Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
velicumarian87
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 18 Aug 2014, 17:28
Localitate: Branesti, Ilfov

Zgomot ciudat la motor, un fel de suierat, toledo 2014

06 Dec 2014, 01:50

Salutare, sunt posesorul unui toledo 2014 1.2 tsi 85 cp, cu aproximativ 6000 km si am auzit in repetate randuri zgomote in zona motorului in timpul mersului. Ultima daca cand am fost pus in postura de a auzi sunete ciudate a fost chiar in seara de 05.12.2014 adica acum cateva ore. Am fost la reprezentanta unde unul dintre mecanici a mers cu mine la masina si a ascultat pret de cateva minute motorul spunandu-mi ca e totul ok. Eu stiind de probleme pe care le-a avut aceasta motorizare de cand a fost scoasa pe piata de catre grupul VAG, am insistat totusi ca poate fii o problema la distributie, dar am fost asigurat ca totul e ok. Asta pe la 4000 km. Acum cu ajutorul colegilor care sunt posesori al acestui motor vreau sa discutam concret ce probleme au fost la seat. La volkswagen si skoda de prin 2010 de cand a fost motorul pus pe masinile din grup stim ca au fost multe probleme in special cu distributia si apoi cu turbina. Deci sper sa am parte de comentariile unor persoane care sunt posesori ai acestui motor sau care stiu cazuri concrete repet pe seat si mai ales cazuri din 2013 sau 2014. Nu vreau sa intru in niciun fel de polemica, nu am prea multe cunostine in domeniul mecanicii asa ca rog carcotasii sa se abtina. Deci sper sa avem o parte de discutii cat mai multe pentru a lamurii mitul acestui motor pacatos, pentru ca dincolo de problema mea cred ca sunt multi posesori al acestui motor care stau cu sufletul la gura...

De asemenea as mai vrea sa stiu daca si-a montat cineva difuzoare in usile din spate, pt ca la modelul referance nu exista difuzoare in usile din spate, si cum a procedat. Se pierde garantia daca operatiunea nu se face la reprezentanta? Sau pentru adaugarea unui sistem gen subwoofer si amplificator este posibil fara pierderea garantiei??? O alta discutie ar fii despre montarea unui sistem gpl, este posibil pe acest motor, cunoasteti vre-un exemplu??? Fiabilitate, km, probleme, tipul instaletiei gpl si costul acesteia. Intrebarile despre sistemul audio si despre sistemul gpl sunt pe locul doi, asa ca va rog sa va concentrati pe problemele mecanie.



Va multumesc si astept postarile voastre.
Seat Toledo 1.2 TSI 85 CP, Referance 2014
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot ciudat la motor, un fel de suierat, toledo 2014

06 Dec 2014, 05:43

Cand e vorba de garantie, nu prea cred ca o sa gasesti pareri pe aici.
Recomand sa mergi cu ceva care inregistreaza, in masina, atunci cand mergi cu ea.
Daca se aude ceva, se v-a auzi si pe inregistrare.
Oricum se dau loviti pana sa recunoasca ceva, pe de alta parte daca atunci cand pleci cu mecanicul in probe, si nu se intampla nimic, e destul de greu sa-si dea cu parerea.
Si nu pentru ca nu te-ar crede, dar trebuie sa constate ca face ceva anume, si apoi intervine prin
acordarea garantiei.

In legatura cu partea audio: tot ce faci la reprezentanta nu are cum sa-ti afecteze diverse garantii, iar daca, atunci cere in scris orice!

Ti-ai facut calcule cat costa instalatia GPL, cati km faci pe an si in cat timp se amotizeaza?
Bafta :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Zgomot ciudat la motor, un fel de suierat, toledo 2014

07 Dec 2014, 12:19

Eu zic să stai liniștit cu motorul. Deși este generația EA111, am înțeles că s-au făcut modificări destul de mari la 1.2TSI și nu ar mai fi probleme nici la actuator, nici la lanț, care doar poate zornăi, dar nu mai sare, nici nu se mai lungește peste limită.
E am Ibiza, dar zgomote dinspre compartiment au apărut mai demult când mi-au intrat frunze la ventilație, la carcasa aia de protecție a turbinei sau de la tija actuatorului turbinei, care are o marjă de joc în prinderea dinspre turbină. Astea din urmă ignoră-le, că nu sunt probleme reale în comparație cu cele din tinerețea motorului.
Sunt câteva topicuri dedicate 1.2TsI-ului pe alte forumuri, unde postează și utilizatori seatări. Poți citi acolo sau deschide topic dedicat strict acestui motor pe acest forum în aria potrivită. Dacă o vei face, o să încerc să vin cu informații pe care le cunosc despre EA111.
Numai bine!
LE: Instalație GPL se poate monta, că am văzut un clip pe YT cum montarea, dar în România nu știu dacă există ceva dedicat. Eu unul nu am auzit.
Dar chestia asta să o faci abia după garanție.
Și pentru orice eventualitate: toate service-ările periodice să le faci la reprezentanță. Kulanta aia te poate scăpa de cheltuieli serioase, în caz ca, Doamne ferește!, ai vreo problemă, chiar și după garanție.
 
velicumarian87
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 18 Aug 2014, 17:28
Localitate: Branesti, Ilfov

Re: Zgomot ciudat la motor, un fel de suierat, toledo 2014

07 Dec 2014, 22:00

Phlom scrie:
Eu zic să stai liniștit cu motorul. Deși este generația EA111, am înțeles că s-au făcut modificări destul de mari la 1.2TSI și nu ar mai fi probleme nici la actuator, nici la lanț, care doar poate zornăi, dar nu mai sare, nici nu se mai lungește peste limită.
E am Ibiza, dar zgomote dinspre compartiment au apărut mai demult când mi-au intrat frunze la ventilație, la carcasa aia de protecție a turbinei sau de la tija actuatorului turbinei, care are o marjă de joc în prinderea dinspre turbină. Astea din urmă ignoră-le, că nu sunt probleme reale în comparație cu cele din tinerețea motorului.
Sunt câteva topicuri dedicate 1.2TsI-ului pe alte forumuri, unde postează și utilizatori seatări. Poți citi acolo sau deschide topic dedicat strict acestui motor pe acest forum în aria potrivită. Dacă o vei face, o să încerc să vin cu informații pe care le cunosc despre EA111.
Numai bine!
LE: Instalație GPL se poate monta, că am văzut un clip pe YT cum montarea, dar în România nu știu dacă există ceva dedicat. Eu unul nu am auzit.
Dar chestia asta să o faci abia după garanție.
Și pentru orice eventualitate: toate service-ările periodice să le faci la reprezentanță. Kulanta aia te poate scăpa de cheltuieli serioase, în caz ca, Doamne ferește!, ai vreo problemă, chiar și după garanție.


Salut Phlom, din cate stiu motorul meu este CBZA, tu cati km ai cu masina, e 1.2 105 cp? ai informatii sigure ca au fost remediate problemele la distributie din 2010 pana in prezent? :glasses
Seat Toledo 1.2 TSI 85 CP, Referance 2014
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Zgomot ciudat la motor, un fel de suierat, toledo 2014

27 Apr 2015, 21:04

Acum am putin peste 85k km. La mine a cedat un piston, posibil din cauza segmentilor, si mi s-a facut inlocuirea motorului pe kulanza. Sa nu te ingrijorezi. Asta a fost bafta mea. Dar acum am motor nou.
Oricum sa incerci sa fii atent la cum se comporta motorul. Te piate scapa de eventuale belele.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori