Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

21 Mai 2015, 19:30

Turatia la 1000 ramane cat timp isi face DPFul regenerarea (cred ca si filtru de particule, nu ?), asadar nu e o 'problema'. Iar despre hill hold trebuie sa te inveti un pic cu el. In primul rand apasa pedala mai tare daca vrei sa se activeze pe unghi mai mic. Apoi poti regla din vcds (sau meniu daca are asa ceva) sensibilitatea sistemului daca tot nu esti multumit
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

25 Mai 2015, 17:08

multumesc frumos de informatii, o sa testez faza cu frana, din pacate nu am nimic de reglat.....si cu filtru de particule nu am mai avut de-a face pana acum, nu sunt inca familiarizat cu ''toata tehnica'' pusa pe acest toledo.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

25 Mai 2015, 17:12

Numai posta poze dalea nesimtite cu consum de 5% la 140 si cu clima on, ca mumus se chinuie la 90 km / h cu ac 20% sa scoata 5% :)))) lasand gluma la o parte, dupa cum ti-a spus si GMR, cand sta la 1000 rpm mai mult ca sigur isi face regenerarea asa ca nu este indicat sa o opresti !
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

07 Iun 2015, 08:03

am ajuns la 4400 km, motorul se comporta minunat, bucsaraia s-a mai lasat, deja suna altfel prin gropi, consumul a devenit si mai ''nesimtit'' si ca intotdeauna trebuia sa apara o porcarie mica care sa -ti faca ziua naspa: pe treapta 2 la ventilatie se aude un suierat, fluierat, etc
Imagine
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

12 Iun 2015, 19:12

un pic peste 5000 km, nimic nou, dar azi 12.06.2015 am avut primul mare consum 9.9 l/100km si am ajuns la 6 l/100 pe mixt- numai Bucuresti, AC la treapta 2,3 si maxim, treapta 4 la plecari din locurile de stationare in care stateam max 30 min.
Vopseaua rosie a inceput sa se pateze de la gaze, muste, chiar daca am avut drum la CT si la intoarcere am oprit direct la spalatorie ptr indepartarea lor.
Luni o sa primeasca folie protectie caroserie pe bara fata, capota, oglinzi , ceva praguri ( PPF Suntek sau Venture Shield-3M ) .......pe faruri, proiectoare si la portbagaj deja am pus.

poze saptamana viitoare !

La cerere pot da Kit-uri gata pretaiate pe model de masina ( aproape orice auto) si in functie de judet putem gasi un montator profi la un pret acceptabil.
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

19 Iun 2015, 16:44

5700 km,

am pus folie pe capota, bara fata, rama usi, oglinzi si in gaurile de la manere usi - pe faruri, proiectoare si la portbagaj deja aveam

cateva poze facute in timpul montajului



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine




ne auzim peste 2 saptamani cand ma intorc din grecia
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

20 Iun 2015, 10:02

Salutare colegu, cam cat costa afacerea cu folia si unde ai pus, as fi si eu interesat.
Frumoasa masinuta :cheers
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

20 Iun 2015, 16:06

costa c-am cat un vopsit pe element, cel putin in Bv asa e, asa ca prefer sa revopsesc cand va fi cazul. Consider ca poate doar pe faruri s-ar merita.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

22 Iun 2015, 17:24

Salut!

Sa pui neaparat poze cat mai bune cu rezultatul final, pentru ca vreau sa vopsesc si eu anumite elemente la masina si dupa sa le infoliez.

Mersi.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

06 Iul 2015, 20:45

Salut tuturor,

Am revenit din vacanta, Grecia, Thasos ( cu un ''s'' ca asa e mai frumos), drum greu prin Bulgaria, sosele proaste,tiruri, ceva autostrada in Bulgaria si ceva autostrada Grecia -( drum folosit de mine ) -si dupa 8,15 ore eram pe ferry cu tot cu asteptare 2 semafoare pe pod la Giurgiu :drive . Asa dupa cum o sa arat si in poze dupa ceva km ( peste 1100 ) - 650 facuti prin Romania, Bulgaria si Grecia si restul numai pe insula si la intoarcere pana la primul OMV din Bulgaria consumul cred ca este ok- 2 persoane, viteza ''normala'' si ceva bagaje ptr 2 saptamani......... am o poza facuta prost pe ferry , la fuga, ca aia asteptau sa ma dau jos din masina sa parcheze alta lipita de mine ........si cu ocazia asta as vrea sa postez un anunt kokalarilor de romani ( cu r mic si 2 de k) care nu au 1 min rabdare sa muti masina si ei ''se strecoara'' cu tot cu burti, centuri, catarame printre masini si se chinuie sa intre pe locul soferului chiar daca se poate numai in stilul Jackie Chan - pe fereastra :yah - pacat de restul autoturismelor parcate in drumul lor - asta la iesire de pe ferry -mesajul este ca le umplu frigiderul :lol:. Masina s-a comportat exemplar, reprize scurte de viteza pe autostrada Burgas-Sofia, in Bulgaria nu am avut probleme decat cu Romanii care depaseau pe unde se nimerea, curbe, linie continua, iar ptr cei de pe forum Thassos, ptr care aveam o stima , acum numai de bine o sa le urez, mai ales cand am vazut abtibilde pe toti stalpii intrun orasel din insula. pacat ca noi ni le facem, prin natura noastra de ''oameni''. Pai daca esti PRo Thassos - de ce faci mizerie acolo ????. Probabil daca am timp o sa-mi fac un cont sa le scriu ce am simtit cand i-am vazut ce figuri si scandal au facut cativa dintre ei la o taverna din Pothos, una unde chiar merita sa ASTEPTI un pic din timpul tau pentru a manca ceea ce se chinuie sa faca acel bucatar...dar asta altadata ....

Ideea este ca nu imi place cum suna articulatia si dupa acesti 7000 si ceva de km o sa imi programez in luna aceasta o ''revizie'' la service dealer.Totusi, vad ca sunt mult mai multi adepti la benzina, idee dezvoltata si de dealeri si nimeni inca nu povesteste ce se mai poate ''face'' la sistem, activari CB si unde, asta daca se mai poate face ceva la modelul referance.

Pentru cei cu intrebarile de folie, am trimis raspunsurile cu preturi pe privat, poze cu folia de caroserie, de maine - azi nu am avut timp sa spal masina dupa 2 saptamani de Grecia, nisip, pamant rosu, urme de pisici, nu prea arata bine, dar pot face si poze cu masina ''murdarici''
Imagine

Imagine
Imagine


Ultima poza era de azi , la prinz, cca 7200 km.
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

07 Iul 2015, 11:53

Cum se comporta folia protectoare la caldura ? Am văzut la cineva in constanta si se făcuse nașpa ..l-am întrebat si mi-a zis ca de la soare si caldura făcuse bășicuțe arata nașpa , o avea pusă de anu trecut . .. Capota era nasol făcută .... Pe tine cat Tea costat si cum sa comportat pana acuma ?? M-a bate gândul sa îmi pun si eu pe mașina când ajung acasă si intru in posesia noului Toledo styl 1.2 tsi 110 cp ...
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

21 Iul 2015, 17:14

salut tuturor!

la cele 2 intrebari de mai sus am raspuns acum cateva saptamani- pe privat,firma, pret, costuri. Am ajuns la 10.000km, suntem in grafic, nimic nou fata de de cele scrise mai sus. Asteptam cu rabdare prima ''problema'' , speram ca pana la 100.000 cand o sa iasa din garantie sa nu scriu nimic in acest post dar o sa-l continui si dupa cei 100.000km


Imagine

Consumul s-a stabilizat undeva la un mixt de 5% ceea e foarte multumitor, AC la max , viteze medii de 80Km/h



Astazi salutari din Tg Jiu:

Imagine



......si o poza din 8 iulie:



Imagine
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

27 Iul 2015, 20:26

Ptr toata lumea.....folia ''protectoare'' este de mai multe feluri: Astfel, exista PVC - marca X - folie plastic cu adeziv prost si PPF ( Paint Protection Film) poliuretan, indiferent de marca- ( discutia de acum incolo o port numai la PPF si nu autocolant PVC ), difera foarte putin,la grosime, dar si aceasta diferenta se transforma intrun pret pe masura. Noi avem Ventureshield-3M sau Suntek - PPF si sunt comparabile cu cele de la marca Llumar, sigur poate chiar mai bune, dar unele firme te pun sa platesti ceva ce ai auzit mai des si nu ceva mai bun. Se poate cauta pe site-ul tintdude.com diferentele. Suntem importatori si putem da kit-uri pretaiate - pe model de masina sau motocicleta - DAR - garantia se da numai cu montaj intrun atelier ''autorizat'' de noi. am folie pe polo 9n3 de 4 ani - cel cu aproape 400.000 km - si nu au aparut bule, nu s-a dezlipit, o sa incerc sa fac ceva intalniri si sa demonstrez ce inseamna o folie buna - ptr caroserie sau ptr geamurile auto ( cladiri ) INDIFERENT DE MARCA !!! - toti producatorii au folii bune si folii ''economice'' - imi pare rau ptr cei care incearca sa scoata bani Numai ptr ca monteaza ceva cunoscut, ca MARCA , dar model economic si cei care incearca sa foloseasca o marca mai putin cunoscuta, dar un MODEL premium , se poate demonstra cu un aparat, aparat de masura si nu doar vorbe - ce ''fac foliile'' - nu DOAR UN PLASTIC APLICAT PE GEAMURI ....

va astept cu intrebari si o sa incerc sa raspund la ele pe privat sau direct in forum, inca nu stiu cum sa le postez, functie de natura lor dar o sa incerc sa fac comparatie intre producatori, marca si produse - cu poze si aparate de masura - NU VORBE ! ( NUMAI RO)

o seara buna !

de la Focsani un pic de curcubeu :


Imagine
 
Avatar utilizator
adrian p
Subiect Autor
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

06 Sep 2015, 09:00

Salut tuturor,

Am revenit dupa ceva vreme, probleme medicale, masina a cam stat, dar de 2 saptamani am luat-o iar la alergat. Ne apropiem de 15000 km, ''troncanitul '' se accentueaza, se aude mai ales cand trec peste denivelarile produse in asfaltul de la semafoare, o sa dau o fuga la service sa vedem ce are.

Intre timp, am activat goarna la inchidere- deschidere usi.

Am mai facut si comanda in china, a venit cu DHL -ul, la o navigatie multimedia. Mai astept si camera fata ptr Dvr si camera spate ptr parcare, amandoua urmand a fi conectate la aceasta navi cu 3g sau wifi, internet, gps, bluetooth - la care mai trebuie comandat si un microfon extern, cel care e pe ea nu face fata la zgomotele masinii la 100 km/h. Are radio cu RDS, posturile le prinde foarte bine, nu ca navi Kenwood care o am pe Polo. Ar mai trebui sa puns si boxe spate ceva mai puternice. Astept o idee cam ce se merita pus, in limita bunului simt ca bani.

La chinezi am gasit ptr Skoda Rapid si niste dispozitive cu can , dispozitive care se mufeaza direct , fara taiat de fire, care inchid geamurile electrice in momentul inchiderii masinii. Dipozitivele sunt pe la 50 dolari/ buc, dar cred ca se merita si unul....cel de la sofer. In viitorul apropiat, porbabil prin primavara, o sa comand unul.


Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Toledo 1.6 TDI

07 Sep 2015, 19:59

Arata bine Navigația :cheers
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori