Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 76
 
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

06 Noi 2018, 11:33

De fabrica erau 85, cea cu 105 cai e cu 6 trepte.
Da, este stage 1, doar soft
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

06 Noi 2018, 20:16

Deci: Acum cateva zile vad mare reclama mare pe facebook ca AMC TUNING (cei de la care am eu softul de 2 ani pe seat) au cumparat DYNO, intru la ei, pe facebbok, ii intreb de pret, spun pretul... Ii intreb de reducere ptr cei care deja le-au calcat pragul, zic ca da, imi da pretul redus, zic mersi si asta e.
Dupa un timp, aflu de un alt tip, cu aparatura identica (DYNO) si stabilim ca vreau dyno run la el, zis si facut, merg azi, facem treaba, omul super de bun simt, ma asteptam la un rezultat naspa ca na, e concurenta directa din toate punctele de vedere al lui AMC TUNING, ca face omu si softuri si dyno, NU CA AMC TUNING ( care doar intermediaza softuri) si nu a fost asa, omul a spus ca softul este ok, nu este perfect, dar este ok, rezultatul de asemenea a coincis cu ce promisese acum 2 ani AMC TUNING, ba chiar mai ok cu vreo 5 cai, eu eram oricum multumit de masina, dar voiam sa vad real cati cai are. Si acum urmeaza bomba de la care de vreo 7 ore sunt ca pe ace, am niste draci de imi vine sa merg sa bat pe cineva...

Ma suna ANDREI de la AMC TUNING si urla la mine, ma face troaca de porci, ca ce jeg de om sunt, ca cum am avut curaj ... ca din 2700 de clienti sunt singurul care l-a verificat, ca e deranjat ca am trimis mail prin Austria, sau cine stie pe unde, ca l-am verificat daca chiar coopereaza cu firma de tuning de la care imi spusese el ca am softul (HEINZ PERFORMANCE) , intr-adevar, am verificat asta acum vreo 2 ani... si stia si el, deoarece mi-a raspuns el ca l-au contactat aia ca am intrebat daca sunt ei parteneri... Dar eu nici pana azi nu stiu ce soft am pe masina... ca pe mine nu ma contactat nimeni... Dar nu asta e problema lui cea mare, problema lui cea mare este ca eu sunt nesimtit ca dupa ce am facut soft la el, si dyno la altu, am avut curaj sa merg la el sa ii iau un colant cu AMC TUNING, si sa mi-l lipesc pe masina ( drept recunostiinta ptr ca am un soft bun de 2 ani) si mi-a zis sa il rup urgent de pe masina, si sa nu carecumva sa il mai caut vreodata... Ca sunt un om de nimic ca aptr cativa lei in minus am ales sa merg la altii sa fac dyno...

Pai mai om de afaceri ce esti, pai cat de destept sa fii sa te legi de un client de al tau, care ti-a platit serviciile prestate de tine, la pretul cerut de tine, ba chiar iti mai da si rewiev peste rewiev pozitiv peste tot, si sa il faci troaca de porci... Pai nu e normal sa ma interesez cine esti? Pai nu e normal sa verific daca pot si am ocazia ce munca ai prestat? Pai este... Si ca sa vezi a dracului coincidenta, dupa ce eram bucuros de caii primiti in plus, dar platiti! L-am sunat pe un amic sa ii zic ca chiar ti-ai facut bine treaba si el voia sa vina cu un caddy de 1,2 tsi la tine sa ii faci si lui remapare, dar cand a aflat ce om de 2 lei esti, a zis pas, merge in alta parte...

Sa nu mai zic ca corect era sa imi multumesti ca iti sunt client fidel, si ca vreau sa iti fac reclama moca, nu sa ma faci de *****... Si Normal era daca te oftici ca altii presteaza la pret mai corect si cu mult mai mult bun simt aceeasi mancare de peste pe care o faci tu... sa te certi cu el... nu cu mine!!!! Si am fost avertizat ca esti cu nasul pe sus, ca ai aparate bune dar nu esti OM, si nu credeam, dar acum sunt convins.


Si ca incheiere ramane intrebarea vesnica: oare si ceilalti 2700 de clienti cu care te lauzi non stop, au plecat cu o hartie pe calculator de la tine, ca si mine, sau ei au primit si bon fiscal sau factura????


Deci, omule, o sa ai la reclama negativa cat nu poti duce, si inca nu vorbim de controale anaf, si altele, ca nu sunt genul, dar se pot face daca insisti cu prostia...

Si mai si comentezi ironic ca am primit chiar mai mult de la tine decat mi-ai promis... Dar daca primeam mai putin... daca aveam probleme cum au patit-o si altii... atunci mai erai cu gura mare????

Si ca sa vezi ca sunt domn, nici nu numesc concurenta. :)


Imagine
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
84SET
Mesaje: 154
Membru din: 12 Sep 2016, 20:35
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

07 Noi 2018, 20:08

Lasand putin supararea la o parte, zi merci ca tipul tau de motor e/ a fost compatibil cu softurile de pe piata. Eu am cautat azi pe net si nu am gasit in RO nici o firma care sa ofere chip tuning pentru motorul 1.2 TSI de 90 CP. Doar pentru cele de 85, 105 si parca cel de 110. De ce sa-l fi sarit pe cel de 90 CP ? Banuiesc ca nu se potriveste softul de la cel de 85 CP (motoarele difera constructiv). M-ar fi interesat nu neaparat ca si crestere de putere ci mai ales ca toti 'promit' ca dupa update se reduce consumul mediu cu aproximativ 1l /100 Km ceea ce nu e de neglijat.
SEAT TOLEDO Reference 1.2 TSI 90CP
model 2015 (KG3) fabricat 2016
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

07 Noi 2018, 20:53

Nu este adevarat, consumul creste cu un minim de 2-300 ml la 100 de km, nu va scadea! Dar la cat a crescut puterea eu zic ca merita.

La mine inainte de remap la drum lung la mers normal scoteam frecvent 5-5.5, acum sum 5.5-6. Nu prea scade... 5 % la suta nu am mai vazut dupa remap.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

07 Noi 2018, 21:00

Nu se face.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

09 Noi 2018, 20:04

Are cineva idee cu ce fel de bujii vine din fabrica toledo 2014 cbza ?
Seat toledo nh 1.2 Tsi

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

09 Noi 2018, 20:33

Haha, asta dupa ce te-ai tavalit cu AMC-ul pe vwforum :)))
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

09 Noi 2018, 20:38

Nu, ci ptr ca cineva mi-a spus ca ar veni din fabrica cu iridium, si parca nu imi vine a crede. Masina are 38000 km, la 60000 parca e schimbu de bujii.

Masina merge bine. Nu am nici o problema. Nesimtirea tipului de la amc a fost problema, ca el acum cauta scuze, e problema lui...

Cine a citit primul meu post cred ca a inteles exact ce si cum, ca el acum o da in diverse, asta e... Cert e ca daca nu vedeam fisa dyno, nu stiam de acele variatii, dar si afland de ele, tot eu am fost la el sa iau stickerul, deci eu am fost bine intentionat... pana ma terfelit la telefon... Si ma deranjat faza ca el mi-a dat mai mult decat a promis... si cand am adus vorba de variatii, iar a dat-o cotita, ca daca faceam la el se rezolva tot... Ca am pus benzina proasta, ca nu era asigurata masina bine, ca bujii naspa... Vorbe de 2 bani... Mai mult ca sigur soft prea agresiv, da na, asta e, am fost avertizat sa nu ma duc la ei, dar eu m-am dus... Ca erau singurii din Bv care faceau din soft... Si nici acum nu imi pare rau ca am facut soft, imi pare rau ca am facut la ei, cat de nesimtit sa fii sa ma terfelesti la telefon ptr ca am facut dyno in alta parte...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

09 Noi 2018, 21:16

Deci? Ce bujii are oare masina mea?
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

10 Noi 2018, 00:30

Deci, problema ta tu AMC o inteleg si sunt de partea ta. Ciudata abordarea lor.
Graficul dyno nu e chiar ok.
Nimeni nu-ti poate spune cu ce bujii a venit masina din fabrica. Scoti una si vezi ce scrie.
In alta ordine de idei, DVX Performance din Belgia arata aceleasi cifre pt motorul tau, deci nu ai un soft agresiv.
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

10 Noi 2018, 08:01

Atunci e bine, oricum problema nu e de la aparatul dyno, ptr ca am vazut si altete masuratori la alte masini, si erau ok, fara 'tremurici'

Si tipul chiar zicea ca mai rar o masina cu directia asa buna, ca nu avea erori la test deloc, ancorata a fost bine, bujiile sigur sunt ok, benzina mai ok de atat nu am ce pune...
La bujii nu ma bag, ca stiu cum merge o masina cu bujie naspa, si nu este cazul.

Din ce am vazut pe net, trebuie o scula speciala sa scot fisa de pe bujie, daca motorul nu mergea rotund imi faceam probleme, dar el merge bine.

Momentan ma roade pe creier ca stiu ca graficul nu este ok, fizic la masina totul pare ok.

Iar la dvx arata 130 cai si 215 nm, nu 238 nm cat am eu...

Pacat ca nu se vede graficul.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Bradany
Mesaje: 43
Membru din: 28 Oct 2018, 11:32
Localitate: Constanta

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

13 Noi 2018, 23:19

Salut!
Am si eu o nelamurire! In graficul prezentat, este o linie verde in urcare, care este identificata sub denumirea "wasted power"!
Cumva, din totii caii aratati, nu trebuie scazuta aceasta valoare si ramai cu cei pe care practic ii folosesti?
Am facut si eu resoftare pe acelasi model si la dyno mi-au iesit 120 de cai, cu o pierdere de 5 pe transmisie. Deci, la roata efectiv am 120, chiar daca valoarea finala era de 125! Nu cumva asa este si la tine? Am impresia ca totusi ai cam multi caluti pentru puterea motorului, nu de alta.
Seat Toledo 2015
 
Avatar utilizator
Bradany
Mesaje: 43
Membru din: 28 Oct 2018, 11:32
Localitate: Constanta

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

13 Noi 2018, 23:21

Imagine
Imagine


Imagine


Imagine
Seat Toledo 2015
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

14 Noi 2018, 06:32

Nu ma pricep la asa ceva, dar la roata cred ca puterea este mult mai mica, inclusiv la tine, poate te lumineaza cineva mai priceput.

Si eu am acea linie verde, care urca pana la vreo 40 de cai, dar nu cred ca asa se calculeaza.

Oricum, daca ai drum in Bv, facem o comparatie. Oricum tu si cuplu il ai mult mai mic, parca 200 nm vad.

Sigur ai alta mapa pusa.

Maxim doar din soft am vazut 140 cai. Dar aia mi se pare deja prea mult.


130 cp nu e mult, sunt si alti producatori care dau la 1.2 t 130 cai din fabrica.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 76

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori