Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
adidom
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 25 Aug 2017, 16:27

Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 16:39

Va salut domnilor cu respect.

Oficial de astazi am cumparat acest model, de nou, din reprezentanta Pitesti, eu fiind din Bucuresti.

Undeva pe luni cel mai probabil ma voi duce sa-l ridic.

Pana acum am mai condus ca masini personale Logal 1.5dci si Chevrolet Aveo 2014, ambele noi.

Dupa o luna jumatate de urmarit, cautat, testat si vazut masini din acelasi buget, am decis sa il iau pe acesta din stoc fara sa mai astept luni peste luni ca aveam nevoie neaparata de masina.
Dintre toate modele din aceeasi clasa/pret, cel mai bine inchegat, sigur, elegant, detalii, mi s-a parut acesta.

Am avut oferte foarte bune de la marcile concurente, nu stiu daca am voie sa dau nume ca sunt nou, dar am preferat acest autoturism.

Am fost la un test drive cu aceeasi motorizare pe un Seat Ibiza si pot sa zic fara minciuni ca trage bine de tot, am fost 5 persoane in masina la test drive, eram noi cu 2 clienti din reprezentanta sot si sotie sa vedem cum trage cu greutate si da, trage bine.

N-o sa exagerez, dar in 3 persoane eu stand pe bancheta din spate jumatate din drum imi dadea senzatia ca vrea sa se ridice pe rotile din spate.

Modelul este acesta, dupa ce am luat mai multe oferte din Bucuresti, am decis sa sun si in tara la dealerii Seat sa ii intreb daca au ceva pe stoc si asa am ajuns sa fac un drum pana la Pitesti.

https://www.a v i t/anunt/seat-toled ... 679fc94452

Pretul a fost 12.650, reference 1.0tsi 95cp cu optiunile astea:
•Climatronic (sistem de climatizare cu reglaj automat al temperaturii)
•Oglinda retrovizoare interioara cu reglaj automat antiorbire
•Pachet Depozitare /Cotiera centrala bancheta spate /Cotiera centrala fata /Plasa pentru fixare bagaje in portbagaj
/Carlige prindere bagaje in portbagaj /Spatiu depozitare lateral portbagaj /Priza 12V in portbagaj
•Pachet Enjoy Reference / Bluetooth / Cruise control /Detector de oboseala / Jante aliaj Enjoy 15" 21/1 /anvelope 185/60 R15 /Pachet iarna- (sacune fata incalzite, spalator faruri, duze spalare parbriz incalzite)
/Proiectoare de ceata cu functie Cornering / Senzori de parcare spate /Volan multifunctional imbracat in piele/
•Stergator luneta


Din fericire la mine culorile nu sunt o problema atat timp cat nu e maro, culoarea asta din fabrica e aceeasi cu a primului meu logan, asa ca nu e stres, prefer confortul in detrimentrul culorii.
Pachetul iarna a fost unul din factorii care m-au convins s-o iau ca asta e singurul moft intre ghilimele pe care mi l-am dorit, nu m-au interesat multe optiuni atat timp cat in zilele friguroase am scaunele incalzite.

Ce parere aveti domnilor? Cum vi se pare?
Ce experiente aveti cu modelul? Cu motorizarea?

Am ajuns pe acest forum din dorinta de a cauta ceva mai specific pe motorizarea asta ca internetul duce lipsa de informatie pe segmentul asta, in special in limba romana.
 
Avatar utilizator
Andrei.S
Mesaje: 92
Membru din: 12 Iun 2016, 11:52

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 16:50

Cu modelul o sa gasesti multe informatii pe forum dar cu motorizarea asta cred ca esti primul

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
Seat Toledo Style 1.2 TSI 110 CP, Rodhium Grey!
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 18:27

Deabea astept pareri obiective despre motor, si eu ma tot foiesc sa merg sa testez ibiza, cu acest motor, dar parca nu m-as desparti inca de toledo-ul meu :) (cel putin 2 ani, pana mai creste copilul mic o mai tin. Eu am varianta de 85 cai putere, si sunt primul de pe forum cu toledo nh, :) Si pot zice ca trage super ok cu 85 cai. Si eu am fost surprins.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
adidom
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 25 Aug 2017, 16:27

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 19:16

Sincer sa fiu, habar nu am de la ce vine NH, I, II, III, IV, etc. Ma gandesc ca sunt seria sau cum au aparut :)

Seatul m-am decis in ultimele 3-4 zile sa il iau, iar mai bine de 2 luni am avut cu totul alte modele in cap.

Chiar pe tine mumus voiam sa te intreb, daca nu ma insel tot tu ai scris ceva pe forum despre rodaj si sa nu dau mai mult de 4000 de ture sau sa n-o mentin acolo in prima mie de km.

Poti sa imi faci te rog un instructaj? Tin la treaba cu rodajul, la 19 ani cand am luat Loganul am tinut mult la treaba asta si n-am avut probleme cu el 8-9 ani.

Si eu sunt nerabdator sa merg cu ea, s-o simt, sa ma plimb, o sa dau cateva ture prin tara pentru a o roda in o saptamana doua. Ce parere ai? e vreo problema ca e asa repede?
 
adidom
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 25 Aug 2017, 16:27

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 19:20

M-ar mai interesa cate lucruri after market pentru masina, dar sunt foarte confuz ca fiecare produs are inca 10 modele pe care se potriveste, intervale de ani, productie samd.

M-ar interesa un scut pentru protectie motor, baie de ulei si cutie cred, nu sunt un bun cunoscator al partii tehnice.

M-ar interesa niste bare transversale si suporti pentru te miri ce, bicicleta etc.

Puteti sa imi spuneti de unde as putea sa le iau?

As vrea sa imi iau si o camera auto, e o placere de a mea si am gasit un model dar nu stiu daca am voie sa pun aici linkuri sa va arat.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 20:51

Rodajul si eu l-am facut cu un drum lung, e simplu, prima mie de km nu urci mai sus de 4000 rpm, nu accelerezi tare din trepte superioare la viteze mici, asta e valabil mereu la masinile cu turbo. In rest, pune benzina buna, incearca si 98,99,100 la drum lung, la mine la toate masinile anterioare sa simtit diferenta in bine, nu si la buzunar :) Daca ai revizie la 2 ani adica ulei long life, eu zic sa ramai totusi la 10000km/an sau un an, care il atingi mai repede. Toledo e o masina buna, ptr cat costa, (cat am dat eu pe ea) este prea buna.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
adidom
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 25 Aug 2017, 16:27

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 21:19

Multumesc frumos pentru raspuns.

Mi-au zis din discutii 30.000km sau 2 ani.

Orientativ cat dureaza procesul de inmatriculare?

 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 21:30

Eu am mers cu numerele rosii aproape o luna. LA numerele rosii nu trebuie rovignieta, si atunci am zis sa profit :)
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
adidom
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 25 Aug 2017, 16:27

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

25 Aug 2017, 21:36

Da, asa am auzit si eu ca nu platim taxe de pod, roviniete, mergem fara stres :)

La mine or sa fie numerele de Arges si am o impresie ca or sa ma opreasca cam des :)
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

26 Aug 2017, 07:35

Parca taxa de pod se plateste
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

26 Aug 2017, 21:02

Culoarea o sa fie pretentioasa. Vopseaua este proasta calitativ. Insesctele lipite dupa un drum afara trebuiesc indepartate imediat, "cadourile" de la pasari la fel altfel o sa ramana pete permanente. Ai nr rosii pt 3 luni. Nu platesti nici taxa de pod ,dar nu poti iesii din tara. Dupa ce rezolvi cu obtinerea cartii masinii, mergi la "Taxe si impozite",apoi la Politie unde dureaza intre 2 ore si 1 zi pt obtinerea talonului si a numerelor(fara statul la cozi)
 
Avatar utilizator
gabip30
Mesaje: 42
Membru din: 25 Iun 2016, 06:18
Localitate: Bucuresti, Dr. Taberei

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

28 Aug 2017, 20:11

@nichi, stiam ca numerele rosii - de fapt autorizatia provizorie de circulatie este valabila doar o luna nu 3, asa a fost anul trecut. Si da, nu platesti nici taxa de pod nici rovigneta - din experienta mea de anul trecut.
@adidom, sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme. Ai dotari foarte interesanta la banii acestia. Cum zicea si mumus, ai grija de rodaj prima mie de km -evident si dupa, doar e a ta :), oficial in cartea tehnica zice si pentru anvelope trebuie 500 km rodaj...Culoarea este problematica, sper sa se fi rezolvat intre timp, dar la aceasta nuanta flota Petrom are mari probleme cu Skoda Rapid, fratiorul lui Toledo, si colegi de pe forumul nostru s-au plans de exfolierea lacului...Procesul de inmatriculare dureaza... in functie de cozile din Pipera, dar cred ca s-au mai dus, ca s-a cam terminat cu Rabla, mie mi-a luat anul trecut vreo 4 ore la depunerea actelor si cca 1 ora la ridicare. Scut de protectie motor trebuie sa-l montezi in reprezentanta, la orice dealer, ca de fapt si orice altceva ai mai dori care sa afecteze garantia masinii- gen camera auto pentru marsarier sau senzori parcare.
Motorizarea asta e destul de noua si nu prea sunt multi colegi posesori, si eu sunt curios cum e noul motor de 1L, eu il cam simt puturos pe-al meu de 1.2 si 110 CP, pana in 1500 rotatii pana intra turbina in functiune...dar la drum intins e o placere.
Seat Toledo Reference 1.2 TSI 110CP alb
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

28 Aug 2017, 21:03

gabip30 scrie:
@nichi, stiam ca numerele rosii - de fapt autorizatia provizorie de circulatie este valabila doar o luna nu 3, asa a fost anul trecut.


Eu asa am primit acum 2 luni(autorizatia valabila 3 luni)
 
adidom
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 25 Aug 2017, 16:27

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

29 Aug 2017, 02:45

Maine plec la Pitesti, adica astazi in cateva ore si o iau pe draguta mea :)
 
Avatar utilizator
Andrei.S
Mesaje: 92
Membru din: 12 Iun 2016, 11:52

Re: Primul meu Seat Toledo 1.0tsi 95cp

29 Aug 2017, 10:44

Pune poze cu motorul cand o iei!
Bafta..

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
Seat Toledo Style 1.2 TSI 110 CP, Rodhium Grey!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori