putea face balance fata-spate.
SURPRIZA !!!!
Nu se poate face aceasta operatie din cauza ca softul este prea nou.(eu asa am inteles)
Oricum domnul de la tehnic era foarte competent in materie(cred ca stie mai multe,dar grupul VAG nu ii permite sa faca mai multe)
In consecinta mai am de asteptat pana se va actualiza softul.
Difuzoarele se aud bine,sunt legate corespunzator ,unitatea are mufe separate pentru mai mult de 2 iesiri.
Acum am balance doar dreapta-stanga.
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema de soft

14 Aug 2015, 00:37

Mergi la cineva cu un cablu Vag-com, probabil trebuie setat radio cu 4 difuzoare fata -spate, deci trebuie corect codat!
Banuiesc ca difuzoarele sunt originale, etc!
Balance = left-right
Fading = Front- Rear :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
1Q_Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 15 Iul 2015, 08:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema de soft

14 Aug 2015, 07:56

nmihai67 scrie:
Mergi la cineva cu un cablu Vag-com, probabil trebuie setat radio cu 4 difuzoare fata -spate, deci trebuie corect codat!
Banuiesc ca difuzoarele sunt originale, etc!
Balance = left-right
Fading = Front- Rear :hi

Problema este ca nu exista soft in vag com pentru aceasta unitate.
Dupa cum am precizat este prima masina cu motorizare euro 6 venita in RO acum vreo 2-3 luni.
Cei de la Seat nu au eliberat inca softul actualizat si banuiesc ca nimeni nu a crea unul neoficial avand in vedere timpul scurt de la aparitia acestui model.
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema de soft

14 Aug 2015, 22:16

Mise pare ciudat pentru ca varianta Reference am vrut S-o iau si eu exact ca a ta cu aceiași unitate media dar avea boxe din fabrica si pe spate deci 2 fata plus 2 spate ... Eu acuma m-a întreb aia cum au pus boxele daca nu este încă soft ?? Sau poate au soft doar la fabrica ?? Ciudat ... My seat Style 8 boxe ...
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
1Q_Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 15 Iul 2015, 08:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema de soft

15 Aug 2015, 09:30

Masina avea difuzoare doar pe usile fata(si tweetere banuiesc),eu am tras fire spre usile spate si am mai montat 2 difuzoare.(mentionez ca acest lucru a fost facut in atelier specializat dupa ce a fost verificat faptul ca unitatea are iesiri pentru mai multe difuzoare si s-au legat in iesirile stanga spate si dreapta spate cum era si normal)
Softul original are reglaj stanga dreapta(citisem undeva ca dupa montarea altor difuzoare softul va recunoaste acest lucru,dar nu a fost asa)
Mai mult ca sigur fabrica detine softul dar nu l-au eliberat catre dealeri.(Am eu o impresie ca daca elibereaza softul se pot activa mult mai multe functii gen Comfort).
Avand in vedere ca acum am cruise control,cornering,senzori presiune in pneuri,asta ma duce cu gandul ca softul stie aproape toate functiile de la Style.
Nu cred ca se utilizeaza 2 tipuri de softuri pentru acelasi tip de motorizare.Din punctul meu de vedere este acelasi soft cu cateva optiuni ascunse si in felul acesta varianta de top isi justifica pretul de vanzare fata de reference plus.
In momentul acesta am un feeling ca nici VAG-com nu citeste acest soft in totalitate.
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema de soft

15 Aug 2015, 10:19

Tot cei posibil dar eu te asigur ca mașina care am probato eu era refence si aVea boxe fata spate Plus tweetere fata eu am facut proba la unitate.... Iar la Style unitatea diferă nu este ca la Reference nu cred ca este același soft ....
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
1Q_Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 15 Iul 2015, 08:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema de soft

15 Aug 2015, 21:23

Tot ce este posibil,dar a mea este REFERANCE PLUS
Singurele chestii care nu cred ca le poate face sunt Navi si camera reverse pentru ca ecranul nu are rezolutia necesara.
Ar trebui sa stie: - geamuri inchise din telecomanda,geam dreapta secvential(acum tin apasat pana inchide sau deschide,ceea ce este o idiotenie,asta insemnand sa nu schimb vitezele sau sa nu tin volanul in acest timp)
-blocarea usilor la mai mult de 15-20 km/h
- banuiesc ceva si despre bluethoot(deoarece am buton pe volan,si am gasit ceva de genul parrot la cautare )
Banuiesc ca mai sunt si altele dar am 5 beri la activ acum :cheers

 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema de soft

15 Aug 2015, 21:51

Codarea unei functii , nu tine de radioul montat pe masina....apoi daca ai codat functia si radioul nu poate, este altceva.
Eu am activat functia de navigatie la radio, dar bine-inteles nu am asa ceva...sau trapa
La scanare o sa dea eroare.
Daca masina exista cu 2 difuzoare si cu 4 difuzoare pe acelasi radio, trage singur conluzia daca se poate coda sau nu.
Multe lucruri raman enigmatice pentru cei din service-uri, dar noi trecem peste si le avem pe masini :drive :hi
Sfat: pune un Vagcom versiune 12 pe masina , si lasa-l pe cel care se pricepe sa caute :hi

PS. Nu trebuie sa existe soft !! in VagCom. Se selecteaza modul Radio, apoi se citeste, apoi poti schimba parametrii de tot felul (codare) !
Numai faptul ca ti-a zis ca nu exista inca soft, imi da de gandit...ei nici nu au vag-com in service !!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema de soft

16 Aug 2015, 14:48

Eu am Style plus si tot nu se inchIn geamurile din telecomanda , geamu drepta si geamurile spate se închid la fel ca la tine trebuie sa țin apăsate butoanele :))) ,, iar bluetooth la mine se activează din unitatea media nu depe volan .....oricum pe 4 Septembrie ajung in România si o sa m-a duc pe la seat constanta sa văd daca se poate activa ceva opțiuni ....
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
1Q_Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 15 Iul 2015, 08:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema de soft

17 Aug 2015, 07:58

Poate imi dati si mie un pont cu cine are vag-com in Bucuresti.
Eventual un coleg de forum care se pricepe(fac cinste) :)
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema de soft

17 Aug 2015, 10:55

Andrei daca Reușești sa activEzi ceva ,, Anunță-mă si pe mine te rog :)) nu mai bine ...
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Problema de soft

16 Dec 2015, 09:22

Am intrebat la service Porche Vest ce se poate activa sau nu.
Raspunsul lor: veniti cu masina , facem verificarile si vedem. Cost 350 lei doar ca sa verifice.
Deci..... sa astepte!
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema de soft

16 Dec 2015, 21:12

Stai liniștit nu se poate activa mai nimica pe Toledo , pe mine nu ma costat nimica la reprezentata la constanta .
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator